Jak wyczyścić skórzany pasek od zegarka i bransoletkę?

Jest to zjawisko całkowicie normalne przy codziennej eksploatacji. Istnieje jednak szereg metod konserwacji paska, które pozwolą nam cieszyć się jego pięknym wyglądem nieco dłużej. 

Podstawowym błędem przy eksploatacji zegarka jest niezdejmowanie go podczas mycia dłoni. Skórzane paski nie lubią wilgoci, a szczególnie słonej, morskiej wody. Sól przyczynia się do uszkodzenia struktury paska i powoduje jego pęknięcia. Często próbujemy ratować zegarek poprzez wysuszenie go suszarką lub położeniem na kaloryferze. Jest to kolejny błąd w użytkowaniu zegarków wyposażonych w skórzane paski. Tak jak słonej wody, skóra nie lubi również zbyt wysokiej temperatury. Po kąpieli w morzu pasek często odbarwia się, a po wysuszeniu w zbyt bliskiej odległości od źródła ciepła pojawiają się na nim pęknięcia. Wrogiem skóry jest również wnikający w nią pot, który przyciąga drobnoustroje. Przepocony i zawilgocony zegarek staje się źródłem bakterii. Dlatego starajmy się latem poluzować pasek, aby nie narażać go na absorpcję potu. Poniżej odpowiadamy na pytanie, jak wyczyścić pasek od zegarka, kiedy dojdzie już do jego zabrudzenia.

Jak wyczyścić skórzany pasek od zegarka?

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie paska od zegarka wykonanego ze skóry jest użycie niezawodnego, szarego mydła. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalistycznych środków. Pomocna może również okazać się soda oczyszczona lub szampon do skór. Powstałą z mydła pianę umieśćmy na pasku i pozostawmy do pełnego wchłonięcia. Po delikatnym przetarciu szmatką pozostawmy skórę do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, daleko od jakiegokolwiek źródła ciepła (np. kaloryfera). Kiedy materiał będzie suchy, producenci zalecają zastosować impregnat. Kosmetyk do impregnacji skóry znajdziemy w sklepach obuwniczych oraz jeździeckich. Jeśli zależy nam na stosowaniu naturalnych substancji, dobrym pomysłem jest użycie oliwy z oliwek lub wosku dedykowanego dla skór. Po zastosowaniu impregnatu i dokładnym wytarciu jego nadmiaru, skóra ponownie nabierze blasku. Impregnację zegarka możemy wykonywać regularnie

Czyszczenie bransolety zegarka

W przeciwieństwie do skórzanych pasków, bransoleta stanowi bardziej odporny materiał. Bransolety produkowane są ze złota, srebra, stali szlachetnej, a nawet z tytanu. Choć nie grozi im tak szybkie uszkodzenie, jak w przypadku skóry, nie oznacza to, że nie należy o nie właściwie dbać. Szczególnie Panie powinny uważać na możliwość porysowania bransolety poprzez inną biżuterię, drobne bransoletki. Należy unikać pocierania nadgarstkiem o stół i zdejmować zegarki podczas wykonywania prac domowych. Czym wyczyścić bransoletę od zegarka? Regularne dbanie polega na przemywaniu bransolety wodą. W dokładnym wyczyszczeniu może być pomocna szczoteczka do zębów, koniecznie miękka, aby uniknąć zarysowań. Przy szczególnie uciążliwych zabrudzeniach do wody należy dodać odrobinę mydła. Po umyciu trzeba dokładnie wytrzeć bransoletę do sucha szmatką. Kopertę zegarka jedynie przecieramy zwilżonym materiałem, zachowując szczególną ostrożność w przypadku zegarków niewodoodpornych. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie przechowywanie zegarka. Najczęściej przy zakupie sprzętu zegarek pakowany jest w specjalne etui. Warto je zachować i używać podczas transportu. Zwykle w opakowaniu znajduje się specjalne piankowe wypełnienie, na które zakłada się zegarek, dzięki czemu unikniemy nieestetycznych rys.

Czym czyścić zegarek ze stali nierdzewnej?

Szczególnym rodzajem bransolet są te, które wykonywane są stali szlachetnej szeroko stosowanej w przemyśle jubilerskim. Stal nie tylko nie ulega korozji, ale także jest hipoalergiczna i odporna na wodę morską czy pot. Bransolety zegarka ze stali nierdzewnej nie trzeba konserwować. Należy ją jedynie właściwie przechowywać oraz separować od kontaktu z silnymi detergentami. Jeśli konieczne jest wyczyszczenie bransolety, należy zastosować letnią, bieżącą wodę z dodatkiem mydła, najlepiej szarego.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”