Mechanizm automatyczny w zegarku – jak działa i jak nakręcić?

Na pewno wielu z was, przechodząc przy wystawach sklepowych, w pierwszej chwili zwraca szczególną uwagę na aspekt wizualny. Na czym jeszcze warto się skupić, kiedy już znajdziemy swój wymarzony model? Jest szereg informacji, o które powinniśmy zapytać sprzedawcę, jednak do najważniejszej z nich zdecydowanie należy pytanie o rodzaj mechanizmu.

Jak funkcjonuje mechanizm automatyczny?

Aby zrozumieć rolę jaką pełni mechanizm powinniśmy już na wstępie zadać pytanie: jak działa zegarek automatyczny? Ten rodzaj powinniśmy być w stanie dość łatwo rozpoznać. Trzymając wymarzony zakup w ręku, wystarczy wyjątkowo uważnie przyjrzeć się pracy sekundnika. W przypadku zegarków automatycznych (a także mechanicznych) jest on dużo płynniejszy niż w przypadku mechanizmów kwarcowych. Dzieje się tak, ponieważ w odróżnieniu od czasomierzy bazujących na wspomnianym krysztale, egzemplarze mechaniczne i automatyczne, są napędzane za pomocą specjalnej sprężyny, której praca regulowana jest przez koło balansowe i mniejsze elementy całego mechanizmu. W większości zegarków z naciągiem automatycznym przy potrząśnięciu możemy też wyczuć lub usłyszeć pracę tzw. rotora, czyli elementu odpowiedzialnego za nakręcanie sprężyny podczas używania czasomierza.

Jak nakręcić zegarek automatyczny?

Jest to jeszcze prostsze niż w przypadku klasycznych, mechanicznych napędów. Aby uruchomić i wprawić w działanie taki czasomierz wystarczy delikatnie nim potrząsnąć, a następnie założyć go na rękę i gotowe – mamy pracujący zegarek automatyczny. Nakręcanie go od tego momentu będzie odbywać się poprzez…noszenie go! Wszystko dzięki wspomnianemu wyżej rotorowi, który zbiera energię z ruchu ręki i przenosi ją na sprężynę zegarka.

Unikalna budowa

Warto zwrócić szczególną uwagę na budowę zegarka od strony technicznej. Jest ona przede wszystkim znacznie bardziej złożona niż w przypadku innego rodzaju mechanizmów. Najważniejsze są trzy kluczowe elementy. Oczywiście jest ich znacznie więcej, ale to właśnie one sprawiają, że modele z naciągiem automatycznym zyskują szczególne uznanie wśród użytkowników. Mianowicie mowa o:

  • mechanizmie naciągu w którym zawarta jest sprężyna główna odpowiedzialna za takie funkcje jak zasilanie zegarka.
  • specjalnym wahniku, który nie występuje w zegarkach z naciągiem ręcznym,
  • przekładni wskaźń, która odpowiedzialna jest za przenoszenie siły oraz obracające się koła balansowe co w rezultacie skutkuje utrzymaniem dokładności pomiarów.

Czego nie robić z automatem

Zegarki oparte o tego typu naciąg wymagają nieco więcej uwagi podczas eksploatacji, aby mogły funkcjonować poprawnie. Podpowiemy wam jak unikać najczęstszych błędów, abyście mogli jak najdłużej cieszyć się swoimi czasomierzami.

„Zakazane godziny” przestawiania daty. W wielu zegarkach automatycznych manufaktury umieściły dodatkowe komplikacje w postaci datowników typu Date lub Day/Date. Naturalnie, one także funkcjonują automatycznie, jednak podczas ich ustawiania trzeba zachować ostrożność. Czy w ogóle nie możemy sami przestawić daty? Nic z tych rzeczy! Oczywiście, że mona to zrobić, ale szczególną uwagę trzeba zwrócić na godzinę, w jakiej planujemy takowej zmiany dokonać. Szczególnie ważne procesy zachodzą w naszym zegarku między godziną 22, a 2 w nocy. Właśnie wtedy zazwyczaj mechanizm zmiany daty zostaje „uzbrojony” i przeprowadza proces przejścia na kolejną pozycję. Jeśli w tym momencie będziemy próbowali ustawić datę ręcznie, możemy uszkodzić ten element.

Unikanie silnych wstrząsów i serwisowanie. Oczywiście absolutnie nie musicie rezygnować ze swoich ulubionych aktywności fizycznych, ponieważ większość zegarków dodatkowo wyposażona jest w system antywstrząsowy. Jednakże, przy tych automatycznych należałoby zachować więcej uwagi. Ponadto należy pamiętać, że zegarki te wymagają również regularnego przeglądu i serwisowania. W zależności od producenta zegarka interwał czasowy, w którym należy odwiedzić zegarmistrza, waha się między dwoma, a pięcioma latami. Zazwyczaj podczas takiego serwisu dokonuje się czyszczenia, wymiany zużytych elementów oraz przeprowadza się proces, jakim jest regulacja zegarka automatycznego. Dzięki temu ostatniemu możliwe jest poprawienie tolerancji spóźnień/przyspieszeń napędu.

Unikaj silnie namagnesowanych przestrzeni. Mimo iż większość zegarków została wzbogacona w systemy zabezpieczające przed działaniem fal magnetycznych, to nadal lepiej nie wystawiać naszego sprzętu na ich działanie, gdyż może to skutkować całkowitym rozregulowaniem pracy czasomierza. Dlatego unikajmy pozostawiania naszego zegarka w pobliżu takich urządzeń jak kolumny głośnikowe, czy inne sprzęty audio.

Dobór zegarka powinien być zawsze dostosowany indywidualnie do potrzeb każdego klienta. Jak już wiemy, przy wyborze szczególnie warto kierować się nie tylko aspektem wizualnym, ale też tym, co znajduję się w wewnątrz. Asortyment sklepu Zegarmistrz.com posiada szeroką gamę najwyższej klasy produktów. Wśród nich znajdują się takie wspaniałe modele jak chociażby SEIKO 5 Sports SNZH53K1Citizen NJ0090-13P czy Atlantic WORLDMASTER 537504121R. Przekonaj się o wygodzie użytkowania zegarka automatycznego i zamów swój egzemplarz już dziś.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”