Jak wyczyścić pasek od zegarka? Gumowy, skórzany, metalowy

Pierwsze przenośne zegarki wynaleziono ponad 200 lat temu i, jako że były produktem luksusowym, to nosiła je wyłącznie klasa zamożna. Dziś jest to jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych garderoby – należy więc o niego odpowiednio zadbać. Sprawdź jak wyczyścić pasek od zegarka, tak, aby jak najdłużej cieszył swoją elegancją i niezawodnością.

Krótka historia zegarków

Pierwszy zegar powstał kilka tysięcy lat temu, w Starożytnym Egipcie. Był to zegar słoneczny, bowiem od padania promieni i cienia na stworzoną na ziemi tarczę, można było ustalić porę dnia. Zegarki przenośne wynalazł jednak dopiero w 1505 roku Peter Henlein, niemiecki ślusarz z Norymbergi. Nazywały się pomandery, miały kształt złotej kuli i zasilane były sprężyną. Czasomierze Henleina, od początku były zdobione i nosiło się je przypięte do ubrania. Oprócz tego, że pokazywały godzinę, to stanowiły także elegancką dekorację noszonej garderoby. Niestety, jako że były bardzo drogie, to przeciętnego człowieka nie było na nie stać, dlatego rozpowszechniane były wyłącznie wśród zamożnych. Pomander nosił między innymi słynny doktor teologii, Marcin Luter.

Rodzaje zegarków dostępnych na rynku

Dawniej zegarki noszono przypięte do ubrania niczym broszki, na łańcuszkach jako wisiorki, przyczepione do butonierek lub włożone do kieszonek znajdujących się na piersi marynarki, lub swetra. Dziś możliwości noszenia zegarków są różne, jak kto lubi. Starannie wykonane, z eleganckimi tarczami, akcesoria te, nadal mają nie tylko praktyczne zastosowanie odmierzania czasu, ale tak jak dawniej, stanowią też funkcję ozdobną, zarówno damskich, jak i męskich stylizacji. Na szczęście ich ceny dziś już nie są tak wygórowane, jak w przeszłości i każdy może sobie na nie pozwolić. Obecnie wybierając czasomierze, klienci kierują się głównie ich niezawodnością i elegancją, które zapewniają im ponadczasowość. Stąd dużą uwagę zwraca się nie tylko rodzaj bransolety lub paska, ale także na funkcjonalność mechanizmu. Nowoczesne zegarki są wyposażone nie tylko w funkcje odmierzania czasu, ale również datowniki, tachymetry, chronografy, a także zawierają moduły Bluetooth, krokomierze, alarmy i inne przydatne funkcje. Większość z nich jest wodoszczelna i wyprodukowana ze stali szlachetnej, dzięki czemu są niezwykle trwałe. Ze względu na rodzaj zasilania rozróżnia się modele mechaniczne, napędzane sprężyną, czyli nakręcane, automatyczne, kwarcowe, które są zasilane bateriami lub akumulatorkami, a także te ładowane energią słoneczną. Przykłady eleganckich i niezawodnych, w każdej sytuacji, czasomierzy można znaleźć na stronie Zegarmistrz.com.

Jak wyczyścić skórzany pasek od zegarka

Zegarki na skórzanym pasku kojarzą się z szykiem, ekskluzywnością i nieprzeciętną elegancją. Dlatego najczęściej wybierane są przez kobiety, jak i mężczyzn jako dopełnienie formalnych stylizacji. Jednakże o czasomierz, tak jak i o inną noszoną biżuterię, należy odpowiednio zadbać. W przypadku czyszczenia skórzanego paska od zegarka trzeba więc zapomnieć o stosowaniu wody z mydłem. Tego detergentu bowiem nigdy nie stosujemy do mycia żadnego rodzaju skór. W przypadku zamszu warto wykorzystać specjalne szczoteczki, którymi oczyszcza się pasek, szczotkując go z brudu. Jeśli zaś trzeba wyczyścić pasek wykonany ze skóry licowej, to warto przecierać go miękką ściereczką nasączoną specjalnym preparatem, samodzielnie wykonaną pastą z letniej wody i sody, w stosunku 1:1, a jeśli takowych nie ma pod ręką, to czystą, letnią wodą. Trzeba pamiętać, że czyścik ma być zwilżony, a nie nasączony – w przeciwnym wypadku możemy uszkodzić pasek.

Jak wyczyścić biały pasek od zegarka

Czasomierze na jasnych paskach głównie kupują Panie. Są one bowiem uniwersalne, dzięki czemu pasują zarówno do stylizacji eleganckiej, casual, jak i sportowej. Jednakże czyszczenie białych pasków od zegarka często sprawia nie lada problem. Można sobie z nim jednak łatwo poradzić. W tym celu wystarczy wykorzystać wspomnianą wcześniej pastę z wody i sody, która ma delikatne właściwości wybielające. Należy jednak uważać, aby za mocno nie wcierać pasty w pasek, tak, aby go nie uszkodzić, a jej nadmiar usunąć miękką szmatką nawilżoną wodą. Na koniec trzeba pasek wytrzeć i pozostawić do naturalnego wyschnięcia.

Jak wyczyścić gumowy pasek od zegarka

Paski silikonowe lub jak kto woli gumowe, najczęściej stosuje się w zegarkach sportowych. Te muszą być nie tylko niezawodne, ale także łatwe i szybkie do czyszczenia, z kurzu, brudu i potu. W tym celu można wykorzystać wodę z mydłem, która szybko się upora ze wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Paski gumowe nie potrzebują też, aby obchodzić się z nimi tak delikatnie, jak ze skórą, zatem oprócz szmatki można wykorzystać na przykład szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem. Czarne zarysowania powstałe na gumie schodzą również pod wpływem pocierania gumką do ołówka.

Czyszczenie bransolety zegarka nie musi być trudne

Czyszczenie metalowej bransolety zegarka może wydawać się dość trudną czynnością ze względu na jej budowę. Nic podobnego. Wystarczy przetarcie jej ściereczką nawilżoną w wodzie lub wodzie z mydłem. Brud ze stali szlachetnej odchodzi bardzo szybko. W przypadku, jeśli bransoleta ma zabrudzenia pomiędzy modułami, należy wykorzystać miękką szczoteczkę do zębów zamoczoną we wcześniej przygotowanym płynie.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”