Jaką tarczę zegarka wybrać?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów każdego zegarka jest jego tarcza. Nie chodzi tutaj wyłącznie o jej kolor, ważny jest także rozmiar oraz dodatkowe funkcje, które ona posiada. Tarcza ma także duży wpływ na charakter danego zegarka. Jak zatem ją wybrać, aby być w pełni usatysfakcjonowanym?

Jaki kolor tarczy zegarka wybrać?

Pierwszą kwestią, która od razu przychodzi na myśl, jest jaki kolor tarczy zegarka wybrać. Otóż klasyczne, eleganckie czasomierze posiadają jasną tarczę. Może być ona biała, perłowa lub beżowa. Barwy te doskonale prezentują się w połączeniu ze złotą albo srebrną kopertą. Jeśli zaś chodzi o zegarki przeznaczone do noszenia na co dzień, kolor tarczy zegarka jest w zasadzie dowolny. Wiele osób wybiera chętnie czarną, ponieważ prezentuje się ona naprawdę dobrze. Warto również zwrócić uwagę, że zegarki inspirowane morzem mają często tarczę niebieską lub czarną, podobnie czasomierze odwołujące się do motywów kosmicznych. Z kolei zegarki militarne wyposażone są nierzadko w tarczę w kolorze zielonym.

Tarcze zegarków posiadają różne rodzaje oznaczenia godzin. Mogą to być bowiem cyfry arabskie albo rzymskie, a także wskaźniki w kształcie kresek bądź kropek. W tym przypadku obowiązuje dowolność wyboru. Każdy może więc zdecydować się na rozwiązanie, które odpowiada jego preferencjom.

Rozmiar tarczy – czy ma on znaczenie?

Wiele osób zastanawia się, jaka tarcza zegarka będzie odpowiednia ze względu na wielkość. Na rynku dostępne są bowiem czasomierze różnych rozmiarów. Wynika to nie tylko z kwestii czysto estetycznych, ale również z dodatkowych mechanizmów danego zegarka. Jeżeli dane urządzenie posiada na przykład skomplikowany datownik, jego umieszczenie wewnątrz wymaga więcej miejsca, co też przekłada się na rozmiary koperty. Podobnie wygląda rzecz w przypadku sportowych zegarków, które często wyposażone są w stoper. Należy również dodać, że tego typu czasomierze posiadają nie jedną, a trzy koronki do obsługi dodatkowych funkcji. To także ma wpływ na rozmiary zegarka.

Średnica tarczy zegarka męskiego to najczęściej od 38 do 42 mm. W przypadku damskich czasomierzy jest to od 28 do 34 mm. W każdym przypadku należy jednak dokonywać wyboru po wcześniejszej przymiarce bądź też znając swój sprawdzony już rozmiar.

Dodatkowe funkcje zegarka

Tarcza zegarka może być wyposażona również w dodatkowe funkcje. Najczęściej jest to mniej lub bardziej skomplikowany datownik. Może on pokazywać jedynie numer dnia bądź też wskazywać jego nazwę. Niektóre czasomierze posiadają bardzo rozbudowane datowniki, które pokazują widok całego miesiąca.

Coraz więcej dostępnych na rynku zegarków posiada wskazanie faz księżyca. Jest to unikatowy element, który dostarcza nam dodatkowych informacji, jak sama nazwa wskazuje – w jakiej fazie obecnie znajduje się księżyc.

Niektóre zegarki posiadają podświetlenie tarczy. Funkcja ta jest spotykana w sportowych czasomierzach, zwykle tych z nieco niższej półki cenowej. Droższe modele wyposażone są we wskaźniki godzin pokryte warstwą fluorescencyjną. Po uprzednim naświetleniu świecą one przez pewien czas w ciemności.

Na rynku dostępne są również zegarki z dodatkową wskazówką. Umożliwia ona wskazanie godziny w innej strefie czasowej. Funkcja ta jest niezwykle przydatna dla osób, które posiadają znajomych lub rodzinę na innym kontynencie. Dzięki dodatkowej wskazówce można bez trudu sprawdzić, która jest godzina u bliskich, aby móc się z nimi skontaktować o właściwej porze.

W przypadku zegarków mechanicznych tarcza może posiadać niewielkie okienko albo być przezroczysta. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zobaczyć pracę mechanizmu. Widok ten bywa naprawdę zachwycający dla wielu miłośników zegarków. Tego typu czasomierze także posiadają niekiedy dodatkową wskazówkę. Jej funkcja jest jednak inna, albowiem wskazuje ona tak zwaną rezerwę chodu, czyli jak długo mechanizm będzie jeszcze pracował bez konieczności jego nakręcenia.

Jak wybrać tarczę zegarka?

Wybierając tarczę zegarka, należy najpierw zastanowić się, jakie ma być przeznaczenie kupowanego czasomierza. Jeżeli jest to męski zegarek przeznaczony do typowo formalnych strojów, powinna być ona jak najprostsza, jasna i klasyczna. W przypadku sportowych zegarków panuje natomiast dowolność. Jeżeli zaś chodzi o damskie zegarki, to stanowią one element biżuterii, która może być nieco bardziej ekstrawagancka. Niemniej jednak i tutaj w przypadku typowo formalnych strojów najlepiej sprawdzą się klasyczne rozwiązania.

Jeżeli chodzi o dodatkowe elementy znajdujące się na tarczy, w przypadku sportowych zegarków ich wybór jest praktycznie nieograniczony. Warto jednak zastanowić się, które z nich są rzeczywiście potrzebne.

Wybór tarczy zegarka wcale nie jest rzeczą prostą, podobnie jak i samego czasomierza. Warto jest mieć jednak świadomość istnienia pewnych reguł, które mają zastosowanie w przypadku modeli przeznaczonych do strojów formalnych. Wówczas wybór będzie nieco łatwiejszy. Natomiast kupując zegarek przeznaczony do noszenia na co dzień, można kierować się pełną dowolnością. Wtedy wybór powinien być jak najbardziej satysfakcjonujący.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”