Jak działa zegarek kwarcowy?

Zegarek to wyjątkowe akcesorium, które praktycznie nigdy nie wyjdzie z mody. Nie da się wskazać okresu, w którym ludzkość nie doceniałaby jego użyteczności. W miarę dynamicznego rozwoju sztuki zegarmistrzowskiej, zaczęło powstawać wiele różnorodnych modeli, wykorzystujących coraz to nowocześniejsze rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że innowacyjność całkowicie wyparła klasykę. Wręcz przeciwnie – tradycyjne rozwiązania ciągle zyskują na wartości, stając się elementami ponadczasowymi. Najlepszym przykładem takiego zjawiska jest zegarek kwarcowy. Jak działa taki mechanizm i jakie są jego cechy charakterystyczne?

Najpopularniejsze rodzaje zegarków

Dzięki nieustannej popularności zegarków na rękę, sztuka zegarmistrzowska cały czas może się rozwijać, proponując coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z nich jest zegarek nieposiadający tradycyjnych wskazówek. Próżno w nim szukać klasycznej tarczy, która wskazywałaby czas. Zamiast tego tego rodzaju czasomierz wyposażony został w cyfrowy wyświetlacz. Taką opcję doceniają szczególnie osoby prowadzące aktywny tryb życia, którym zależy na nieco bardziej praktycznym podejściu do akcesoriów.

Po drugiej stronie medalu znajdują się wielbiciele ponadczasowej klasyki, która zawsze na nadgarstku prezentuje się tak samo dobrze. Miłośnicy takich rozwiązań mogą wybierać między zegarkiem mechanicznym a kwarcowym. Działanie zegarka mechanicznego opiera się na klasycznym zastosowaniu wskazówek, poruszanym dzięki złożonemu mechanizmowi.

Wszystkie rodzaje zegarków znajdziesz w naszej ofercie, włącznie z modelem zegarka kwarcowego. Jak działa ten typ czasomierza?

Co to jest zegarek kwarcowy?

Każdy rodzaj zegarka ma swoich zagorzałych zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie życia bez tego akcesorium. Nie inaczej jest z zegarkiem kwarcowym. Co to znaczy, że zegarek jest kwarcowy? Swoją nazwę bierze on od zastosowanego mechanizmu kwarcowego, opracowanego w 1969 roku, dzięki któremu możliwe jest jego działanie. Od tego czasu jest jedną z najczęściej wybieranych propozycji. Jego niesłabnącej popularności można upatrywać w klasycznym wykonaniu. Tarcza i wskazówki to tradycja, której trudno jest się oprzeć – właśnie takie elementy wykorzystuje zegarek kwarcowy. Jak działa ten model?

Jak działa zegarek kwarcowy?

Wiesz już od czego swoją nazwę bierze ten typ zegarka. Jasne jest także czemu zawdzięcza swoją wyjątkową popularność. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak działa zegarek kwarcowy. Jego funkcjonowanie jest oparte na zjawisku piezoelektrycznym. Na czym ono polega? Umieszczony w mechanizmie kryształ kwarcu zostaje wprawiony w drgania przez działanie baterii. Powstałe drgania zliczane są przez wbudowane układy cyfrowe, a następnie odpowiednio przeliczane. W ten sposób zegarek “wie”, że minęła sekunda, przekazując tę informację swojemu właścicielowi.

Jak uruchomić zegarek kwarcowy? Choć jego mechanizm może wydawać się skomplikowany, nie przekłada się to na proces uruchomienia. W naszych modelach odbywa się to przez ustawienie odpowiedniej godziny, a następnie wciśnięcie koronki.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”