POWERMATIC 80

Powermatic 80 – plastikowy mechanizm, czy aby na pewno?

Rozwój technologiczny od lat idzie w parze z zegarmistrzowskim rzemiosłem. Wraz z pojawianiem się nowych rozwiązań budzą się i liczne kontrowersje. Nie inaczej było w przypadku mechanizmu Powermatic 80 stosowanego w markach zrzeszonych w Swatch Group tj. m.in. Tissot, Certina, Rado i inne. Bardzo szybko utarło się błędne stwierdzenie, że mechanizm Powermatic 80 posiada “plastikowe” elementy.

W zegarmistrzostwie do tej pory plastik nie był popularnym tworzywem przy produkcji mechanizmów (chyba, że w przypadku wątpliwej jakości chińskich produktów), stąd nie dziwi oburzenia fakt, że przedstawiciele takich znanych szwajcarskich marek stosują tworzywo sztuczne w swoich mechanizmach.

Tak szybko jak plotka się pojawiła, tak została zdementowana, jednak „ślad w sieci” pozostał. Owe plastikowe części to kotwica i wychwyt, które wykonywane są nie z plastiku a z materiału syntetycznego o właściwościach krzemu. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma na celu obniżenie oporów powstających przy pracy standardowej kotwicy.

Zastosowanie odpowiedniego materiału i użycie właściwej oliwy sprawia, że opory zostały zmniejszone co pozwoliło na zamontowanie cieńszej sprężyny, która gwarantuje aż do 80 godzin rezerwy chodu.

Mechanizm Powermatic 80 od 2013 roku skutecznie i precyzyjnie działa w zegarkach firm zrzeszonych w Grupie Swatch udowadniając, że współczesne rozwiązania służą doskonaleniu kunsztu zegarmistrzostwa, a nie degradacji doświadczeń przekazywanych przez wieki. Prace w laboratoriach nadal trwają, a mechanizmy są nadal doskonalone. Ciekawe jaką nowość ujrzymy w najbliższej przyszłości?

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Supersport

Jeśli blisko ci do sportowej dynamiki i często szukasz silnych wrażeń, zegarek, którego będziesz potrzebował musi dobrze odpowiadać twojemu stylowi życia. Do uprawiania sportu, a jednocześnie podkreślenia żywiołowej elegancji, świetnie nadaje się seria Tissota Supersport. Znajdziesz w niej czasomierze idące z duchem XXI wieku, ale mocno zakorzenione w szwajcarskiej tradycji. Przyjrzyjmy się, jak sprawdzają się […]

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Gentleman

Dobrze wiesz, że być dżentelmenem to nie tylko właściwa stylizacja, ubiór i dodatki. Swoją klasę nosisz w sobie wraz z całą gamą umiejętności i subtelnym urokiem. Od uśmiechu we właściwym momencie po dobrze podejmowane decyzje elegancja nieustannie towarzyszy ci w drodze. Jak czas. Albo zegarek Tissot Gentleman. To rozwiązanie od renomowanej szwajcarskiej marki dodaje wagi […]

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Everytime

Myślałeś o zegarku w stylu lat 60.? Albo budzącym wspomnienia jak poblakłe fotografie z rodzinnego albumu? A może takim, jaki mógł nosić na łańcuszku brodaty angielski dżentelmen w XIX w.? Tissot wychodzi naprzeciw twoim oczekiwaniom i tworzy serię Everytime o uniwersalnym, ponadczasowym pięknie. To zegarki, które rzeczywiście może założyć każdy mężczyzna, o każdej porze dnia […]

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Couturier: minimalistyczna i nieco sportowa elegancja

Seria Couturier od szwajcarskiej marki Tissot cieszy się niezmienną popularnością. Elegancja płynąca z prostej ponadczasowej estetyki i solidne, wytrzymałe materiały konstrukcyjne sprawiają, że z tej bardzo różnorodnej serii każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Nazwa Couturier, z fr. krawiec, sugeruje szycie na miarę i rzeczywiście tak można by określić podstawowe założenia tych zegarków. Sprawdźmy, […]

4 Pokolenia rodziny Płonka – krakowskich zegarmistrzów

Firma Płonka – idąc z duchem czasu, obecnie w nowoczesnym wydaniu nabrała nazwy Zegarmistrz.com. Prowadzona jest już w 4 pokoleniu nadal przez rodzinę Płonka, nadal w Krakowie, nadal przy tej samej ulicy. Trwamy nieprzerwanie dzięki Wam – naszym najwierniejszym Klientom, za co bardzo Wam dziękujemy.

Odpowiedź

*

*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.