Mechanizm kwarcowy Miyota – zegarki japońskie

Zegarek to urządzenie, które ułatwia życie ludzkości od wieków. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na przestrzeni lat znacznie się zmieniał, zarówno pod kątem wyglądu, jak i mechanizmów. Wnętrze czasomierzy skrywa różne rozwiązania technologiczne, które wpływają na precyzję chodu. Czym charakteryzuje się mechanizm kwarcowy marki Miyota i dlaczego warto wybrać zegarek właśnie z nim na pokładzie?

Mechanizm zegarków

Najstarszym stosowanym w zegarkach mechanizmem jest mechaniczny z naciągiem ręcznym. W dzisiejszych czasach jest to rodzaj wybierany najczęściej przez miłośników czasomierzy, ponieważ korzystanie z niego nie jest najbardziej praktyczne. Dochodzi do tego co prawda dobra, ale nie najlepsza precyzja chodu. Jednakże w 1770 roku powstał znacznie bardziej nowoczesny mechanizm z naciągiem automatycznym. Różnił się tym, że wewnątrz mechanizmu znajdowało się wahadełko, tzw. rotor, który automatycznie nakręcał urządzenie.

Jednakże w ubiegłym wieku, podobnie jak w przypadku wielu innych branż, przyszła rewolucja także dla świata czasomierzy. Chodzi oczywiście o wynalezienie mechanizmu kwarcowego. Co prawda pierwsze zegarki opierające swoje działanie na tej technologii były wykonywane w 1927 roku, jednak miały spore rozmiary i stosowano je głównie w laboratoriach. Później jednak postawiono na wykorzystanie zjawiska piezoelektrycznego. Polega ono na tym, że kwarc przez nacisk tworzy ładunki elektryczne, a jego drgania są regularne. Układ cyfrowy sczytuje je i wysyła sygnał do poruszania wskazówkami we właściwej częstotliwości. Szczególną zaletą tego rodzaju mechanizmów jest precyzja chodu, ponieważ błąd wynosi około 20 s w skali miesiąca! Do tego kwarcowe zegarki są tańsze w produkcji.

Mechanizm zegarka – Miyota

Miyota to japońska marka słynąca z wykonywania wysokiej jakości mechanizmów głównie kwarcowych na rzecz przedsiębiorstwa Citizen. Założono ją w 1980 roku, co spowodowało swego rodzaju rewolucję na rynku zegarmistrzowskim, ponieważ jej wyroby nie były drogie, a ich jakość była zaskakująco wysoka. W tym czasie dalekowschodnie urządzenia zaczęły powoli dominować wspomniany rynek. Mechanizmy kwarcowe Miyota są najczęściej spotykane w czasomierzach marki Citizen, ale nie tylko, często stanowią też serce zegarków typu fashion.

Mechanizm Miyota zbiera często świetne opinie nie tylko za precyzję chodu, ale też trwałość, co pozwala w stosunkowo atrakcyjnej cenie nabyć czasomierz, który przetrwa lata użytkowania. Oczywiście, co pewien czas konieczna jest wymiana baterii. Ciekawostką jest fakt, że niektóre modele Miyota mogą przetrwać na jednej baterii aż 4 lata, kiedy większość podobnych firm zaleca zmianę owej baterii co 2 lata! Opisywane mechanizmy można spotkać nie tylko w zegarkach Citizen, ale też w urządzeniach marki Invicta czy Laco. Każdego roku przedsiębiorstwo produkuje około 1,8 mln mechanizmów, co jest niesamowitym wynikiem!

Jako ciekawostkę można dodać, że firma Miyota stawia na ekologię, ponieważ produkując mechanizmy, korzysta z wielu przyjaznych środowisku rozwiązań. Na przykład na terenie fabryki posadzono 26 000 drzew, by zredukować wytwarzane przez nią ciepło i zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”