Zegarek kieszonkowy – jak nosić?

W dzisiejszych czasach wiele osób posiada swój własny zegarek. Często można spotkać się z użytkownikami smartwatchy, zegarków sportowych oraz zegarków wyposażonych w analogowy mechanizm. Warto pamiętać, że istnieje jeszcze grono osób noszących zegarki kieszonkowe. Zanim przejdziemy do współczesnych zegarków kieszonkowych, wróćmy jeszcze do ich historii.

Historia zegarków kieszonkowych

Na pomysł stworzenia zegarka kieszonkowego wpadł pewien mieszkaniec Norymbergii – Peter Henlein. W 1524 roku rozpoczęła się regularna produkcja czasomierzy. Pierwotnie zegarki miały kształt jajka, a ich wielkość nie pozwalała nawet na noszenie ich w kieszeni. Mimo tego zyskały one uznanie w zachodniej Europie. Rewolucja albo bardziej ewolucja nadeszła dopiero w roku 1675. Anglicy spopularyzowali ten sposób noszenia zegarków oraz zmienili ich budowę na bardziej kompaktową.

Problemem niestety był fakt, że przez wady mechanizmu, zegarek w ciągu dnia potrafił zgubić kilka godzin. Wprowadzony w 1750 roku tzw. wychwyt kołkowy spowodował, że czasomierze stały się bardziej dokładne. Zegarki kieszonkowe od samego początku uchodziły za towar luksusowy, a co za tym idzie dostępny tylko dla wyższych sfer. Tzw. zegarek na łańcuszku cieszył się rosnącą popularnością w Europie oraz Ameryce. W 1865 roku jedna z amerykańskich firm wyprodukowała oraz sprzedała około 50 000 zegarków kieszonkowych. Wiele firm zajęło się produkcją czasomierzy, a znaczny spadek popularności spowodowała I Wojna Światowa. Dobrze zachowane zegarki kieszonkowe z tego okresu są nie lada gratką dla kolekcjonerów, a ich ceny osiągają zawrotne wartości.

Współczesny zegarek na łańcuszku

Mimo bogatej historii tego rodzaju czasomierzy, w dzisiejszych czasach rzadkością jest osoba, która posiada zegarek kieszonkowy. Znacznie częściej możemy spotkać się z zegarkami naręcznymi. Na szczęście dalej istnieje wiele osób, które wyznają zasady klasycznej elegancji, a co za tym idzie, dalej kupują oraz noszą tego typu czasomierze. Faktem pozostaje to, że nie jest to produkt masowy, a przeznaczony do pewnej grupy osób.

Zegarek kieszonkowy – jak nosić?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób powinno się nosić tego typu czasomierze. Będąc na bankiecie, można spotkać się z osobami, u których z kieszeni kamizelki wystaje łańcuszek. Osoby te na pewno mają przy sobie zegarek kieszonkowy. Czasomierz schowany jest w kieszeni, a łańcuszek biegnie do trzeciego, licząc od dołu, guzika kamizelki. Tam zostaje on przytwierdzony do nitki guzika lub umieszczony za pomocą spinki. Alternatywą jest przewleczenie zegarka przez guzik i umieszczenie go w drugiej kieszeni. Zegarek kieszonkowy i garnitur trzyczęściowy są bardzo częstym połączeniem. Wielu mężczyzn wybiera jednak mniej formalny strój, a swój czasomierz przypina do spodni za pomocą spinki.

Dlaczego warto nosić zegarek na łańcuszku?

Wiele osób pragnie wyróżnić się z tłumu oraz podkreślić swój status podczas różnych, bardziej oficjalnych imprez. Rzadki widok, jakim jest zegarek kieszonkowy, potrafi wzbudzić respekt u każdej osoby, która go zauważy.

Dobre poczucie stylu wymaga wielu lat praktyki. W przypadku, gdy zwykły garnitur staje się nudnym wyborem, warto postawić na odpowiednie akcesoria. Mimo że zegarek kieszonkowy spędza większość czasu w kieszeni kamizelki, każdy go zauważa. Powoduje to łańcuszek, który jest zawsze widoczny.

Posiadając ciekawe hobby, stajemy się postrzegani przez innych jako osoby interesujące. Kolekcjonowanie zegarków lub sztuka zegarmistrzowska, zdecydowanie należy do zajęć, które są uważane za ciekawe oraz nietypowe.

Zakup odpowiedniego zegarka jest również dobrą inwestycją. Wiele nowych modeli nie traci na wartości, dzięki czemu można się nimi cieszyć przez dłuższy okres czasu, a następnie sprzedać je nie tracąc na tym. Sam fakt, że czasomierz przekazywany z pokolenia na pokolenie, może stać się unikatem na skalę światową kusi, aby dokonać zakupu takiego zegarka.

Gdzie można zakupić zegarek kieszonkowy?

Niestety, ze względu na niską popularność, ciężko jest znaleźć sklep, który zajmuje się sprzedażą zegarków kieszonkowych. Z pomocą przychodzi jednak sklep zegarmistrz.com, w którego ofercie można znaleźć wiele modeli zegarków na łańcuszku. Różnorodność produktów oraz atrakcyjne ceny, czynią ofertę sklepu wyjątkową. Znajdą tam Państwo zegarki sportowe, jak i klasyczne. Sportowe wersje zegarków kieszonkowych posiadają wiele dodatkowych funkcji takich jak:

  • wyświetlanie poziomu baterii,
  • podświetlenie,
  • stoper,
  • termometr oraz inne funkcje przydatne w terenie.

Klasyczne modele zapewniają natomiast niezwykłą satysfakcję estetyczną oraz:

  • stalową kopertę antyalergiczną,
  • osłonę mechanizmu wykonaną z utwardzonego szkła mineralnego,
  • mechanizm nakręcany ręcznie,
  • cyfry rzymskie lub arabskie.

Głównymi celami sklepu zegarmistrz.com jest zapewnienie wysokiej jakości obsługi klienta, szybkiej wysyłki oraz wysokiej dostępności oryginalnych produktów. Nasi pracownicy pomogą Państwu wybrać odpowiedni zegarek, a po zakupie mają Państwo możliwość skorzystania z usług zegarmistrzowskich w jednym z naszych salonów, które znajdują się w Krakowie.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”