Zegarki lotnicze – najciekawsze propozycje dla pilotów i fanów lotnictwa

Odmierzanie czasu od wieków pozwala na osiągnięcie harmonii dnia codziennego, doskonale go porządkując. Pierwszy zegar z mechanizmem bicia, który pozwalał z zachowaniem relatywnej dokładności określić porę dnia, został zbudowany około roku 1000 w niemieckim Magdeburgu.

Powstanie pierwszego zegarka w naręcznej formie, jaką znamy dzisiaj, chociaż wiele wieków po systemie bicia i wahadłowym, przypada na początek XX wieku. Z każdym dziesięcioleciem proste zegarki ewoluowały i przestawały stanowić już tylko narzędzie do odmierzania czasu. Stały się ważnym elementem wizerunku ich posiadacza, a z czasem ich ewolucja zaczęła prowadzić do powstawania coraz to nowych funkcji, wspierających podczas pracy nurków, żeglarzy, kierowców rajdowych czy pilotów. Zegarki lotnicze zeszły na ziemię. Stały się ikoną niepowtarzalnego stylu i zwierciadłem wnętrza ich właściciela. Nie tylko tego, trudniącego się pilotażem latających maszyn.

Czym są zegarki lotnicze?

Praca pilota wiąże się i wiązała w czasach wykorzystywania w niej chronometrów, z dużą odpowiedzialnością. Od pilota zależał nie tylko los jego, ale często również innych członków załogi i pasażerów. Dlatego zegarki dla pilotów od samego początku musiały odznaczać się niezwykłą dokładnością i niezawodnością oraz charakterystycznymi cechami, znanymi jedynie wśród tego rodzaju czasomierzy pozwalającymi nawigatorom na bezbłędne prowadzenie do celu.

Zegarki lotnicze na kartach historii

Gdy mowa o historii aviatorów, nie sposób nie wrócić pamięcią do roku 1927 i lotu przez Atlantyk młodego amerykańskiego pilota pocztowego, Charlesa Lindbergha. Pilot ten, mimo że z sukcesem przebył całą drogę z Nowego Jorku do Paryża, nie był zadowolony z tego, jak na tym odcinku sprawdził się jego chronometr. W jego głowie pojawiła się myśl, która zrewolucjonizowała branżę zegarków lotniczych. Na podstawie jego przemyśleń, w wyniku współpracy z firmą Longines, powstał Longines Lindbergh – zegarek kątowo-godzinowy, który oprócz wskazania godziny, minuty i sekundy, pozwalał również na określenie kąta godzinnego Greenwich, odpowiadającemu szerokości geograficznej. To rozwiązanie sprawiło, że piloci przemierzający długie, samotne trasy, nie musieli już sięgać po kartkę i ołówek, wyliczając dokładną lokalizację ich samolotu, ale mogli to zrobić, patrząc wygodnie na swój nadgarstek, do czasu wynalezienia ponad ćwierć wieku później systemów satelitarnych.

Kolejną godną wspomnienia legendą, stanowiącą zupełny powiew świeżości w branży lotniczych czasomierzy, był Omega Speedmaster 125. Zegarek ten był pierwszym, który łączył cechy chronografu oraz automatycznego mechanizmu, z pomyślnie zakończonym 15-dniowym testem C.O.S.C. Był nie tylko chronografem, czyli zegarkiem wyposażonym w manualny stoper, ale też chronometrem – dziełem, odznaczającym się niezwykłą dokładnością.

Cechy i funkcje zegarków pilot

Zegarki lotnicze, oprócz niesamowitej dokładności, musiały zapewnić pilotowi możliwość komfortowego z nich korzystania w ciężkich warunkach. W ciemności, pośród dymu i w czasie, gdy pilot skupiony był na tym, co przed nim, a nie na nim, zegarki te musiały być niezwykle czytelne. Dlatego właśnie, patrząc na pierwsze aviatory, można odnieść wrażenie, że były one bardzo nieporęczne oraz komiczne w swoich kształtach.

