JAK WYBRAĆ ZEGAREK DLA SIEBIE?

Jak wybrać zegarek dla siebie?

Właśnie! To czasami nie jest proste przy tak bogatej ofercie. Ba! Bywa nawet tak, że mimo mnogości i tak nam się nic nie spodoba, ale to może się przytrafić z każdym zakupem.

Niby wszystko jest – a na nic nie możemy się zdecydować, bo jednak się nam nie podoba

Ale zegarek jest przedmiotem specyficznym. Przedmiotem nieraz bardzo osobistym a nawet wręcz intymnym. I może warto pokusić się o skorzystanie z pewnych „podpowiedzi”.

Oto one!

Pierwsza refleksja wynikająca z dzisiejszych czasów – mało kto dziś posiada TYLKO JEDEN zegarek. Podobnie jak z butami czy inną garderobą. Obecnie już stać nas na to, że możemy mieć ich więcej bo i ceny są dostępniejsze i różnorodność funkcji w zegarkach sięga skrajności. Kiedyś, jak się miało zegarek to praktycznie na całe życie, otrzymywało się go w ważnych momentach życia i było się „osobą przy zegarku”. Zegarki mogły świadczyć o statusie jego właściciela. Ale to ostatnie akurat i dziś nie uległo specjalnie zmianie.

Na początek chcielibyśmy wprowadzić pewne objaśnienia, coś w rodzaju bardzo skróconego „słowniczka”.


Zegarki Chronografyzegarki odmierzające dodatkowo na nasze życzenie krótkie odcinki czasu z dokładnością do 1/10 lub 1/00 sekundy. To jedna z funkcji zegarka.


Chronometr  - to zegarek z firmowym certyfikatem określającym dokładność z jaką powinien chodzić. To znaczy, że na dobę może zrobić różnicę maksymalną np. 5 sekund w przypadku zegarka mechanicznego albo np. 5 sekund na miesiąc w przypadku zegarka z mechanizmem elektronicznym – kwarcowym. Certyfikat dokładności to nie funkcja a potwierdzenie wyższej lub najwyższej jakości i dokładności zegarka.


Zegareki kwarcowe analogowe (na baterie) - to zegarki z mechanizmem sterowanym elektronicznie wskazujący czas „normalnymi” wskazówkami.


Zegarek kwarcowy elektroniczny (na baterie) – zegarek elektroniczny z wyświetlaczem pokazującym nam czas i wszystkie pozostałe funkcje na ekranie wyświetlacza poprzez cyfry. Nie ma wskazówek ani wewnętrznych części mechanicznych.


Zegarek ecodrive – zegarek z mechanizmem sterowanym elektronicznie, wskazujący czas wskazówkami, posiadający dynamo ładujące akumulatorek a nie baterię.

Są oczywiście zegarki pokazujące czas wskazówkami i dodatkowo cyframi na ekraniku.


Zegarki tytanowekoperta i bransoleta wykonana w tytanie. Materiał lekki i antyalergiczny – to bardzo istotne dla alergików.


Zegarki mechaniczne manualne – zegarki tradycyjne, z „normalnym” mechanizmem ze sprężyną, nakręca się go samemu raz na dobę.


Zegarki automatyczne (samonakręcąjcy się) – automat mówiąc popularnie – zegarek z urządzeniem do nakręcania sprężyny automatycznie podczas noszenia go na ręce.


Szkło „plexi” – szkiełko do zegarka ze specjalnych sztucznych tworzyw, łatwe do porysowania, ale można go polerować.


Szkło mineralne – szkiełko szklane, ale ze szkła utwardzanego, trudno się rysuje, można go rozbić, nie można polerować, czyli usunąć zarysowań.


Szkło szafirowe – ze sztucznego szafiru, niezwykle trudne do zarysowania ale kruche, wiele droższe od normalnego.


Funkcje w zegarku – to wszystkie dodatkowe „urządzenia” takie jak:

-         wskazania sekund, czyli sekundnik – centralny, albo mały, z boku tarczy, dziś rzadko praktykowany ale powracający do mody;

-         data dnia miesiąca;

-         nazwa dnia tygodnia;

-         nazwa miesiąca

-         rok

-         pora dnia

-        „rezerwa” sprężyny w zegarkach mechanicznych samonakręcających się – „automatach”;

-         budzik

-         chronograf  (nie mylić z chronometrem!)

