Zaparowany zegarek – jak odparować i co robić?

Czasami każdemu z nas zdarza się zabiegany dzień – wiele obowiązków, praca, spotkania. Twoje życie organizowane jest przez czas, który w prosty sposób możesz sprawdzić na swoim zegarku. Dzięki temu dotrzesz punktualnie w każde miejsce. Wystarczy, że podniesiesz nadgarstek i spojrzysz na tarczę. Co jednak w sytuacji, kiedy aktualna godzina jest niewyraźna, co spowodowane zostało parą, która skumulowała się wewnątrz? Jeżeli zdarzyła Ci się już taka sytuacja, to w tym artykule dowiesz się, jakie mogą być przyczyny parowania zegarka i jak sobie z tym radzić.  

Oddaj uszkodzony zegarek do serwisu!

Posiadasz zaparowany zegarek? Oddaj go w ręce profesjonalistów! Sprawdź naszą ofertę serwisu i naprawy zegarków.
SPRAWDŹ OFERTĘ

Dlaczego zegarek paruje? 

Na parowanie modeli Casio G-Shock ma przede wszystkim wpływ duże wahanie temperatur. To w rezultacie może powodować osadzanie się wilgoci na powierzchni szkiełka. Szczególnie uciążliwe staje się to w okresie zimowym, kiedy z mroźnego powietrza na zewnątrz wchodzisz do ogrzanego pomieszczenia, na przykład biura. Inną przyczyną może być kwestia wodoszczelności, która nie jest tym samym, czym jest wodoodporność. Tutaj pojawia się problem – jeśli zegarek jest tylko wodoszczelny, to zbyt długie wystawianie go na działanie wody może sprawić, że powstanie para na tarczy. Jeśli zegarek jest wodoodporny – nie masz się o co martwić. Pamiętaj jednak, by sprawdzić jaki współczynnik WR dotyczy Twojego gadżetu. Wtedy będziesz wiedział, czy możesz w nim skakać do basenu, czy tylko myć ręce. Poza tym, tarcza może być uszkodzona przez niedostrzegalne mikropęknięcia, co skutkuje dostawaniem się wody do środka. Istotnym aspektem jest również to, że zegarki często są robione w miejscach, w których wilgoć naturalnie występuje w powietrzu, więc automatycznie dostaje się do środka. Ostatnia kwestia, o której warto, żebyś pamiętał, kiedy dotknie Cię omawiany problem, jest skontrolowanie, czy wszystkie elementy są na swoim miejscu. Co to znaczy? Czasami może się zdarzyć, że koronka jest niedociśnięta, co w kontakcie z wodą powoduje dostawanie się jej do wnętrza. Poznałeś już odpowiedzi na pytania dlaczego zegarek paruje, ale co dalej?

Zegarek paruje – co zrobić? 

Dowiedziałeś się już, jakie mogą być przyczyny parowania zegarka, więc teraz czas na realne rozwiązania, które pomogą Ci w zmaganiach z tym problemem. Jednym z lepszych pomysłów będzie użycie ryżu. Spokojnie, nie musisz jechać aż do Chin, wystarczy, że zrobisz sobie spacer do najbliższego supermarketu. Ryż dość dobrze wchłania wilgoć, więc jeśli włożysz swój zegarek do pojemnika i wysypiesz na niego suche ziarenka, to istnieje duża szansa, że para na tarczy zniknie. Aby zwiększyć szanse uratowania sprzętu, pozostaw go tak na kilka dni, żeby odparowywanie się udało. Innym sposobem jest zastosowanie żwirku dla kota. Ma podobne działanie do poprzednika, dlatego postępuj tak samo – umieść zegarek w misce i pozwól mu wchłaniać wilgoć przez kilka dni. Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnego ogrzewania, czyli słońca. Połóż zegarek w miejscu, do którego docierają promienie słoneczne. Pamiętaj, żeby ułożyć go tarczą do góry, aby usuwanie pary z powierzchni szkiełka było skuteczniejsze. Nie zostawiaj go jednak na słońcu zbyt długo, ponieważ może się uszkodzić. Najlepiej co jakiś czas monitoruj efekty i kiedy wilgoć zniknie, zabierz go ze sobą. Jeśli to nie zadziała, możesz zdjąć tylny element zegarka, tak zwany dekiel, a następnie wystawić go na słońce tarczą do dołu. To jeszcze nie koniec możliwości. Czasami, szczególnie zimą, gdy słońce nie świeci zbyt często, możesz użyć suszarki, pamiętając o ustawieniu niskiej temperatury i delikatnego strumienia powietrza, po czym skierować nawiew na zegarek. Zachowaj bezpieczną odległość, ponieważ zbyt wysoka temperatura może uszkodzić cenny gadżet. To są właśnie domowe sposoby, które pomogą Ci pozbyć się pary z wnętrza zegarka.

Parowanie zegarka G-Shock – ostateczne rozwiązanie

Co w sytuacji, kiedy powyższe wskazówki okażą się nieskuteczne i Twój zegarek wciąż będzie zaparowany? Nie martw się na zapas. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które pomoże przywrócić nieskazitelny wygląd Twojemu gadżetowi. Jeśli naprawdę nasze sposoby nie przyniosły pożądanego efektu, zawsze możesz zanieść zegarek do zegarmistrza, który rozłoży go na części i szczegółowo zajmie się defektem. Zanim jednak niepotrzebnie wydasz pieniądze, wypróbuj opisane powyżej sposoby.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”