Tachometr w zegarku – co to jest i do czego służy

Współcześnie zegarki są wyposażane w całe mnóstwo rozmaitych funkcji i podczas gdy każdy wie, na czym polega działanie alarmu czy stopera, zagadkę dla wielu naszych klientów wciąż stanowi tachometr. Co daje nam fakt, że posiadamy wyposażony w tachometr zegarek? Jak z niego korzystać, kiedy po niego sięgnąć i czy warto inwestować w zegarek właśnie z nim „na pokładzie”? W odpowiedzi na mnóstwo pytań kierowanych przez odwiedzających nasz sklep, a ściśle dotyczących właśnie tachometru postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości, tworząc swoisty poradnik.

Czym jest i do czego służy tachometr w zegarku?

Czasomierze bardzo często są wyposażone w dodatkową podziałkę znajdującą się na tarczy zegarka. Jest nią chronograf, którego działanie jest niemalże identyczne jak działanie klasycznego stopera. Wokół koperty zegarka z kolei często przebiega kolejna podziałka – jest nią właśnie tachometr, o którym opowiemy w naszym artykule. Pozwala on rozszerzyć działanie chronografu poprzez pokazanie średniej prędkości obiektu poruszającego się w zakresie pomiaru albo ilości produktów wyprodukowanych w jego trakcie.

Jak korzystać z tachometru?

Nawet jeśli sama definicja tachometru dla niektórych może się wydać dość zawiła, tak naprawdę jego zastosowanie jest banalnie proste. Tuż przed podejściem do pomiaru należy upewnić się, że wskazówka sekundowa chronografu znajduje się w pozycji domyślnej i startowej (jest nią godzina 12). Samo działanie z kolei najlepiej jest pokazać na konkretnym przykładzie.

Załóżmy, że oglądamy wyścig w Formule 1, przy czym z gazet wyczytaliśmy wcześniej, że jedna z prostych toru wyścigowego ma długość równą jednemu kilometrowi. Gdy samochód, którego szybkość chcemy zmierzyć, rozpocznie jej przebywanie, włączamy chronograf. Dokładnie w momencie, gdy ukończy ten odcinek, wyłączamy go. Chronograf (zazwyczaj umiejscowiony wokół tarczy zegarka) pokaże nam czas, jaki był potrzebny bolidowi na przebycie tej kilometrowej trasy. Okalający zazwyczaj kopertę zegarka tachometr wskaże z kolei prędkość, z jaką wspomniany pojazd się poruszał.

Tachometr i chronograf

Jak już napomknęliśmy, tachometr możemy wykorzystać również do zmierzenia ilości wyprodukowanych przedmiotów w określonym czasie. Aby to zrobić – po upewnieniu się co do pozycji startowej wskazówki chronografu – uruchamiamy go tuż po rozpoczęciu procesu produkcyjnego. Gdy ten się zakończy, wyłączamy chronograf. Jeśli na linii jeden przedmiot był produkowany w równo minutę, to w ciągu 60 minut (zakładamy, że po tylu wyłączymy chronograf) wyprodukowane zostanie równo 60 przedmiotów. Właśnie taką wartość powinien wskazać nasz tachometr.

W wielkim uproszczeniu można więc powiedzieć, że chronograf pełni rolę stopera (działa dokładnie na takiej samej zasadzie), a tachometr jest swoistym rozszerzeniem jego możliwości, bardzo praktycznym i łatwym do pojęcia już po kilku użyciach (a przede wszystkim zrozumieniu zasad jego działania).

Kto zwykle decyduje się na zegarek z tachometrem?

Bazując na profilu odwiedzających nasz sklep Zegarmistrz.com ludzi, jesteśmy w stanie powiedzieć, że zdecydowanie najczęstszymi odbiorcami zegarków z tachometrem są sportowcy. Zakupy tego rodzaju zegarków robili u nas już biegacze, kolarze i pływacy, ale ich zastosowanie znajdą również pasjonaci innych dyscyplin sportowych. Jak już wspomnieliśmy powyżej, z zegarków z tachometrem coraz częściej korzystają również osoby kontrolujące procesy produkcyjne, a zwłaszcza te, które zajmują się sporządzaniem statystyk ściśle z nimi związanych. Sięgają po nie także wielbiciele sportów, którzy nie uprawiają ich aktywnie, ale śledzą je czy to na żywo, czy przed ekranem telewizora.

Podsumowanie – tachometr w zegarku

Choć tachometr jest jedną z funkcjonalności bardzo chętnie załączanych do zegarków przez ich producentów, dla osób niezaznajomionych ze schematem jego działania może okazać się udziwnieniem. Do czasu, kiedy nie zrozumieją, na czym ono polega – wtedy może on stać się bardzo pożądanym dodatkiem. W sklepie Zegarmistrz.com znaleźć można mnóstwo modeli zegarków z tachometrem na pokładzie. Znając już jego podstawowe zadania i sposób, w jaki można go wykorzystać, z pewnością łatwiej będzie podjąć decyzję na temat tego, który z nich trafi na naszą rękę.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”