-         eco

-         i wiele jeszcze innych. Jeśli w tekście pojawi się pojecie nowej funkcji będzie ona oznaczona literką „F”

Ale jeszcze ważniejsze pytanie:


Do czego potrzebny nam jest zegarek? Pytanie banalne – a jednak zaraz się wszystko wyjaśni.

Proponujemy rozważenie powodów kupna zegarków jako:

1.      Zegarki chwilowe
2.      Zegarki na co dzień,  zwykłe – praktyczne.
3.      Zegarki na co dzień,  Zegarki eleganckie.
4.      Zegarki  reprezentacyjne.
5.      Zegarki na  prezent
6.      Zegarki młodzieżowe
7.      Zegarki  funkcyjne
8.      Zegarki  multifunkcyjne
9.      Zegarki  biżuteryjne
10.    Zegarki  bajeranckie
11.    Zegarki jako  dodatek do ubioru
12.    Zegarki -  lokata kapitału
13.    Zegarki  kolekcjonerskie


1.      Chwilowy - Najtańszy z możliwych! Nawet kupiony na bazarze za 15 PLN. Traktowany jako zastępczy, na wakacje, sezon albo do wyjątkowych okoliczności na parę dni. Nie wymagajmy od niego niczego więcej ponad w miarę dobre wskazywanie czasu, nie brudzenia ręki i nie liczmy na jego wodoszczelność. Ale jak go zniszczymy czy zgubimy nie będzie nam żal. Choć takie potrafią „uporczywie” długo chodzić!


2.      „Codzienny” zegarek powinien być przede wszystkim CZYTELNY. Podołać „trudom” codziennego używania. W miarę być szczelny, prosty w obsłudze, łatwy w zdejmowaniu i zakładaniu i rozsądnie trwały. Nie musi być wcale w dużej, a nawet średniej cenie. Po prostu w miarę tani a dobry. Nie powinien być „udziwniony”. Ma przekazywać nam informacje niezbędne – czyli godzinę, minuty i datę, choć nie zawsze data bywa nieodzowna. A z pewnością nie jest konieczny dzień tygodnia. Natomiast sekundnik jest „mile widziany”, bo zawsze możemy „od ręki stwierdzić” czy zegarek działa. Zegarek z datownikiem zawsze będzie droższy. Nie musi mieć szkła szafirowego i nie musi być firmowy. BYLE NIE „PODRÓBKA” czyli z nazwą na tarczy jakiejś bardzo renomowanej firmy, albo bardzo podobnie wyglądający i z minimalną zmianą nazwy, np. zamiast ROLEX jest napisane ROLEKS lub RODEX. Może być całkowicie bez nazwy. 


3.      „Codzienny elegancki” – cóż, pojecie elegancji bywa różne. Ale są pewne kanony. Otóż nie powinien być z wyglądu „agresywny”. Raczej wręcz dyskretny. W ładnej, nawet modnej formie, niezbyt gruby. Raczej na dobrym pasku, chyba, że ma ładną bransoletę. Można zrezygnować z datownika, nawet sekundnika. Powinien być wykonany w oprawie bardziej trwałej czyli albo stali lub tytanie, a jeżeli pozłacany to odpowiednia grubo tak aby szybko nie stracił walorów estetycznych. Powinien być już „firmowy”, czyli jakiejś marki ustalonej jakości i renomy. Ale też nie musi być w zbyt wygórowanej cenie. Każdy zegarek mechaniczny będzie grubszy od kwacowego, ale będzie miał „duszę”. Powinien jednak spełniać wszystkie walory czytelności i komunikacji. Mile jest widziane połączenie dwóch kolorów – „żółtego” i „białego”(pozłocenia i stali). Będzie bardziej uniwersalny w dopasowaniu do ubioru właściciela. Traktuję się obecnie formę prostokątną jako bardziej elegancką. Ale to kwestia gustu. Zegarki tej klasy powinny być już w miarę bardziej wodoszczelne z uwagi na zachowanie ich trwałości niż dokonywanie w nich „wyczynów” związanych z wodą.


