Jak nakręcić zegarek automatyczny? Sprawdź!

Wynalezienie mechanizmu automatycznego było prawdziwym przełomem w historii zegarmistrzostwa. Koncepcja czasomierza, którego sprężyny nie trzeba regularnie naciągać, aby mógł on dalej pracować, jest wręcz genialna i co więcej – to rozwiązanie jest bardzo doceniane także dziś, na długo po zmianach, które spowodował tzw. kryzys kwarcowy.

Od czasu pojawienia się pierwszych werków, których sprężyna była naciągana za pomocą specjalnego rotora, który obracał się podczas poruszania ręką, na której założony był zegarek, zaszło wiele zmian. Na początku były to po prostu modyfikacje istniejących mechanizmów manualnych, do których dokładano w odpowiednim miejscu rotor, dzięki czemu zegarek “sam się nakręcał”, jednocześnie zachowując możliwość nakręcania za pomocą wałka naciągu.

Dziś wciąż wiele osób zastanawia się: czy zegarek automatyczny można nakręcić? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Jak nakręcić zegarek mechaniczny?

Na wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, że każdy zegarek automatyczny jest zegarkiem mechanicznym, jednak nie każdy mechaniczny jest automatyczny. Nie każdy automat posiada też funkcję nakręcania za pomocą wałka naciągu (przykładem może być wiekowy mechanizm 7009 legendarnej japońskiej marki Seiko, który nie posiada możliwości nakręcenia poprzez kręcenie koronką, a jedynie poprzez wprawiane w ruch rotora mechanizmu automatycznego).

Dobrze, ale jak nakręcić zegarek mechaniczny? Otóż za naciąganie sprężyny w mechanizmie manualnym odpowiedzialny jest specjalny wałek, na którego końcu znajduje się koronka. Ten element odpowiedzialny jest za kilka istotnych funkcji zegarka, m.in. umożliwia ustawienie godziny, ustawienie daty w kalendarzu, a także – nakręcenie go. W zależności od tego, jakiej marki jest to czasomierz, podczas nakręcania należy stosować się do instrukcji producenta, czyli ilość obrotów koronką oraz ich kierunek. Zazwyczaj ustawianie tego typu zegarka polega na maksymalnym wysunięciu wałka z mechanizmu, a następnie poprzez kręcenie koronką we właściwym kierunku naciąganie sprężyny.

Nakręcanie zegarka automatycznego jest jeszcze prostsze, ponieważ odbywa się ono samo. Wbudowany rotor poprzez specjalne ramię przekazuje zebraną energię (pochodzącą z poruszania ręką), która następnie jest wykorzystywana do naciągnięcia sprężyny czasomierza.

Nakręcanie zegarka to nic trudnego!

Jak wyraźnie widać, to, jak nakręcić zegarek na rękę nie jest zbyt skomplikowane. Jest jednak różnica między tym jak nakręcamy mechanizm manualny a nakręceniem zegarka automatycznego. Mamy nadzieję, że nasz poradnik okaże się dla Ciebie pomocny i nigdy nie będziesz miał kłopotów z odpowiednim nakręceniem zegarka.

Jeżeli poszukujesz wyjątkowych zegarków mechanicznych i automatycznych, to koniecznie przejrzyj naszą ofertę. Mamy bardzo bogaty asortyment tego typu produktów i jesteśmy przekonani, że wśród dostępnych u nas modeli znajdziesz taki, który odpowiada Twoim wymaganiom i potrzebom. Serdecznie zapraszamy!

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”