Jak usunąć rysy z zegarka?

Niektórzy z trudem rozstają się ze swoim zegarkiem i noszą go na ręce niemal cały czas. Intensywne użytkowanie wiąże się z ryzykiem szybszego zniszczenia zegarka. Bardzo często pojawiającym się uszkodzeniem są rysy na kopercie lub bransolecie. Nie jest to jednak coś, z czym nie można sobie poradzić. Istnieją sposoby, które pozwolą nam skutecznie pożegnać się z rysami na zegarku!

Zegarek to nie tylko funkcjonalny gadżet, ale również elegancki dodatek. Jednak po pewnym czasie regularnego użytkowania pojawiają się na nim nieestetyczne rysy, które utrudniają odczytywanie godziny. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się zarysowań. Jak usunąć rysy z zegarka, by odzyskał dawny wygląd?

Polerowanie – skuteczny sposób na pozbycie się zarysowań z zegarka

Zastanawiasz się, jak usunąć rysy z szybki zegarka? Istnieje na to świetny sposób – polerowanie! Zabieg ten umożliwia nie tylko usunięcie zarysowań, ale również zanieczyszczeń i drobnych uszkodzeń mechanicznych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje szkła można samodzielnie polerować. W niektórych przypadkach warto zdecydować się na pomoc profesjonalisty, który skutecznie usunie rysy i zadba, aby żadna część zegarka nie uległa usterce.

Zanim zdecydujesz się na samodzielne polerowanie, sprawdź, z jakich materiałów wykonany został Twój zegarek. Gadżety z plastikowym szkiełkiem (hesalitowe) można polerować przy pomocy specjalnych past i chusteczek. Kupisz je w internecie oraz stacjonarnie u niektórych zegarmistrzów. Zegarki z mineralnym szkiełkiem poleruje się wyłącznie przy użyciu profesjonalnych maszyn. Zatem w tym przypadku usuwanie rys należy zlecić zegarmistrzowi. Podobnie jest ze szkiełkami szafirowymi. One również muszą być polerowane przez specjalistę. Jednak do tego zabiegu używa się diamentowej pasty. Należy pamiętać, że na szkłach szafirowych rzadko pojawiają się jakiekolwiek zarysowania, gdyż cechują się one wyjątkową trwałością (7–9 stopni w skali Mohsa).

Zatem samodzielnie można wypolerować wyłącznie zegarki ze szkłem hesalitowym. Jak wyżej wspomnieliśmy, używa się do tego pasty lub chusteczek. W przypadku głębokich zadrapań można sięgnąć również po papier ścierny (od numeru 800 do 3000). Jednak przed rozpoczęciem polerowania, trzeba nawilżyć szkiełko.

Jak usunąć rysy z koperty zegarka oraz bransoletki?

Gdy już wiesz, jak usunąć rysy ze szkła zegarka, zapewne chciałbyś poznać sposób na pozbycie się nieestetycznych zarysowań z koperty oraz bransolety. W tym przypadku również należy sprawdzić materiał wykonania tych elementów. Nie wszystkie części zegarka nadają się do polerowania. Samodzielnie nie usuniesz rys z koperty wykonanej z tworzywa sztucznego i pokrytej lakierem. Polerować można wyłącznie koperty ze stali szlachetnej i tytanu. Trzeba jednak pamiętać, że w domowych warunkach masz szansę usunąć wyłącznie delikatne rysy. W przypadku głębokich przetarć konieczne jest oddanie sprzętu w ręce zegarmistrza.

Dlaczego warto polerować zegarek?

Regularne polerowanie zegarka pozwoli Ci utrzymać go w świetnym stanie przez długi czas. Bez zarysowań wygląda elegancko i stanowi świetny dodatek. Ponadto wypolerowany zegarek jest funkcjonalny. Rysy na czasomierzu mogą powodować nieodpowiednie załamywanie światła i utrudniać odczytywanie godziny.

Kiedy podjąć się samodzielnego usuwania rys z zegarka?

Zauważyłeś, że na Twoim zegarku pojawiły się nieestetyczne zarysowania? Chciałbyś je jak najszybciej usunąć? Jeśli masz zdolności manualne i wiedzę na temat polerowania, możesz podjąć się samodzielnego usunięcia rys z czasomierza. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować lub obawiasz się, że go uszkodzisz, udaj się do specjalisty – zegarmistrza, który profesjonalnie zajmie się Twoim zegarkiem. Pamiętaj, że oddając sprzęt w ręce fachowca, nie trzeba martwić się, że podczas czyszczenia jakiś element ulegnie uszkodzeniu. Eksperci z doświadczeniem wiedzą, jakich środków użyć, aby skutecznie usunąć nawet najgłębsze rysy i jak odnowić kopertę zegarka, by wyglądała jak nowa. Ponadto oddając zegarek do zegarmistrza, masz pewność, że zastosuje on odpowiednie preparaty i środki, w pełni bezpieczne dla danych materiałów. Jeśli zdecydujesz się jednak na samodzielne usuwanie rys, pamiętaj, aby wybierać wyłącznie wysokiej jakości substancje polerskie, pochodzące z pewnych źródeł. Nie oszczędzaj na nich, gdyż tanimi, mało znanymi preparatami możesz zniszczyć swój gadżet.

Zegarmistrz Kraków

Zobacz