Zegarki z certyfikatem COSC

Zegarki z certyfikatem chronometru COSC

Troska o to, aby zegarek był niezawodny i precyzyjny od lat towarzyszy sztuce zegarmistrzowskiej. Wprowadzano szereg nowych rozwiązań, stosowano przeróżne materiały, aby usprawnić działanie czasomierzy. Każdy prezentował swoje rozwiązania, które określał mianem najlepszych. W celu uregulowania kwestii dokładności i precyzji powstały niezależne instytucje, które na podstawie przyjętych norm badają i testują zegarki pod różnym kątem nadając certyfikaty jakości. 

Jednym z instytutów, który przeprowadza testy chronometryczne na zegarkach jest Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres, w skrócie C.O.S.C. Jest to założona w 1973 roku szwajcarska organizacja użyteczności publicznej, która w swoich własnych laboratoriach testuje mechanizmy zegarowe. W trakcie 15 dni napędy mechaniczne z automatycznym naciągiem są poddawane badaniom w pięciu różnych położeniach i w trzech różnych temperaturach. Certyfikat jest oficjalnie przyznawany, jeżeli mechanizm spełnia kryteria normy ISO 3159.

W przypadku mechanicznych zegarków dopuszczalna różnica chodu jest na poziomie:

  • -4/+6 sekund na dobę dla zegarków z certyfikatem chronometru COSC.
  • -30/+40 sekund na dobę dla zegarków bez certyfikatu COSC

Większość z producentów wydłuża okres gwarancyjny dla zegarków z certyfikatem COSC ze standardowych dwóch do trzech lat, co świadczy o najwyższej jakości produktu.

Mechanizmy kwarcowe również poddawane są takim badaniom, aby otrzymać certyfikat dokładności COSC. Okres testowania jest nieco krótszy i trwa 13 dni. Próby odbywają się również w zmiennym położeniu i pod różnymi temperaturami.

Możliwe odstępstwa dla zegarków kwarcowych (na baterię) z certyfikatem COSC są na poziomie:

  • -/+ 0.07 sekund na dobę przy temperaturze 23 stopni
  • -/+ 0.2 sekundy na dobę w przypadku temperatur 8 i 38 stopni

W przypadku zegarków kwarcowych bez certyfikatu COSC:

  • -/+ 0.6 sekundy na dobę

Troska o precyzję i satysfakcję klienta jest niezwykle istota, dlatego każdy producent stara się zagwarantować jak najlepszą pracę swoich produktów. Wielu z nich decyduje się na testowanie mechanizmów w niezależnych organizacjach. Zegarki z certyfikatem C.O.S.C są gwarancją dokładności i najwyższej jakości.  

Podobne artykuły

Poradniki zegarmistrzowskie
Tania wymiana baterii w zegarku – Kraków

Wymiana baterii w zegarku, wbrew pozorom, to nie takie proste zadanie. Oczywiście zawsze można zaoszczędzić, zawsze można znaleźć taniej, pytanie tylko czy warto? Jest bardzo wielu producentów baterii do zegarków i każda z nich różni się jakością wykonania.

Poradniki zegarmistrzowskie
Nakręcanie Automatu

To pytanie pojawia się bardzo często w naszym salonie zegarmistrzowskim. Otóż teorii jest wiele a praktyka jedna. Zegarki automatyczne – właśnie po to są automatyczne, aby nie trzeba było ich nakręcać ręcznie. Można im „pomóc” nakręcić sprężynę tylko gdy np. zegarek leży dość długo nieużywany i chcemy aby od razu zaczął pracować po założeniu go na rękę.

Poradniki zegarmistrzowskie
Zegarki Black Friday 2022

Do rozpoczęcia promocji pozostało:

Poradniki zegarmistrzowskie
Najlepsze zegarki wojskowe – wybierz odpowiedni dla siebie

Miniaturowe podręczne zegarki zaczęto produkować już w szesnastym wieku, jednak dopiero podczas pierwszej wojny światowej zostały one spopularyzowane wśród żołnierzy, których ekwipunek musiał ulec ulepszeniu. Zegarki wojskowe od lat królują na rynku męskich czasomierzy. Nazwa nie powinna odstraszać „cywilów”, ponieważ wiele funkcji zegarków żołnierskich znajdzie zastosowanie w życiu codziennym każdego, zwykłego mężczyzny ceniącego sobie praktyczność, […]

4 Pokolenia rodziny Płonka – krakowskich zegarmistrzów

Firma Płonka – idąc z duchem czasu, obecnie w nowoczesnym wydaniu nabrała nazwy Zegarmistrz.com. Prowadzona jest już w 4 pokoleniu nadal przez rodzinę Płonka, nadal w Krakowie, nadal przy tej samej ulicy. Trwamy nieprzerwanie dzięki Wam – naszym najwierniejszym Klientom, za co bardzo Wam dziękujemy.