Jak rozpoznać podróbkę G-Shock?

Zegarki G-Shock japońskiej marki Casio to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej pożądanych sportowych zegarków na świecie. Przez lata producent wypuszczał kolejne modele, z coraz bardziej dopracowanymi mechanizmami i coraz nowocześniejszymi systemami. Zainteresowanie nimi nie spadało ani trochę. Jednak, jak to zwykle bywa, razem ze wzrastającą popularnością, zaczęło się pojawiać coraz więcej podróbek japońskich czasomierzy. Jak je zatem rozpoznać?

Oryginalny G-Shock

G-Shock to profesjonalne sportowe zegarki. Ich prototyp, czasomierz DW-5600, który obecnie jest już uznawany za kultowy, powstał w 1983 r. Od tamtej pory, marka nieustannie udoskonalała swoje zegarki, dzięki czemu zdobyły one taką popularność i dobrą sławę jako jedne z najbardziej wytrzymałych. Casio G-Shock dzięki swojej budowie, wykorzystanym materiałom oraz zastosowanym technologiom, są bardzo wytrzymałe nawet podczas intensywnego użytkowania. Są odporne na wszelkiego rodzaju uderzenia, upadki lub wstrząsy, a wiele z nich dodatkowo jest wodoszczelnych nawet do 200 m, co umożliwia nurkowanie z akwalungiem. Dodatkowo wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego oraz gumy, nie stanowią obciążenia oraz są łatwe do utrzymania w czystości. Wybrane modele posiadają także wiele dodatkowych funkcji – timer, podświetlaną tarczę, alarmy z możliwością drzemki, czy też datowniki.

Podróbka G-Shock

Ze względu na to, jak bardzo specjalistyczny jest to zegarek i jak wiele wymagań mają wobec niego użytkownicy, bardzo ważne jest, aby podczas kupowania zegarka nie trafić na podróbki Casio G-Shock. Mogą być one bowiem wykonane ze znacznie gorszych materiałów, które są w stanie być wręcz niebezpieczne dla zdrowia użytkownika. Ponadto, mogą być znacznie mniej trwałe oraz bardziej podatne na uszkodzenia. Wiele mechanizmów oraz technologii, w które wyposażone są oryginalne zegarki, może nie działać lub zepsuć się po niedługim czasie użytkowania.

Jak rozpoznać podróbkę G-Shock?

Aby uchronić się przed kupnem podrobionego czasomierza, najlepiej jest korzystać ze sklepów stacjonarnych lub internetowych, które są certyfikowanymi dystrybutorami oraz wiadomo, że współpracują z marką Casio. Co jednak w sytuacji, jeśli nie ma pewności co do posiadanego już zegarka? Niektóre podróbki są bardzo przekonujące i niewprawne oko użytkownika, może ich nie rozpoznać. Warto zwrócić się z taką prośbą do zegarmistrza, który zna się na marce. On z całą pewnością pomoże określić, czy zegarek jest oryginalny.

Są jednak także pewne rzeczy, które nawet amator będzie potrafił dostrzec, a które świadczą o nieoryginalności produktu. Na pierwszy rzut oka – materiał, z jakiego wykonany jest czasomierz. Oryginalne zegarki mają paski wykonane z tworzyw sztucznych, których powierzchnia oraz kolor są jednolite, bez żadnych wybrzuszeń lub nierówności. Są bardzo dobrze dopasowane do pozostałych elementów oraz bardziej gumowe niż plastikowe. Podróbki natomiast bywają wykonanie niestarannie, z tworzyw gorszej jakości, często z miejscowymi przebarwieniami, a pomiędzy paskiem a pozostałymi elementami można dostrzec niewielkie szpary.

Warto zwrócić uwagę również na tarczę. Zegarek G-Shock będący podróbką ma często bardziej jaskrawe oraz niedopasowane do siebie kolorystycznie elementy tarczy. Co więcej, po przyjrzeniu się z bliska, można zauważyć brak precyzji, na przykład niedomalowaną wskazówkę lub niesymetryczne rozmieszczenie podziałek godzinowych. Także w przypadku podświetlenia tarczy można dostrzec znaczną różnicę. W przypadku podrabianej wersji zegarka będzie ono bardziej intensywne o niezbyt korzystnym ustawieniu. Przy oryginale nie może być o tym mowy. Tarcze są wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły, a podświetlenie jest subtelne i odpowiednio rozłożone.

Przyjrzeć uważniej można się także śrubkom oraz metalowym sprzączkom. W oryginalnym zegarku śrubki powinny być gładko wykończone i nie zahaczać o skórę nadgarstka, a na metalowym zapięciu powinien znajdować się kraj produkcji z grawerem bardzo wysokiej jakości. Replika G-Shock często będzie miała śrubki, o które można się wręcz pokaleczyć, ponieważ ich krawędzie są poszarpane, same śrubki mogą być nierówno dokręcone, a metalowe sprzączki wykonane z kiepskiej jakości materiału, który może się bardzo łatwo połamać. 

Oryginał, czy podróbka?

Wiedząc już, jak sprawdzić, czy G-Shock jest oryginalny, można zadać sobie pytanie – czy zatem warto kupować bardzo drogi zegarek, mając do dyspozycji podróbki, które być może wykonane nieco mniej starannie, są znacznie tańsze i czasem niemal identyczne pod względem wyglądu? Zdecydowanie warto. Oryginalny Casio G-Shock jest wykonany z najwyższą precyzją i wyposażony w dopracowane systemy i mechanizmy. W przypadku podróbek, które mogą wprawdzie kusić ceną, można bardzo zawieść się na ich trwałości, funkcjonalności oraz wytrzymałości na uszkodzenia. A przecież to właśnie ze względu na te cechy te zegarki są tak bardzo pożądane. Dodatkowo kupowanie zegarków oryginalnych, jest inwestycją w rozwój marki Casio oraz wsparciem ich specjalistów w udoskonalaniu zegarków G-Shock.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”