4.      Reprezentacyjny – nosimy raczej w odpowiednich okolicznościach. Nie na co dzień. Są dwa kierunki – wyszukana elegancja i dyskrecja lub prezencja niemal rzucająca się w oczy. Na pewno wysokiej klasy dobrej lub bardzo dobrej firmy. Forma dowolna w zależności od indywidualnych gustów, ale też i od okoliczności zależna. Oczywiście i cena takiego wyroby jest nie mała. Jednak wykończenie detali i różne aplikacje do zegarka jak również pasek czy bransoleta maja swój wkład w cenę i to nie mały. Renomowane firmy w swej kolekcji mają takie modele odpowiednio skomponowane przez własnych projektantów. Wszystko zależy od naszych upodobań. Ważne jest abyśmy się dobrze czuli „ubrani” w taki zegarek. Niemniej jednak zbytnia krzykliwość nigdy nie będzie mile widziana. Zegarek taki może mieć rozbudowane funkcje, wykonany może być ze szlachetnych materiałów, nawet z dodatkami kamieni szlachetnych. Z reguły wiele firm wykonuje takie modele w wersji mocno wodoszczelnej, ale jest to czasem zbyteczny naddatek bo raczej na plaży nie będziemy go używać a wodoszczelność dodatkowo podnosi cenę. Jednak jest to zasadne z powodu ochrony drogocennego bądź co bądź wyrobu przed przypadkowym zniszczeniem. Oczywiście moda też odgrywa tu swoją rolę i uwidacznia się cenie. Zawsze jednak będą preferowane wyroby o dyskretnej linii, nie nachalne wyglądem na bardzo eleganckim pasku. Dopasowane do reszty ubrania.


5.      Na prezenty wybieramy oczywiście zegarek w zależności od okoliczności. Powszechne kiedyś były zegarki „na komunię”. Do dziś jeszcze to funkcjonuje, choć w zmienionej rzeczywistości. Na tę okoliczność firmy przygotowuję odpowiednią ofertę. Ale to zupełnie osobny temat.

Inną okolicznością jest ślub. Tu oczywiście trzeba dobrać „parę” zegarków. Raczej „nie byle jakich”. Przecież chcemy kogoś obdarować „na całe Życie”. Zatem trwałe, markowe. Ale i tu wiele zależy od porady u sprzedającego. Proszę się nie dziwić zadawanym pytaniom przy kupnie takiego prezentu. Przy życzliwej postawie ekspedienta i jego znajomości tematu warto skorzystać z jego sugestii.

Są w reszcie okazje jubileuszów, rocznic czy zwykłego dowodu wdzięczności. Lepiej po taki zakup pójść do uznanej firmy, znającej temat. Tam nie koniecznie znajdziecie zegarek, ale zawsze uzyskacie cenne podpowiedzi.


6.      Młodzieżowy zegarek powinien być na ogół dość wytrzymały, ale nie zbyt drogi. Bo młodzi albo nie dbają wystarczająco o nie mając świadomości ich wartości, albo mogą go zgubić, albo też mogą być zwyczajnie okadzeni. Co do funkcji czy typu zegarka panuje pełna dowolność. Ale raczej młodzi preferują elektronikę. Przykładem młodzieżowych zegarków są takie firmy jak SWATCH, CASIO, TIMEX czy FLIK FLAK dla dzieci. Te firmy nie mają zbyt wygórowanych cen, zawsze modne wzornictwo, wielką gamę modeli i to nie tylko dla samych młodych. Ich zegarki są wytrzymałe, przeważnie wodoszczelne i mają atrakcyjny wygląd. Warte są swojej ceny, która nie jest „zaporowa”. Ale najważniejsze: dobrze jest, jeśli ta „młodzież” sama sobie wybiera zegarek według swego gustu. „Dorośli” jedynie mogą ograniczyć kwotę i zasugerować markę. Reszta nich „się dzieje sama”. Dajmy młodzieży zadecydować. Nie będzie nas, dorosłych, obciążać nie trafnym wyborem.


7.      funkcyjny to taki zegarek, który poza normalnym wskazaniem czasu wskazuje nam jeszcze coś innego. Już data i dni tygodnia traktowane są jako dodatkowe funkcje. Inne to: stoper, tajmer (czyli odliczanie czasu „do tyłu”), budzik, reszta „dat” – miesiąc, rok, drugi czas, kompas, ciśnienie, temperatura, puls serca, GPS itd. To tylko przykłady. Funkcji w zegarku może być „multum”. Nawet ponad 30! I to także w mechanicznym! Patek Philippe taki zegarek wykonał. Koszt – bagatela – 6 mln $. I trzeba czkać jak się go zamówi! Jest kolejka! Funkcyjne zegarki zatem to takie, które udostępniają użytkownikowi wiele innych możliwości wykorzystania elektroniki, choćby wbudowany kalkulator. Z reguły zegarki posiadają pakiety funkcji skierowane do konkretnych użytkowników potrzebujących pewien rodzaj funkcji.


