POWERMATIC 80

Powermatic 80 – plastikowy mechanizm, czy aby na pewno?

Rozwój technologiczny od lat idzie w parze z zegarmistrzowskim rzemiosłem. Wraz z pojawianiem się nowych rozwiązań budzą się i liczne kontrowersje. Nie inaczej było w przypadku mechanizmu Powermatic 80 stosowanego w markach zrzeszonych w Swatch Group tj. m.in. Tissot, Certina, Rado i inne. Bardzo szybko utarło się błędne stwierdzenie, że mechanizm Powermatic 80 posiada “plastikowe” elementy.

W zegarmistrzostwie do tej pory plastik nie był popularnym tworzywem przy produkcji mechanizmów (chyba, że w przypadku wątpliwej jakości chińskich produktów), stąd nie dziwi oburzenia fakt, że przedstawiciele takich znanych szwajcarskich marek stosują tworzywo sztuczne w swoich mechanizmach.

Tak szybko jak plotka się pojawiła, tak została zdementowana, jednak „ślad w sieci” pozostał. Owe plastikowe części to kotwica i wychwyt, które wykonywane są nie z plastiku a z materiału syntetycznego o właściwościach krzemu. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma na celu obniżenie oporów powstających przy pracy standardowej kotwicy.

Zastosowanie odpowiedniego materiału i użycie właściwej oliwy sprawia, że opory zostały zmniejszone co pozwoliło na zamontowanie cieńszej sprężyny, która gwarantuje aż do 80 godzin rezerwy chodu.

Mechanizm Powermatic 80 od 2013 roku skutecznie i precyzyjnie działa w zegarkach firm zrzeszonych w Grupie Swatch udowadniając, że współczesne rozwiązania służą doskonaleniu kunsztu zegarmistrzostwa, a nie degradacji doświadczeń przekazywanych przez wieki. Prace w laboratoriach nadal trwają, a mechanizmy są nadal doskonalone. Ciekawe jaką nowość ujrzymy w najbliższej przyszłości?

4 Pokolenia rodziny Płonka – krakowskich zegarmistrzów

Firma Płonka – idąc z duchem czasu, obecnie w nowoczesnym wydaniu nabrała nazwy Zegarmistrz.com. Prowadzona jest już w 4 pokoleniu nadal przez rodzinę Płonka, nadal w Krakowie, nadal przy tej samej ulicy. Trwamy nieprzerwanie dzięki Wam – naszym najwierniejszym Klientom, za co bardzo Wam dziękujemy.