Sekundnik nie trafia w indeksy – wada?

Sekundnik nie trafia w indeksy. Czy jest to wada zegarka?

Często spotykamy się z pytaniem czy fakt, że sekundnik nie trafia w indeksy jest wadą producenta czy nie? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie należy dokładniej poznać konstrukcję mechanizmów kwarcowych. Oczywiście są wyjątki, w których ruch wskazówki sekundnika jest płynny, lecz w większości przypadków wskazówka „skacze” co sekundę. Nie punktowanie sekundnika nie jest wadą, ponieważ wynika z faktu, że każde uderzenie, zahaczenie zegarkiem, jazda na rowerze, czy chociażby drobny wstrząs może spowodować delikatne przesunięcie się wskazówki, która już nie będzie idealnie trafiała w indeksy zegarka. Kwestia regulacji jest również sporna, ponieważ ustawienie wskazówki idealnie zgodnie z indeksami zegarka nie jest trwałe.

Zwykłe potrząśniecie może sprawić, że wskazówka sekundnika na nowo nie będzie punktować perfekcyjnie. Taka sytuacja nie jest czymś wyjątkowym i niespotykanym. Dotyczy to zarówno zegarków o najwyższej klasie za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy zł., jak i tych z trochę niższej półki. Wszędzie możemy zauważyć podobną sytuację, która w żadnym przypadku nie oznacza usterki, wady, skazy czy defektu produktu a wynika z jego konstrukcji i budowy mechanizmu.

Czy w takiej sytuacji mogę zegarek oddać na gwarancję?

Skoro zegarek chodzi prawidłowo i wskazuje właściwy czas to nie punktowanie sekundnika nie podlega gwarancji. Oczywiście zawsze kwestia tego typu jest rozstrzygana indywidualnie przez producenta, ale jeśli nie jest to wada to trudno uznać fakt nie trafiania idealnie w indeksy za usterkę produktu. Jeżeli nie punktowanie sekundnika sprawia nam duży dyskomfort najlepiej zaopatrzyć się w zegarek mechaniczny gdzie ruch wskazówki sekundowej jest płynny lub po prostu kupić zegarek kwarcowy bez sekundnika.

Podobne artykuły

Poradniki zegarmistrzowskie
Tania wymiana baterii w zegarku – Kraków

Wymiana baterii w zegarku, wbrew pozorom, to nie takie proste zadanie. Oczywiście zawsze można zaoszczędzić, zawsze można znaleźć taniej, pytanie tylko czy warto? Jest bardzo wielu producentów baterii do zegarków i każda z nich różni się jakością wykonania.

Poradniki zegarmistrzowskie
Nakręcanie Automatu

To pytanie pojawia się bardzo często w naszym salonie zegarmistrzowskim. Otóż teorii jest wiele a praktyka jedna. Zegarki automatyczne – właśnie po to są automatyczne, aby nie trzeba było ich nakręcać ręcznie. Można im „pomóc” nakręcić sprężynę tylko gdy np. zegarek leży dość długo nieużywany i chcemy aby od razu zaczął pracować po założeniu go na rękę.

Poradniki zegarmistrzowskie
Zegarki Black Friday 2022

Do rozpoczęcia promocji pozostało:

Poradniki zegarmistrzowskie
Najlepsze zegarki wojskowe – wybierz odpowiedni dla siebie

Miniaturowe podręczne zegarki zaczęto produkować już w szesnastym wieku, jednak dopiero podczas pierwszej wojny światowej zostały one spopularyzowane wśród żołnierzy, których ekwipunek musiał ulec ulepszeniu. Zegarki wojskowe od lat królują na rynku męskich czasomierzy. Nazwa nie powinna odstraszać „cywilów”, ponieważ wiele funkcji zegarków żołnierskich znajdzie zastosowanie w życiu codziennym każdego, zwykłego mężczyzny ceniącego sobie praktyczność, […]

4 Pokolenia rodziny Płonka – krakowskich zegarmistrzów

Firma Płonka – idąc z duchem czasu, obecnie w nowoczesnym wydaniu nabrała nazwy Zegarmistrz.com. Prowadzona jest już w 4 pokoleniu nadal przez rodzinę Płonka, nadal w Krakowie, nadal przy tej samej ulicy. Trwamy nieprzerwanie dzięki Wam – naszym najwierniejszym Klientom, za co bardzo Wam dziękujemy.