8.      Zegarki multifunkcyjne posiadają jak największą ilość funkcji, ale jest to „kosztem” ich grubości, niejednokrotnie dużej możliwości uszkodzenia i praktycznie nie nadające do codziennego użytkowania. Specjalizacja posunęła się dziś tak dalece, że trudno wymienić wszystkie funkcje, które mogą być dostępne w taki „zegarku”. To raczej mały komputer niż zegarek. Pomiar czasu jest jedynie praktycznie „dokładką” do takiego urządzenia. Takie zegarki najlepiej wyszukiwać w specjalistycznych ofertach firm i ich dostępność możliwa jest niejednokrotnie na specjalne zamówienia klienta.


9.      Biżuteryjne zegarki przede wszystkim są wykonane z materiałów szlachetnych, niejednokrotnie zdobione bardzo bogato. Za firmowe, wykonane w krótkich seriach trzeba dużo zapłacić i niejednokrotnie czekać na dostarczenia wybranego modelu. Ale jest bardzo wiele zegarków popularnych firm, gdzie obudowy wykonane są na bazie mosiądzu lub stali a następnie powlekanych srebrem, złotem czy chromem. Są niedrogie, o bardzo różnorodnych formach w różnych kolorach. Z reguły są na bransoletach. Za uniwersalne traktuje się takie, które mają dwa kolory „złoty” i „srebrny” tak zwany „bikolor”. Można je nosić i do złotej biżuterii i do srebrnej. Zawsze należy dopytać się czym jest pokrywany taki zegarek. Rodzaj i grubość powłoki pokrywającej kopertę decydują o trwałości estetyki takiego zegarka. Forma kształtu jest tu absolutnie dowolna. Taki zegarek przeważnie nosi się okazjonalnie. Nie musi być doskonale czytelny. Ale również nie jest to zegarek odporny na zamoczenie, pył czy wstrząsy! Szczególnie należy pamiętać o tym w przypadku zegarków oprawionych w złote czy srebrne wymyślne koperty! To nie są zegarki „wyczynowe”! Przyjmuje się, że najlepiej kolor „biały” daje odpowiednia warstwa chromu a „żółty” złoto lub dwutlenek tytanu. Obecnie mamy dwie wiodące metody pokrywania materiału bazowego innymi powłokami. Galwanicznie lub metodą PVD. Ta ostatnia jest nowocześniejsza i trwalsza według zapewnień producentów. Należy liczyć następująco: 1 mikrometr powłoki jest odporny na normalną ścieralność prze około 18 miesięcy. Zatem 5 mikrometrów ma wystarczyć na 7-8 lat bez bardzo wyraźnych ubytków estetycznych. Oczywiście o zmianie koloru oprawy zegarka nie ma mowy przy wykonaniu jej z masywnego, czyli pełnego złota czy srebra lub stali. Należy pamiętać ponadto, że im bardziej wymyślna forma koperty czy bransolety, tym trudniejsza i droższa będzie naprawa takiej obudowy czy wstawienie porysowanego czy rozbitego szkła. Radzimy traktować zatem takie zegarki jak element uzupełniający biżuterię, nie noszenia go na co dzień, ochranianie przed wilgocią i nie narażanie na upadki. To nie jest zegarek do codziennego używania!


10.  Bajerancki może kosztować nawet 15 PLN! Kolorystyka, forma, wielkość marka – absolutnie dowolna! Ale takie tanie modele należy traktować właśnie z przymrużeniem oka. „Na wakacje”, jakąś jednokrotną okazję, na chwilę bo się moda czy osobisty nastrój zmieni. Ale są i takie modele jak CARIER „po wypadku” kosztujące kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wbrew pozorom dla panów też jest wiele modeli takich zegarków i całkiem trwałych, ale zawsze przemijających i z reguły z bardzo trudnym dostępem do pasków czy szkieł identycznych z pierwowzorem. Taki zegarek może też stanowić


