Zegarek dla seniora – o czym pamiętać kupując zegarek dla dziadka lub babci?

Zakup zegarka dla osoby starszej wciąż jest bardzo popularny. Starsze pokolenie częściej korzysta z tego typu urządzeń do mierzenia czasu, niż np. z telefonów. Mając to na uwadze można stwierdzić, że czasomierz będzie idealnym prezentem dla babci lub dziadka!

Zegarki w dzisiejszym świecie nie zostały zapomniane, jednak coraz częściej pełnią funkcję ozdobną. Rynek oferuje ogromną różnorodność, a więc wybór modelu dla konkretnej osoby nie powinien być trudny. Trzeba jednak skupić się na kilku kwestiach, kiedy mamy zamiar kupić zegarek dla seniora.

Przede wszystkim, zegarek dla seniora powinien być odpowiednio czytelny. Spora część starszych ludzi cierpi na problemy ze wzrokiem, dlatego kupując czasomierz trzeba uwzględnić to, by korzystanie z niego nie sprawiało problemów. Tarcza urządzenia powinna być jak największa, tak samo wskazówki powinny być w odpowiednim kontraście z kolorem tarczy. Doskonałym wyborem okażą się modele, które posiadają jasną tarczę i ciemne wskazówki oraz cyfry. Dla mężczyzn dobrą propozycją jest Adriatica A1243.5223QS. Kobiety natomiast z pewnością docenią Adriatica A3000.5223Q. Zarówno męski, jak i damski zegarek posiada białą tarczę z czytelnymi cyframi oraz wskazówkami. Dodatkowo każde z urządzeń posiada datownik.

Nie można także zapominać o mechanizmie. Jest to bardzo istotna kwestia, szczególnie dla osób starszych. Dlaczego? Zegarki mechaniczne wymagają regularnego nakręcania, co może nie tylko być problematyczne, ponieważ przez problemy z pamięcią seniorzy mogą nieświadomie zapomnieć o tej czynności. Dlatego właśnie najlepszym wyborem będą mechanizmy kwarcowe. Nakręcanie nie jest konieczne, ponieważ ten typ mechanizmu wymaga do funkcjonowania zaledwie baterii, której wymiana konieczna jest raz na kilka lat. Warto również wspomnieć o urządzeniach posiadających mechanizmy mechaniczne, które nie wymagają nakręcania. Jak to jest możliwe? W takich zegarkach umieszczone jest niewielkie wahadełko, które przez ruchy ręki nakręca bieżąco sprężynę urządzenia.

Przydają się także dodatkowe funkcje zegarka. Jednakże standardowe, takie jak stoper czy inne skomplikowane opcje mogą dla seniora być zbędne, ponieważ starsze osoby rzadko uprawiają sport, a kupując dziadkowi lub babci właśnie sportowy model można sprawić im spore trudności z użytkowaniem, zwłaszcza w przypadku modeli z cyfrowymi tarczami i całą masą przycisków. W przypadku standardowych czasomierzy dobrze też unikać modeli posiadających kilka tarcz, ponieważ przez to tarcza główna stanie się mniej czytelna. Ciekawą jednak funkcją jest radiowe ustalanie czasu, przez co ustawianie konkretnej godziny manualnie nie będzie konieczne. Co więcej, w przypadku zmiany czasu na letni lub zimowy, czasomierze nie będą wymagały ingerencji w swoją pracę – godzina zmieni się automatycznie.

Nie można jednak zapominać o tym, że każdy człowiek jest inny. Przecież niektóre osoby posiadają bardzo dobry wzrok nawet będąc na emeryturze. W tym przypadku zegarki stawiające na design, zamiast czytelność – sprawdzą się idealnie. Podobnie jest z seniorami, którzy nadal uprawiają sport – biegają, jeżdżą na rowerze itd. Dla takiej babci lub takiego dziadka sportowy zegarek będzie najlepszym wyborem. Trzeba również zwracać uwagę na upodobania – jedna babcia woli srebrny kolor, inna złoty, jeszcze inna kocha kolor niebieski etc. Może się też zdarzyć, że np. dziadek jest ogromnym fanem zegarków i nie wyobraża sobie posiadania innego czasomierza, niż mechanicznego, który wymaga częstego nakręcania i dbania o niego.

W dobie internetu zakup prezentu jest niezwykle łatwy. Nie trzeba wybierać się do sklepu, ponieważ w sieci można znaleźć wiele modeli z realnymi zdjęciami, wypisanymi dokładnymi parametrami oraz funkcjami.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”