Koperta zegarka – co to jest i z czego jest zrobiona?

Koperta zegarka stanowi jeden z najważniejszych elementów każdego czasomierza. Istotny jest zarówno wygląd samego zegarka dzięki specjalnej kopercie, jak i rodzaj oraz trwałość materiału, z jakiego wykonana jest koperta. Warto zatem wiedzieć czym jest koperta zegarka oraz z jakich materiałów powinna być wykonana, by była możliwie najtrwalsza.

Czym jest koperta zegarka?

W oparciu o definicję koperta zegarka jest zewnętrznym elementem zegarka kieszonkowego, która pełni funkcję ochronną oraz obudowy głównego mechanizmu zegarka. Głównym zadaniem koperty zegarka jest ochrona tarczy i wewnętrznych elementów zegarka przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami oraz wpływem czynników zewnętrznych np. czynnikami atmosferycznymi, kurzem, wilgocią, wodą itp.

Koperty zegarka są najczęściej wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Muszą one być jak najbardziej dopasowane do tarczy zegarka oraz spełniać wszelkie wymogi ochrony wewnętrznych elementów każdego zegarka kieszonkowego. Do najczęściej używanych materiałów tworzących koperty zegarka można zaliczyć stal nierdzewną, tytan, złoto, mosiądz, aluminium tworzywa sztuczne oraz stopy ceramiczne.

Materiały używane do tworzenia koperty zegarka

Wszystkie wymienione wyżej materiały są używane przez nas do tworzenia najwyższej jakości kopert zegarków. Warto zatem wiedzieć, dlaczego poszczególne materiały są tak często używane do produkcji kopert zegarków oraz jakie funkcje spełniają.

Koperty wykonane ze stali nierdzewnej

Stal stanowi jeden z najczęściej wybieranych przez zegarmistrzów materiał do tworzenia kopert zegarków. Dzięki swoim specjalnym właściwościom jest również nazywana stalą chirurgiczną oraz antyalergiczną. Do jej właściwości można zaliczyć wysoką odporność na rdzewienie oraz fakt, iż ten materiał nie wywołuje reakcji alergicznych. Dodatkowo materiał ten jest odporny na uderzenia oraz zarysowania, a jednocześnie można w łatwy sposób go wypolerować.

Koperty wykonane z tytanu

Koperty wykonywane ze stopu tytanu są w szczególności zalecane dla osób z różnego rodzaju alergiami. Materiał ten nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych, a w dodatku jest o ok. 40% lżejszy od stali. Wykonywane z tego materiału koperty mają przeważnie ciemny i bardziej matowy kolor. Warto jednak nadmienić, iż ten materiał jest mniej odporny na uszkodzenia oraz zarysowania. Pomimo tego, nosząc go na ręce, prawie w ogóle nie odczuwa się żadnego obciążenia ze względu na wspomniana już niską wagę.

Koperty wykonane ze złota

Złoto stanowi jeden z metali szlachetnych, które jest używane do tworzenia kopert do bardzo eleganckich i rzadko spotykanych zegarków. Przeważnie używane jest złoto 14 – lub 18 – karatowe, które jest najtrwalsze. Koperta wykonana ze złota jest niezwykle odporna na uszkodzenia oraz zarysowania, dzięki czemu nie ma obaw przed jej uszkodzeniem.

Koperty wykonane z mosiądzu

Mosiądz jest to bardzo lekki materiał, który jest wykonany ze stopu miedzi oraz cynku. Oryginalny mosiądz ma kolor złoty, jednak istnieją koperty wykonane z mosiądzu w kolorze czarnym oraz białym. Jest to materiał bardzo lekki, jednak warto wiedzieć, iż może on powodować uczulenia.

Koperty wykonywane z tworzywa sztucznego

Koperty wykonywane z tworzywa sztucznego (inaczej mówiąc z plastiku) to koperty, które są najczęściej spotykane w zegarkach tzw. sklepowych. Z plastiku są wykonywane zarówno koperty, jak i paski do zegarków. Plastik jest całkowicie antyalergiczny, można go polerować, nie powodując żadnych zarysowań, jednak cechuje go umiarkowany czas trwałości, przez co koperty wykonane z plastiku należy wymieniać co maksymalnie 2 lata.

Koperty wykonane ze stopu ceramicznego

Koperty zegarków wykonane ze stopów ceramicznych stanowią bardzo zimny i twardy materiał. Ceramika nie powoduje reakcji alergicznych ani nie wchodzi w reakcje z ludzką skórą. Dodatkowo materiał nie powoduje korozji, przez co jest bardzo trwały i jest jednocześnie odporny na polerowanie oraz zarysowania. Należy jednak pamiętać, iż jest to materiał bardzo kruchy, dlatego trzeba zwracać uwagę, by nie stłuc zegarka. Najczęściej jest wykorzystywany jako element ozdobny w kopercie zegarka.