Zegarki elektroniczne – zalety i wady rozwiązania

Wśród posiadaczy zegarków, poza fanami klasycznych mechanizmów, znajdziemy również zwolenników elektronicznych rozwiązań. Takie czasomierze mają wiele zalet, jednak nie sprawdzą się one dla każdego. Czym wyróżniają się elektroniczne zegarki i kiedy warto się na taki zdecydować? 

Skutki rewolucji kwarcowej, oprócz zdominowania rynku zegarków przez mechanizmy, których działanie opiera się na wykorzystaniu rezonatorów kwarcowych, która wybuchła w latach 70. XX wieku, przyniosły także jeden nieoczekiwany efekt. Niedługo po pojawieniu się pierwszych zegarków, w których serce stanowi kryształ kwarcu, urodził się niejako na uboczu rynek zegarków elektronicznych, który dziś cieszy się ogromną popularnością. Co więcej – elektroniczne czasomierze już w momencie pojawienia się pierwszych modeli robiły gigantyczną furorę. Cyfrowe wyświetlacze ciekłokrystaliczne, podświetlenie, dodatkowe funkcje i to wszystko w kopercie wykonanej z nowoczesnych tworzyw, która była o połowę cieńsza od kopert standardowych zegarków – te wszystkie wyrastające jak grzyby po deszczu elementy jawiły się ludziom w tamtych czasach niemal jako technologia z kosmosu – nic więc dziwnego, że w erze ogólnej popularności futurystyki, czyli szalonych latach osiemdziesiątych, to właśnie te zegarki królowały na rynku i były najczęstszym wyborem – mimo, że wcale nie były one tanie.

W tamtych czasach, do walki o tron na nowym polu włączyło się wiele marek, z czego wiele z nich obecnych jest na rynku do dziś: Citizen, Seiko, Timex, Sanyo oraz legendarne Casio, które obecnie jest największym producentem zegarków elektronicznych na świecie.

Zegarki elektroniczne – zalety

Zalety zegarków elektronicznych i ich wyższość na niektórych polach nad innymi mechanizmami są z reguły mocno widoczne. Pierwszą i chyba najważniejszą z nich jest dokładność chodu. Zegarki mechaniczne przegrywają tutaj już z kwarcowymi, jednak to właśnie zegarki elektroniczne są uznawane za najbardziej precyzyjne na świecie. Ponadto w nowoczesnych modelach mogą one być sterowane np. radiowo lub satelitarnie, co oznacza, że zawsze są ustawione zgodnie z najważniejszym punktem odniesienia, czyli zegarem atomowym, z którego korzystają m.in. wszystkie komputery na świecie, które podłączone są do internetu, co zapewnia im synchronizację. Dodatkowo producenci często dołączają do nich moduł, który pozwala wskazywać czas w różnych miejscach na świecie, a także, w przypadku zdalnie sterowanych czasomierzy – przestawiać się automatycznie po przejściu w konkretną strefę czasową.

Kolejną zaletą zegarków elektronicznych jest niezaprzeczalnie ich ogromna funkcjonalność i możliwość rozbudowy. Naturalnie  komplikacje mechanizmów są znane już z zegarków mechanicznych, występują tam przecież chronografy, kalendarze czy nawet doskonały system wskazujący obecną fazę księżyca. Podobny zakres komplikacji możemy spotkać w przypadku zegarków kwarcowych. Natomiast jeśli chodzi o zegarki elektroniczne, to tutaj różnice są olbrzymie. Nie tylko mogą one zawierać wszystkie wspomniane już komplikacje jednocześnie, oprócz tego mogą też zawierać mnóstwo innych funkcji, które są też bardziej rozbudowane, np. wskazanie przypływów i odpływów, termometr, barometr, stoper, bank danych i wiele innych opcji.

Następną zaletą zegarków elektronicznych jest niezaprzeczalnie ich trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy i warunki atmosferyczne. Podczas gdy zegarki mechaniczne są bardzo delikatne i upadek z wysokości może je po prostu zabić, tak w przypadku kwarcowych, a tym bardziej zegarków z modułem elektronicznym jest to mało prawdopodobne. Co więcej – w przypadku zegarków elektronicznych znacznie łatwiej jest chronić moduł przed wszelkimi nieszczęściami, jakie mogą go spotkać. Doskonale pokazała to firma Casio wprowadzając na rynek legendarną już serię G-Shock, która produkowana jest do dziś i stanowi jeden z flagowych produktów marki w branży zegarkowej.

Jaki zegarek elektroniczny wybrać?

Obecnie rynek zegarków elektronicznych jest olbrzymi a wybór nie taki oczywisty jak jeszcze kilkanaście lat temu. Najlepszy zegarek elektroniczny, to taki, który będzie zawierał wszystkie funkcje, które interesują jego posiadacza i będzie on z niego zadowolony.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”