Krzemowy włos w zegarku

Na czym polega różnica między zwyczajnym a krzemowym włosem balansu?

Czym jest balans w zegarku? Jest to koło zamachowe ze sprężyną zwrotną, które pozwala na pracę mechanizmu. Łatwo porównać jego pracę do tradycyjnego wahadła w zegarach wahadłowych. Najprościej mówiąc jest to zwyczajne koło (często widoczne przez przeszklony dekiel zegarka, lub otwór w tarczy), które obraca się raz w jednym raz w drugim kierunku. Pierwotnie w jego elementem był naturalny włos ze szczeciny, później zastąpiony metalową sprężyną. Przetrwała jego pierwsza nazwa – stąd dzisiaj mamy włos balansu.

Wraz z rozwojem technologii zastanawiano się, jak udoskonalić pracę mechanizmów. Jednym z elementów, które starano się usprawniać jest właśnie opisywany włos balansu. Stąd sięgnięcie po krzem (Si) jako pierwiastek odporny na największe dotychczasowe zagrożenia dla mechanizmów zegarkowych. Pierwszą zaletą jest obojętność materiału na działanie pól magnetycznych. Coraz więcej urządzeń wokół nas posiada magnes, który negatywnie może wpływać na pracę tradycyjnej sprężyny sprawiając, że zegarek nie będzie chodził nam dokładnie. Podobnie mechanizm zaopatrzony w krzemowy włos w swej sprężystości jest znacznie bardziej odporny na różnicę temperatur oraz wstrząsy niż stal, dzięki czemu nie trzeba go serwisować tak często jak tradycyjny mechanizm ze stalowym włosem. Nie wymaga też dodatkowego smarowania. Zastosowanie krzemowego włosa balansu znacznie poprawiło wszelkie statystyki podczas badań nad wytrzymałością i odpornością tego produktu, stąd najwięksi producenci zegarków sięgają właśnie po to rozwiązanie przy konstrukcji współczesnych mechanizmów. Niska gęstość krzemu sprawia, że mechanizm wyposażony w krzemowy włos balansu będzie o wiele bardziej trwały i zagwarantuję nienaganną pracę przez długie lata. 

Podsumowując, należy zaznaczyć, że rozwój technologiczny nieustannie towarzyszy branży zegarmistrzowskiej, by zapewnić jak najlepsze rozwiązania dla współczesnych czasomierzy. Jednym z osiągnięć ostatnich lat jest zastosowanie krzemowego włosa balansu w pracy mechanizmu, co znacznie poprawiło precyzję chodu zegarków. Pierwiastek o symbolu Si sprawił, że zegarki są jeszcze bardziej dokładne i precyzyjne.  

Podobne artykuły

Poradniki zegarmistrzowskie
Tania wymiana baterii w zegarku – Kraków

Wymiana baterii w zegarku, wbrew pozorom, to nie takie proste zadanie. Oczywiście zawsze można zaoszczędzić, zawsze można znaleźć taniej, pytanie tylko czy warto? Jest bardzo wielu producentów baterii do zegarków i każda z nich różni się jakością wykonania.

Poradniki zegarmistrzowskie
Nakręcanie Automatu

To pytanie pojawia się bardzo często w naszym salonie zegarmistrzowskim. Otóż teorii jest wiele a praktyka jedna. Zegarki automatyczne – właśnie po to są automatyczne, aby nie trzeba było ich nakręcać ręcznie. Można im „pomóc” nakręcić sprężynę tylko gdy np. zegarek leży dość długo nieużywany i chcemy aby od razu zaczął pracować po założeniu go na rękę.

Poradniki zegarmistrzowskie
Zegarki Black Friday 2022

Do rozpoczęcia promocji pozostało:

Poradniki zegarmistrzowskie
Najlepsze zegarki wojskowe – wybierz odpowiedni dla siebie

Miniaturowe podręczne zegarki zaczęto produkować już w szesnastym wieku, jednak dopiero podczas pierwszej wojny światowej zostały one spopularyzowane wśród żołnierzy, których ekwipunek musiał ulec ulepszeniu. Zegarki wojskowe od lat królują na rynku męskich czasomierzy. Nazwa nie powinna odstraszać „cywilów”, ponieważ wiele funkcji zegarków żołnierskich znajdzie zastosowanie w życiu codziennym każdego, zwykłego mężczyzny ceniącego sobie praktyczność, […]

4 Pokolenia rodziny Płonka – krakowskich zegarmistrzów

Firma Płonka – idąc z duchem czasu, obecnie w nowoczesnym wydaniu nabrała nazwy Zegarmistrz.com. Prowadzona jest już w 4 pokoleniu nadal przez rodzinę Płonka, nadal w Krakowie, nadal przy tej samej ulicy. Trwamy nieprzerwanie dzięki Wam – naszym najwierniejszym Klientom, za co bardzo Wam dziękujemy.