Zegarki z certyfikatem COSC

Zegarki z certyfikatem chronometru COSC

Troska o to, aby zegarek był niezawodny i precyzyjny od lat towarzyszy sztuce zegarmistrzowskiej. Wprowadzano szereg nowych rozwiązań, stosowano przeróżne materiały, aby usprawnić działanie czasomierzy. Każdy prezentował swoje rozwiązania, które określał mianem najlepszych. W celu uregulowania kwestii dokładności i precyzji powstały niezależne instytucje, które na podstawie przyjętych norm badają i testują zegarki pod różnym kątem nadając certyfikaty jakości. 

Jednym z instytutów, który przeprowadza testy chronometryczne na zegarkach jest Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres, w skrócie C.O.S.C. Jest to założona w 1973 roku szwajcarska organizacja użyteczności publicznej, która w swoich własnych laboratoriach testuje mechanizmy zegarowe. W trakcie 15 dni napędy mechaniczne z automatycznym naciągiem są poddawane badaniom w pięciu różnych położeniach i w trzech różnych temperaturach. Certyfikat jest oficjalnie przyznawany, jeżeli mechanizm spełnia kryteria normy ISO 3159.

W przypadku mechanicznych zegarków dopuszczalna różnica chodu jest na poziomie:

  • -4/+6 sekund na dobę dla zegarków z certyfikatem chronometru COSC.
  • -30/+40 sekund na dobę dla zegarków bez certyfikatu COSC

Większość z producentów wydłuża okres gwarancyjny dla zegarków z certyfikatem COSC ze standardowych dwóch do trzech lat, co świadczy o najwyższej jakości produktu.

Mechanizmy kwarcowe również poddawane są takim badaniom, aby otrzymać certyfikat dokładności COSC. Okres testowania jest nieco krótszy i trwa 13 dni. Próby odbywają się również w zmiennym położeniu i pod różnymi temperaturami.

Możliwe odstępstwa dla zegarków kwarcowych (na baterię) z certyfikatem COSC są na poziomie:

  • -/+ 0.07 sekund na dobę przy temperaturze 23 stopni
  • -/+ 0.2 sekundy na dobę w przypadku temperatur 8 i 38 stopni

W przypadku zegarków kwarcowych bez certyfikatu COSC:

  • -/+ 0.6 sekundy na dobę

Troska o precyzję i satysfakcję klienta jest niezwykle istota, dlatego każdy producent stara się zagwarantować jak najlepszą pracę swoich produktów. Wielu z nich decyduje się na testowanie mechanizmów w niezależnych organizacjach. Zegarki z certyfikatem C.O.S.C są gwarancją dokładności i najwyższej jakości.  

Podobne artykuły

Poradniki zegarmistrzowskie
Najlepsze zegarki wojskowe – wybierz odpowiedni dla siebie

Miniaturowe podręczne zegarki zaczęto produkować już w szesnastym wieku, jednak dopiero podczas pierwszej wojny światowej zostały one spopularyzowane wśród żołnierzy, których ekwipunek musiał ulec ulepszeniu. Zegarki wojskowe od lat królują na rynku męskich czasomierzy. Nazwa nie powinna odstraszać „cywilów”, ponieważ wiele funkcji zegarków żołnierskich znajdzie zastosowanie w życiu codziennym każdego, zwykłego mężczyzny ceniącego sobie praktyczność, […]

Poradniki zegarmistrzowskie
Zegarki eco-drive – ulepszony mechanizm solarny

Nowoczesne technologie służą temu, by ułatwiać ludziom funkcjonowanie. Te można spotkać także w przypadku zegarków. Chodzi oczywiście o mechanizm solarny, który od pewnego czasu cieszy się coraz większą popularnością. Najciekawszym z nich jest prezentowany przez markę Citizen mechanizm Eco-Drive. Czym się różni od zwykłych rozwiązań solarnych i jakie zegarki z nim na pokładzie są szczególnie warte uwagi? […]

Poradniki zegarmistrzowskie
Duże zegarki męskie – propozycje z dużą tarczą i kopertą

Za duże zegarki męskie uznawane są zwykle takie, w których średnica koperty jest większa niż 45 mm. Panowie doceniają je głównie ze względu na ich solidne wykonanie, designerski wygląd oraz sposób w jaki leżą na nadgarstku. Coraz więcej producentów decyduje się umieścić w swoich kolekcjach zegarki z dużą tarczą, które nieustannie zyskują na popularności. Jeżeli […]

Poradniki zegarmistrzowskie
Zegarek na komunię dla chłopca

Pierwsza komunia to bardzo poważne wydarzenie religijne, do którego należy odnieść się z należytym szacunkiem. Wiadomo, że przy wręczaniu prezentów liczy się przede wszystkim płeć dziecka, które przystępuje do pierwszej komunii. Większych problemów nie ma jeśli chodzi o wręczanie prezentu chłopcom, którym można podarować m.in. klasowe zegarki. Z pewnością zdecydowana większość młodych chłopców bardzo ucieszy […]

4 Pokolenia rodziny Płonka – krakowskich zegarmistrzów

Firma Płonka – idąc z duchem czasu, obecnie w nowoczesnym wydaniu nabrała nazwy Zegarmistrz.com. Prowadzona jest już w 4 pokoleniu nadal przez rodzinę Płonka, nadal w Krakowie, nadal przy tej samej ulicy. Trwamy nieprzerwanie dzięki Wam – naszym najwierniejszym Klientom, za co bardzo Wam dziękujemy.

Odpowiedź

*

*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.