Chronograf i chronometr w zegarku – co to jest?

Chronometr i chronograf to dwa diametralnie inne określenia, mimo iż łączy je wspólna cecha. Zarówno jedno, jak i drugie określenie używane jest w nazewnictwie zegarków. Często są one jednak mylone ze względu na podobnie brzmiącą nazwę. Warto jednak je rozróżniać, ponieważ pełnią one zupełnie odmienne funkcje. Zatem co to jest chronograf? Jakie są różnice pomiędzy chronografem w zegarku a chronometrem? O tym poniżej.

Co to jest chronograf – wyjaśnienie

Chronograf jest to rodzaj zegarka, który posiada funkcję umożliwiającą dokładny pomiar i odliczanie odstępów czasu. Można więc powiedzieć, że chronograf w zegarku to nic innego jak stoper. Zegarek z chronografem różni się jednak od tradycyjnych najprostszych stoperów. Główną różnicę odgrywa tutaj zasada działania mechanizmu. Zatrzymywanie oraz zerowanie wskazówek chronografu odbywa się za pomocą układu kół zębatych i dźwigni sprzęgniętych podczas pomiaru odstępu czasu z ciągle działającym mechanizmem pracy zegarka.

Najmniej skomplikowany chronograf wyposażony jest w jedną, niezależną wskazówkę, która od momentu uruchomienia stopera pozwala na monitorowanie upływu sekund. Do jego obsługi przeznaczony jest jeden przycisk, którego działanie jest bardzo proste. Umożliwia on wykonanie wszystkich operacji, jakimi są: start, stop, oraz wyzerowanie

Bardziej zaawansowane chronografy wyposażone są już w trzy niezależne wskazówki, które pozwalają na dokładniejsze odliczanie upływu czasu. Oprócz sekund mierzą również bieg godzin oraz minut z dokładnością na poziomie 1/60, a nawet do 1/100 sekundy. Pomimo tego, iż taki chronograf jest bardziej skomplikowany, a odmierzanie czasu jest dużo dokładniejsze, jego obsługa niezmiennie pozostała na bardzo łatwym poziome. W odróżnieniu od zegarka z chronografem odmierzającego jedynie sekundy, który posiada jeden przycisk do sterowania, w tym przypadku zastosowano dwa przyciski umiejscowione zazwyczaj z boku koperty. Funkcje start oraz stop zostały podzielone. Wprawienie chronografu w ruch odbywa się zazwyczaj za pomocą górnego przycisku, natomiast za zatrzymanie i zerowanie odpowiada dolny przycisk. Warto pamiętać, że zaawansowany chronograf umożliwia zatrzymanie i ponowne wznowienie odliczania czasu od tego samego momentu, na jakim został wcześniej wstrzymany.

Zegarek z chronografem to bardzo funkcjonalny gadżet. Nasz sklep oferuje największy wybór zegarków z chronografem. W naszym asortymencie królują jedynie renomowane, światowe marki zegarków, które cechują się najwyższą jakością wykonania, takie jak Tissot Bridgeport czy Seiko Astron. U nas każdy znajdzie coś dla siebie.

Czym jest chronometr?

Chronometr jest to rodzaj zegarka bądź samego jego mechanizmu, który cechuje się niezwykle wysoką precyzją oraz dokładnością pomiaru czasu. Jest również odporny nawet na najtrudniejsze warunki pracy. Aby zegarek mógł być nazywany chronometrem, musi zostać poddany odpowiednim oraz niezwykle ciężkim testom w wielu różnych warunkach, w których ma obowiązek spełnić określone normy precyzji odmierzania czasu. Osiągnięte wyniki zostają następnie potwierdzone oficjalnym certyfikatem wydawanym przez szwajcarski instytut COSC (Controle Officiel Suisse de Chronometers). Nic więc dziwnego, że w dzisiejszych czasach zegarek z chronometrem oznacza potocznie zegarek najwyższej klasy.

Niesamowita punktualność zegarków z chronometrem związana jest z ich nieustanną ewolucją i ulepszaniem. W odróżnieniu od tradycyjnych zegarków chronometry produkowane są z zastosowaniem zupełnie innych rozwiązań, a kluczowe elementy ich mechanizmu wykonywane są z materiałów najwyższej jakości. Bęben o zmiennej średnicy, na który nawinięta jest sprężyna, pozwala wyrównywać spadek siły naciągu jaki towarzyszy jej rozwijaniu się podczas pracy zegarka. Stosuje również odmienny rodzaj wychwytu oraz zamocowania balansu, charakteryzujący się mniejszą wrażliwością na drgania.

Oryginalne zegarki z chronometrem posiadają wygenerowany unikatowy oraz indywidualny numer certyfikatu COSC. W naszym sklepie znajdą Państwo szereg najlepiej wykonanych na świecie chronometrów pochodzących z fabryk wiodących producentów zegarków, których autentyczność potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Dostępnych jest u nas mnóstwo wspaniałych modeli, takich jak Doxa Grandmetre, Tissot Ballade Powermatic, Certina DS 8 Chrono i wiele, wiele innych.

Podsumowanie

Chronograf a chronometr to dwa, zupełnie inne mechanizmy stosowane w zegarkach naręcznych. Często są jednak ze sobą mylone. Choć bardzo odmienne nie wykluczają ich wspólnego zastosowania. W asortymencie naszego sklepu znajda Państwo mnogi wybór chronometrów wyposażonych dodatkowo w chronograf. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”