NA KTÓREJ RĘCE NOSI SIĘ ZEGAREK?

Miłośnicy prawdziwej elegancji dobrze wiedzą, iż luksusowy zegarek jest czymś więcej niż czasomierzem, a może nawet czymś więcej niż biżuterią! To przede wszystkim symbol statusu, synonim wysokiej kultury osobistej. Z zegarkiem jest jak z garniturem – trzeba umieć go nosić.

Jak zwykle w przypadku savoir-vivre’u, w grę wchodzi tutaj wiele niuansów. Wiele osób zastanawia się na przykład, na której ręce powinno się nosić zegarek. Tradycja mówi, iż powinniśmy prezentować go na nadgarstku lewej dłoni. Czy rzeczywiście jednak jest to niezbędne, by uzyskać elegancki efekt, a jeśli tak, to dlaczego? Na te pytania udzielimy odpowiedzi poniżej!

Zasada lewej ręki elementem kultury osobistej

Noszenie zegarka na prawej ręce bywa niemile widziane jako przykład chwalenia się statusem. Większość osób jest praworęczna, dlatego w ich przypadku właśnie na prawej ręce zegarek będzie najczęściej widoczny, a jeżeli jest to ekskluzywny model, tak otwarte prezentowanie go jest zazwyczaj uznawane za naruszenie zasad dobrego smaku. Dlatego właśnie w tradycji obowiązuje zasada lewej ręki!

Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego noszenie zegarka na lewej ręce uznawane jest za zgodne z regułami estetyki. Chodzi tutaj o fakt, iż na palcu prawej ręki często nosi się obrączkę. Dlatego też noszenie zegarka po tej stronie zaburza tak ważny dla eleganckiego wizerunku efekt proporcji.

Zegarek na lewej ręce to najpraktyczniejsza opcja dla praworęcznych

Noszenie zegarka na lewej dłoni ma również praktyczne umotywowanie. Większość osób jest bowiem praworęczna, a założony na sprawniejszą dłoń zegarek może przeszkadzać w wykonywaniu nią czynności. Niemniej ważna jest kwestia żywotności samego zegarka, który mając kontakt z wszelkiego typu powierzchniami, może szybko się uszkodzić. A przecież w przypadku produktu z wyższej półki zależy nam, by przez długi czas utrzymywać go w perfekcyjnej kondycji.

Co więcej, dla osób praworęcznych korzystanie z zegarka na lewej dłoni jest też po prostu wygodniejsze. Służące do regulacji pokrętło znajduje się zazwyczaj właśnie po prawej stronie czasomierza, dlatego prawą ręką operuje się nim o wiele łatwiej.

Co z osobami leworęcznymi?

Skoro dla praworęcznych najbardziej wygodną opcją jest noszenie zegarka na lewej ręce, można dojść do wniosku, że leworęczni powinni nosić go na prawej. Niestety, zegarków zaprojektowanych specjalnie z myślą o osobach leworęcznych na rynku jest mało. Wielu producentów oferuje je na specjalne zamówienie, jednak ich cena jest większa niż standardowych modeli.

Mimo tego, zainteresowani zegarkami mańkuci powinni spróbować znaleźć odpowiedni dla siebie model. W ich przypadku noszenie zegarka na sprawniejszej ręce również jest mało praktyczne i grozi złamaniem zasad savoir-vivre’u.

Zasada lewej ręki w dalszym ciągu obowiązuje

Powyżej wymienione powody, dla których zegarki zazwyczaj noszone są po lewej ręce dosyć dobrze pokazują, dlaczego zasada lewej ręki w dalszym ciągu ma się dobrze. Oczywiście nikt nie może zabronić łamania tej reguły, jednak w większości przypadków jest to praktyczne i nieestetyczne.

Podobne artykuły

Renowacje starych zegarków
Renowacje starych zegarków Kraków

Zegarmistrz.com – Zegarmistrz w Krakowie z tradycją od ponad 120 lat. Tak, to my zajmujemy się renowacjami starych zegarków. Poza naprawą, szybkimi serwisami, sprzedażą nowych zegarków, zajmujemy się odnawianiem starych zegarków. Korzystając z doświadczenia jakie zdobywamy już od 1899 roku robimy to tak dokładnie, że większość Klientów odbierając swoje zegarki z renowacji, robi to ze […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Connect Solar

RECENZJA TISSOT T-TOUCH CONNECT SOLAR – KLASYCZNY SMARTWATCH ŁADOWANY ENERGIĄ SŁONECZNĄ Na pierwszy rzut oka Tissot T-Touch Connect Solar wygląda jak zwykły, acz solidny sportowy zegarek. Niech Cię to jednak nie zwiedzie. Jako pierwszy – dotykowy ekran nie byłby niczym imponującym, gdyby nie fakt, że ponad 20 lat temu marka jako pierwsza wprowadziła zegarki z […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Odpowiedź

*

*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.