Charakterystyczne są dla nich ogromne tarcze, czasem o średnicy nawet 55 milimetrów, na których dostrzec można duże, arabskie cyfry, zamiast której w miejscu godziny 12 widnieje trójkąt. Sama tarcza była zazwyczaj zupełnie czarna bądź granatowa, pozbawiona wszelkich elementów mogących rozproszyć uwagę pilota, takich jak datownik czy marka. Na szczycie zegarka osadzona jest nieproporcjonalnie duża koronka, pozwalająca pilotowi manipulację nią przy założonych grubych rękawicach, które zazwyczaj, z uwagi na chłód panujący w kabinie, były noszone przez pilotów.

Sam zegarek zawieszony był na skórzanym pasku, który również znacznie różnił się od tych stosowanych w zegarkach dla nurków czy garniturowych. Pasek był szeroki oraz bardzo długi, dzięki czemu zegarek można było zapiąć na lotniczą kurtkę. Dziś, zegarki lotnicze nie muszą już spełniać wszystkich kryteriów, które niegdyś pozwalały pilotowi na swobodną nawigację. Przy elementach nieporęcznych postawiono na elegancję. Zegarki lotnicze mogą dziś występować w połączeniu ze stalową bransoletą i posiadać koronki, które bez trudu zmieścić można pod mankietem koszuli. Wszystko to sprawia, że stały się ikoną stylu, po którą sięgają dzisiaj nie tylko piloci.

Nasze propozycje dla fanów lotnictwa

Zegarków lotniczych jest teraz znacznie więcej niż za czasów pioniera lotnictwa Charlesa Lindberga. Kiedy emocje powstałe przy oglądaniu kolejnego już zegarka dla pilotów nie ułatwiają decyzji związanej z finalnym wyborem, postanowiliśmy przedstawić kilka czasomierzy, które mogą choć trochę ułatwić wskazanie tego, który pojawi się na nadgarstku. W naszej ofercie znajdą Państwo wszystkie opisywane zegarki.

Tissot Chrono XL T116.617.36.057.00

Lotnicza klasyka bijąca z tego zegarka przekonuje do siebie po pierwszym spojrzeniu. Zegarek ten stanowi nowoczesne podejście do bogatej historii zegarków typu pilot, zachowując ich najważniejsze cechy takie jak duże, czytelne arabskie cyfry wraz ze wskazówkami oraz skórzany pasek. Jak przystało na lotniczy czasomierz, szczyci się bardzo dużą dokładnością zawdzięczaną mechanizmowi kwarcowemu, a czas kontrolować możemy za pomocą chronografu – stopera. Zegarek dla osób lubiących łączyć sportowy charakter z klasycznym stylem, pasującym do każdej okazji.

Citizen CB5860-27E

Zegarek ten prezentuje nieco inne podejście do tematu aviatorów od omawianego wcześniej Tissota. Chociaż wciąż zdobi go duża, czarna tarcza z kontrastującymi, jasnymi wskazówkami oraz skórzany pasek, tarcza całą swoją powierzchnią zwraca uwagę, że jest to zegarek lotniczy. Liczne oznaczenia i wskaźniki, komponują się na świetnym mechanizmie pozwalającym zapomnieć o zmianie baterii – sztandarowym dla zegarków Citizen o napędzie Eco-Drive. Zegarek ten pasuje zarówno do marynarki, jak i do stroju casualowego.

Seiko SSB367P1

Kolejny po Tissocie klasyk, zachwycający pięknem swojej prostoty. Czarna tarcza doskonale komponuje się ze stalową kopertą, oddając lotniczego ducha każdym akcentem. Akcentów tych jest naprawdę wiele. Od ogromnych arabskich cyfr, aż po kontrastujące, jasne wskazówki, oraz obowiązkowy analogowy chronograf. Ten zegarek lotniczy napędzany jest mechanizmem kwarcowym, z którego wprowadzenia na rynek Seiko zasłynęło.