11.  Dodatek do ubioru. Patrz jak wyżej.


12.  Lokata kapitału. Oczywiście taki zegarek nie jest tani. To są zegarki oprawione w platynę z diamentami, złoto lub bardzo wysokiej klasy renomowanych firm. Na rynku polskim niewiele jest ofert. Jeśli już to oczywiście na zamówienie i to nie w każdym sklepie z zegarkami. Nie musi to być zegarek o wyszukanej formie. Nie powinien być noszony często. Musi być zachowany w nienagannej formie aby przy jego sprzedaży wróciły się z zyskiem włożone w niego pieniądze. Ale jeśli będzie to nawet „zwykły” atlantic w stanie idealnym to dziś można za niego uzyskać zupełnie godziwą cenę wyższą od zakupu nawet po przeliczeniu inflacyjnym. Ale dziś raczej już należy myśleć o zegarkach z „innej półki” przy zakupie nowego. Raczej trudno jednoznacznie określić co polecić do kupna. Moda i koniunktura jest dziś bardzo zmienna. We współczesnych czasach kapitał lokujemy już w innych sektorach finansów. Zegarek przestał być już „rarytasem” o stale rosnącej cenie. Oczywiście z pewnymi wyjątkami. Takim wyjątkiem są modele o limitowanej serii. Przykładem może być SWATCH. Są modele zaprojektowane prze wybitnych dyktatorów mody wyprodukowane w bardzo niewielkiej ilości egzemplarzy, które dziś na aukcjach potrafią osiągnąć cenę kilkuset tysięcy dolarów! Ale na nie trzeba „zapolować” i odczekać dłuższy czas do ich sprzedaży. Zatem zegarki dziś już nie stanowią grupy towarowej powszechnie uznaną są przedmioty tezauryzacji. Oczywiście z pewnymi wyjątkami. Ale zawsze jest to kwestia indywidualna tak jak w przypadku jeśli chcemy mieć zegarek:


13.  Kolekcjonerski. Tak jak w przypadku zegarka stanowiącego lokatę kapitału, wbrew pozorom nie jest najważniejsza marka, w co jest oprawiony a nawet ile ma funkcji, ale nienaganny stan i oryginalność! Dopiero wtedy możemy mówić o przedmiocie, który stanowi satysfakcję dla posiadacza i istotna wartość. W przypadku nowych zegarków i z poprzednich lat równie ważna jest „kompletność”. To znaczy czy mamy zachowane oryginalne opakowanie, może rachunek, wszelkie certyfikaty i dokumenty fabryczne. W przypadku skracanej bransolety należy bezwzględnie zachować wyjęte ogniwa. Zegarek kolekcjonerski ma dopiero właściwą wartość i znaczenie, jeśli jest zachowany w stanie nienagannym i wszelkie jego funkcje nadal są sprawne. Chodzi nawet o takie drobiazgi jak klamerka od paska i sam pasek, szkiełko, choćby lekko porysowane, ale jego własne, gwarancja fabryczne czy certyfikat, pudełko czy opakowanie. One zawsze są „mile widziane”. Wskazują na należytą dbałość właściciela o zegarek. Ale to nie wszystko. Sam mechanizm musi również być w stanie niemalże nienagannym. Bez rys na płytach, bez zniszczeń na wkrętach, wszystkie części oryginalne, nie mówiąc o tarczy i wskazówkach. Dopiero potem liczy się marka oczywiście w przypadku posiadania jakiś niezwykłych dodatkowych cech zegarka. Ilość bytności zegarka u zegarmistrza nie dyskwalifikuje  jego jakości wartości! Wbrew przeciwnie! Jeśli zegarek był odpowiednio konserwowany, kontrolowany i prawdziwego fachowca to tylko utwierdza w przekonaniu o należytej dbałości o zegarek. Podobnie jak z samochodem. Przeważnie pytamy o pełną dokumentację i książkę gwarancyjną chcąc sprawdzić czy był odpowiednio serwisowany. Za zegarkiem winna iść odpowiednia dokumentacja. Dobry zegarmistrz zawsze rozpozna „w jakich rękach” był taki zegarek. Szczególnie jeśli chodzi o stare zegarki i zegary a nawet i współczesne proszę nie dać się skusić na żadne nadzwyczajne okazje! Zawsze trzeba znaleźć czas na konsultacje z fachowcem! Ale proszę nie mylić fachowca od zegarków z rzeczoznawcą finansowym! Fachowy zegarmistrz powie wszystko o zegarku, ale często nie powie czy cena jest właściwa bo jeśli nie prowadzi handlu antykami to może nie znać aktualnych trendów i cen w tej dziedzinie. Cena zawsze jest taka jaką się uzyska za zegarek a nie tak jaką się „chce”. Dziś i w danym miejscu może być zupełnie inna niż jutro w innym miejscu. Podobnie na odległość. Żaden szanujący się fachowiec nie wypowie się o przedmiocie, jeśli nie będzie go „miał w ręce”.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl