Jak używać zapięcia motylkowego

Zapięcie motylkowe w zegarku to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu wydłużymy żywotność skórzanego paska. Tworzy ono wraz z paskiem obwód zamknięty, niczym stalowa bransoleta, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko upuszczenia naszego drogiego czasomierza podczas jego zakładania lub ściągania. Poza tym, jest ono niezwykle praktyczne. Na poniższym filmie prezentujemy, w jaki sposób z niego korzystać: 

CZY WARTO OSZCZĘDZAĆ NA WYMIANIE BATERII?
CZY WARTO OSZCZĘDZAĆ NA WYMIANIE BATERII?

Bateria w zegarku jest bardzo ważnym elementem mechanizmu kwarcowego, dlatego że to dzięki niej zegarek działa.

Taka bateria musi być odporna na warunki atmosferyczne, wilgoć, wstrząsy oraz sytuacje, jakie występują podczas codziennego użytkowania.

Wymieniając baterię w zegarku trzeba się zastanowić, czy warto oszczędzać kilka złotych i zdecydować się na wymianę w nieautoryzowanym zakładzie, który tnąc koszty zakłada najczęściej chińską baterię niskiej jakości.

Nakręcanie zegarka automatycznego - czy to możliwe?
Nakręcanie zegarka automatycznego - czy to możliwe?

Obecnie na rynku mamy dostępne trzy główne rodzaje czasomierzy. Są to kolejno: zegarki kwarcowe, zegarki mechaniczne i najbardziej zaawansowane – zegarki automatyczne. Pierwsze z nich nie wymagają regularnego nakręcania sprężyny, gdyż za ich funkcjonowanie odpowiada właściwa bateria zasilająca cały układ. 

Sekundnik nie trafia w indeksy - wada?
Sekundnik nie trafia w indeksy - wada?

Sekundnik nie trafia w indeksy. Czy jest to wada zegarka?

Często spotykamy się z pytaniem czy fakt, że sekundnik nie trafia w indeksy jest wadą producenta czy nie? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie należy dokładniej poznać konstrukcję mechanizmów kwarcowych. Oczywiście są wyjątki, w których ruch wskazówki sekundnika jest płynny, lecz w większości przypadków wskazówka „skacze” co sekundę.

Powermatic 80
Powermatic 80

Powermatic 80 – plastikowy mechanizm, czy aby na pewno? 

Rozwój technologiczny od lat idzie w parze z zegarmistrzowskim rzemiosłem. Wraz z pojawianiem się nowych rozwiązań budzą się i liczne kontrowersje. Nie inaczej było w przypadku mechanizmu Powermatic 80 stosowanego w markach zrzeszonych w Swatch Group tj. m.in. Tissot, Certina, Rado i inne. Bardzo szybko utarło się błędne stwierdzenie, że mechanizm Powermatic 80 posiada "plastikowe" elementy.

Dokładność zegarka i rezerwa chodu
Dokładność zegarka i rezerwa chodu

Zegarek mechaniczny, automatyczny nie chodzi dokładnie?

Dokładność chodu zegarka mechanicznego od lat była przedmiotem badań i testów. Każdy chciał, aby to jego produkt był tym najbardziej precyzyjnym. Stosowano różne zabiegi, wykorzystywano nowe technologię, by usprawnić pracę czasomierzy. Do dzisiaj ten wyścig z dokładnością trwa. Chociaż zegarki przechodzą szereg zmian zarówno w wyglądzie zewnętrznym jak i w pracach nad napędem to jedno pozostaje niezmienne. Mowa o różnicy w dokładności chodu zegarków mechanicznych i automatycznych.

Zegarki z certyfikatem COSC
Zegarki z certyfikatem COSC

Zegarki z certyfikatem COSC

 

Troska o to, aby zegarek był niezawodny i precyzyjny od lat towarzyszy sztuce zegarmistrzowskiej. Wprowadzano szereg nowych rozwiązań, stosowano przeróżne materiały, aby usprawnić działanie czasomierzy. Każdy prezentował swoje rozwiązania, które określał mianem najlepszych. W celu uregulowania kwestii dokładności i precyzji powstały niezależne instytucje, które na podstawie przyjętych norm badają i testują zegarki pod różnym kątem nadając certyfikaty jakości.

Krzemowy włos w zegarku
Krzemowy włos w zegarku

Na czym polega różnica między zwyczajnym a krzemowym włosem balansu?

 

Czym jest balans w zegarku? Jest to koło zamachowe ze sprężyną zwrotną, które pozwala na pracę mechanizmu. Łatwo porównać jego pracę do tradycyjnego wahadła w zegarach wahadłowych. Najprościej mówiąc jest to zwyczajne koło (często widoczne przez przeszklony dekiel zegarka, lub otwór w tarczy), które obraca się raz w jednym raz w drugim kierunku. Pierwotnie w jego elementem był naturalny włos ze szczeciny, później zastąpiony metalową sprężyną. Przetrwała jego pierwsza nazwa – stąd dzisiaj mamy włos balansu.

Renowacja zegarków - czyli o tym jak nadać im drugie życie!
Renowacja zegarków - czyli o tym jak nadać im drugie życie!

Posiadasz stary zegarek, który jest pamiątką po kimś z rodziny i nie chcesz, by leżał bezczynnie w pudełku? Renowacja takiego urządzenia będzie świetnym rozwiązaniem.

Często zdarza się, że znajduje się bardzo piękne egzemplarze, które przeżyły „swoje” i może się wydawać, że dopełniły żywota. Nic bardziej mylnego, ponieważ przy odpowiedniej renowacji można przywrócić urządzeniu jego wygląd z lat świetności. To gratka dla wszystkich fanów zegarków, ponieważ odnowione czasomierze często są rzadkie, nieraz unikalne.

Chcę naprawić zegarek

Jeżeli chcesz skorzystać z naszych usług zegarmistrzowskich, zapraszamy do lektury tego artykułu. Dowiesz się, jakie zegarki i zegary naprawiamy, jak i gdzie należy dostarczyć nam zegarki lub zegary, oraz mniej więcej postaramy się przedstawić na czym będzie polegała nasz praca.

Na czym pracujemy

Aby Państwa zegarki mogły być serwisowane na najwyższym poziomie należy miec oczywiście poza spora wiedzą, odpowiednie narzędzia. Narzędzia zarówno do otwarcia jak i zamknięcia zegarka, do sprawdzenia jego dokładności, bądź też do diagnozy usterki. Z wykłe skracanie bransoletek równiez wymaga odpowiednich narzędzi. Tak więc aby zapewnic Państwu kompleksowa obsługę posiadamy narzędzia otwierające praktycznia każdy zegarek, prasy zamykające oraz zakręcające, maszyny sprawdzające wodoszczelność, maszyny wskazujące odchyłki dokładności w zegarkach mechanicznych jak również maszynę badająca zegarki kwarcowe ( na baterię ). Oprócz narzędzi uniwersalnych posiadamy równiez oryginalne klucze do takich zegarków jak ROLEX, Baume&Mercier, OMEGA, TISSOT,i wiele innych

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl