Nakręcanie zegarka automatycznego – czy to możliwe?

Obecnie na rynku mamy dostępne trzy główne rodzaje czasomierzy. Są to kolejno: zegarki kwarcowe, zegarki mechaniczne i najbardziej zaawansowane – zegarki automatyczne. Pierwsze z nich nie wymagają regularnego nakręcania sprężyny, gdyż za ich funkcjonowanie odpowiada właściwa bateria zasilająca cały układ.

W dwóch pozostałych natomiast, za prawidłowe działanie odpowiedzialna jest specjalna sprężyna. W przypadku klasycznego zegarka mechanicznego, znanego również jako manualny, sprężynę naciąga się ręczny, przy pomocy koronki. Jest to czynność, którą należy wykonywać regularnie i delikatnie, gdyż jeśli zbyt mocno naciągniemy sprężynę, to możemy doprowadzić do jej uszkodzenia, co w efekcie unieruchomi nasz czasomierz do czasu, gdy do jego środka zajrzy zegarmistrz. Pozostaje więc pytanie dotyczące ostatniego z wymienionych rodzajów zegarków, a mianowicie: jak nakręcić zegarek automatyczny? Odpowiedź na nie znajduje się w dalszej części niniejszego artykułu. Serdecznie zapraszamy.

Jak rozpoznać, z jakim rodzajem mechanizmu mamy do czynienia?


Jeżeli wskazówka porusza się ruchem jednostajnym oraz po przystawieniu zegarka do ucha słyszymy charakterystyczny szum, możemy być niemal pewni, że jest to zegarek z mechanizmem automatycznym.

Jeśli natomiast wskazówka sekundnika przesuwa się równo co sekundę, z charakterystycznym tyknięciem, a sam zegarek pracuje niemal bezgłośnie, to mamy do czynienia z mechanizmem kwarcowym.

Czy zegarek automatyczny można nakręcać?


Odpowiedź jest niemalże oczywista, biorąc pod uwagę, że zegarek automatyczny to wciąż zegarek mechaniczny, a zatem także zasilany poprzez sprężynę. Nakręcanie zegarka automatycznego domyślnie odbywa się jednak nieco inaczej niż klasycznego zegarka manualnego. Otóż w czasomierzach wyposażonych w naciąg automatyczny ich mechanizm został rozbudowany o specjalny rotor, który w połączeniu z zestawem odpowiednich kół zębatych jest odpowiedzialny ze zebranie energii kinetycznej, wywołanej poprzez ruch ręki użytkownika zegarka, a następnie przekazanie jej i skumulowanie przez wspomnianą sprężynę. Dzięki temu nakręca się ona podczas normalnego użytkowania naszego czasomierza, co całkowicie eliminuje obowiązek codziennego kręcenia koronką. Następnie, już jak w mechanicznym czasomierzu, energia skumulowana w sprężynie jest przekazana na koła zębate i pozostałe elementy zegarka, powodując ruch wskazówek.

Istnieją jednak jeszcze bardziej skomplikowane mechanizmy, które poza wykorzystywaniem wspomnianego rotora można także nakręcić jak klasyczny zegarek manualny. Często takie zegarki są również wyposażone w funkcje hack-sekundy, czyli zatrzymania sekundnika podczas ustawiania godziny. Pozwala to na maksymalnie precyzyjne ustawienie czasu.

Proces nakręcania zegarka automatycznego


Wiele osób zastanawia się, jak nakręcić zegarek automatyczny i czy zegarek automatyczny można nakręcić samemu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, dobrze jest przyjrzeć się specyfice działania owego kultowego gadżetu.

Ręczne nakręcanie zegarka automatycznego polega więc na ściśle ustalonym trybie działania:

  • Przede wszystkim nakręcaj go zawsze o tej samej godzinie. Dopasuj tę czynność do swojego planu dnia i dobowego rytmu, aby czas ten sprawiał przyjemność, był ciekawym rytuałem, a nie przykrym obowiązkiem.
  • Ważne również jest, aby podczas nakręcania zegarka automatycznego być delikatnym i precyzyjnym w działaniu, nie robić tego na siłę bądź niejednostajnie.
  • Nie należy również nakręcać go do oporu, ponieważ możemy tego typu działaniem uszkodzić mechanizm. Należy delikatnie wyczuć, kiedy sprężyna zaczyna stawiać delikatny opór – wtedy zegarek jest prawidłowo nakręcony.

