Jak przechowywać zegarki w bezpieczny sposób?

Zegarek jest nie tylko detalem praktycznym, ale również niekiedy cennym elementem ozdobnym. Odpowiednie przechowywanie zegarków ma zasadniczy wpływ na ich funkcjonowanie oraz długotrwałą żywotność. O czym należy pamiętać, kiedy wybiera się miejsce, w którym będą spoczywać nienoszone aktualnie zegarki?

Podstawowe zasady przechowywania zegarków

Należy pamiętać, że nawet wysokiej jakości, drogi zegarek jest dość delikatnym mechanizmem, więc potrzebuje specjalnego obchodzenia się. Bezwzględnie, nie wolno przechowywać tych akcesoriów w miejscach narażonych na stałe oddziaływanie wilgoci czy wahania temperatur. Z tego względu nigdy nie należy kłaść zegarka na nasłonecznionym parapecie, w szafce przy gorącym grzejniku czy w promieniu działania nawilżacza powietrza. Bardzo zgubne dla mechanizmu zegarka jest także pole magnetyczne, wytwarzane przez urządzenia elektroniczne. Zegarek nie powinien leżeć także w miejscu, gdzie byłby narażony na przypadkowe działanie detergentów, rozpuszczalników czy kosmetyków.

W czym przechowywać zegarki?

Wielu posiadaczy przechowuje swoje akcesoria w tekturowych pudełkach, w które były one zapakowane. To może być jeden ze sposobów, jednakże bywa on niepraktyczny, ponieważ jeżeli posiada się wiele zegarków, trudno orzec, który znajduje się w konkretnym opakowaniu. O wiele lepszą opcją jest wybór specjalnego organizera czy etui, pozwalającego pomieścić co najmniej kilka egzemplarzy. Jak przechowywać zegarki zegarki w takim organizerze? Najczęściej posiada on przegródki, które pozwalają wyeksponować kopertę pod odpowiednim kątem. Dzięki temu przez transparentne okienko widać, jakie zegarki się w nim znajdują. Każda przegródka pozwala bezpiecznie przechowywać zegarek umieszczony na fragmencie tworzywa wyściełanego miękkim materiałem. Dzięki temu zarówno pasek jak i koperta są bezpieczne i nienarażone na uszkodzenia mechaniczne.

Jak przechowywać zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem?

Zegarki mechaniczne to symbol elegancji i klasy. Dzielą się one na na nakręcane tradycyjnie oraz z naciągiem automatycznym. Zasada działanie tych drugich opiera się systemie bezwładnościowym, dzięki któremu sprężyny są naciągane podczas noszenia zegarka na nadgarstku. Dlatego kiedy jest on zdejmowany, ponieważ właściciel ma więcej takich zegarków, będzie z czasem stawał. To może w dłuższej perspektywie spowodować awarię mechanizmu powstałą poprzez zastyganie smarów. Dlatego dobrze jest zadbać o to, by zegarki z automatycznym naciągiem miały szansę stale się nakręcać, nawet jeżeli tymczasowo nie są noszone. Zapewni to urządzenie zwane rotomatem. Rotomat obraca zegarkiem, dzięki czemu naciąg automatyczny cały czas działa. Nawet jeżeli jeden model nosi się raz na kilka miesięcy, na pewno dzięki rotomatowi nic złego nie stanie się z mechanizmem, a zegarek będzie w dalszym ciągu pokazywał prawidłowy czas. Urządzenia te dzielą się na zasilane z sieci lub na baterię. Wybór będzie zależał od osobistych preferencji. Z pewnością te działające na baterię są praktyczniejsze, jeżeli w pobliżu nie ma źródła prądu, na przykład w samochodzie czy na wyjeździe.

W przypadku posiadania niewielkiej kolekcji zegarków z naciągiem automatycznym w zupełności wystarczy prosty rotomat w formie niewielkiego pudełka na jeden bądź kilka zegarków. Warto jednak wiedzieć, że można zakupić także sejfy z rotomatem. Są to miejsca do przechowywania drogich kolekcji zegarków. Spełniają kilka funkcji. Przede wszystkim chronią przed złodziejami, i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, ale także pozwalają zegarkom stale działać. Sejfy dają także możliwość pięknego wyeksponowania kolekcji, ponieważ zazwyczaj mają przezroczyste szybki. Warto wybrać miejsce do przechowywania z dodatkowymi schowkami i szufladkami na inne zegarki, niewymagające przechowywania w rotomacie. Dzięki temu cała biżuteria znajdzie się w jednym miejscu, co jest niezwykle wygodne i praktyczne.

Podsumowując, bezpieczne przechowywanie zegarków ma istotne znaczenie dla ich bezawaryjnego działania.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”