Czy zegarek automatyczny można nakręcać do tyłu? Niestety nie. Zegarek należy nakręcać zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara, nigdy nie robić tego odwrotnie. Spora część zegarków automatycznych posiada blokady, które uniemożliwiają nakręcenie ich do tyłu.

Nie należy również w jakikolwiek sposób samemu brać się za naprawę bądź rozkręcanie całego zegarka lub jego poszczególnych elementów, tego typu działania należy zlecić zaufanemu zegarmistrzowi.

Uważajmy również na wszelkiego rodzaju upadki, stłuczenia, zalania czy niepotrzebne podgrzewanie – zegarki mechaniczne są często dosyć wrażliwe, więc łatwo o ich uszkodzenie w ten sposób.

Jak nakręcić zegarek automatyczny, który był nieużywany przez dłuższy czas? Tak samo, jak zegarek używany codziennie, staraj się, aby wykonywać to przynajmniej raz w tygodniu, aby uniknąć niszczenia się części mechanizmu zegarka, który właśnie zaprojektowany został do ciągłej używalności.

Podobne artykuły

Poradniki zegarmistrzowskie
Najlepsze zegarki wojskowe – wybierz odpowiedni dla siebie

Miniaturowe podręczne zegarki zaczęto produkować już w szesnastym wieku, jednak dopiero podczas pierwszej wojny światowej zostały one spopularyzowane wśród żołnierzy, których ekwipunek musiał ulec ulepszeniu. Zegarki wojskowe od lat królują na rynku męskich czasomierzy. Nazwa nie powinna odstraszać „cywilów”, ponieważ wiele funkcji zegarków żołnierskich znajdzie zastosowanie w życiu codziennym każdego, zwykłego mężczyzny ceniącego sobie praktyczność, […]

Poradniki zegarmistrzowskie
Zegarki eco-drive – ulepszony mechanizm solarny

Nowoczesne technologie służą temu, by ułatwiać ludziom funkcjonowanie. Te można spotkać także w przypadku zegarków. Chodzi oczywiście o mechanizm solarny, który od pewnego czasu cieszy się coraz większą popularnością. Najciekawszym z nich jest prezentowany przez markę Citizen mechanizm Eco-Drive. Czym się różni od zwykłych rozwiązań solarnych i jakie zegarki z nim na pokładzie są szczególnie warte uwagi? […]

Poradniki zegarmistrzowskie
Duże zegarki męskie – propozycje z dużą tarczą i kopertą

Za duże zegarki męskie uznawane są zwykle takie, w których średnica koperty jest większa niż 45 mm. Panowie doceniają je głównie ze względu na ich solidne wykonanie, designerski wygląd oraz sposób w jaki leżą na nadgarstku. Coraz więcej producentów decyduje się umieścić w swoich kolekcjach zegarki z dużą tarczą, które nieustannie zyskują na popularności. Jeżeli […]

Poradniki zegarmistrzowskie
Zegarek na komunię dla chłopca

Pierwsza komunia to bardzo poważne wydarzenie religijne, do którego należy odnieść się z należytym szacunkiem. Wiadomo, że przy wręczaniu prezentów liczy się przede wszystkim płeć dziecka, które przystępuje do pierwszej komunii. Większych problemów nie ma jeśli chodzi o wręczanie prezentu chłopcom, którym można podarować m.in. klasowe zegarki. Z pewnością zdecydowana większość młodych chłopców bardzo ucieszy […]

4 Pokolenia rodziny Płonka – krakowskich zegarmistrzów

Firma Płonka – idąc z duchem czasu, obecnie w nowoczesnym wydaniu nabrała nazwy Zegarmistrz.com. Prowadzona jest już w 4 pokoleniu nadal przez rodzinę Płonka, nadal w Krakowie, nadal przy tej samej ulicy. Trwamy nieprzerwanie dzięki Wam – naszym najwierniejszym Klientom, za co bardzo Wam dziękujemy.

Odpowiedź

*

*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.