Jak dbać o zegarek aby nam długo służył?
Jak dbać o zegarek aby nam długo służył?


Każdy zegarek to skomplikowana i bardzo delikatna "maszyna". Podobnie jak w samochodzie po danym okresie, lub po jakimś przebiegu silnik wymaga przeglądu, wymiany olejów ( smarów ) i przeglądnięcia wszystkich zużywających się elementów, tak samo w zegarku.


Zegarek to bardzo precyzyjnie wykonany miniaturowy silnik, który ma za zadanie wprawianie wskazówek w ruch i to w sposób ustalony !
Tak więc mechanizm ( silnik ) naszego zegarka aby mógł działać dokładnie i bez zarzutu wymaga również tego aby o niego dbać, czyli oddawac do regularnych przeglądów. Ważne żeby takich serwisów nie wykonywać u byle napotkanego zegarmistrza. Najlepiej oddawać zegarek do autoryzowanych punktów zegarmistrzowskich. Każdy dobry zegarmistrz udzieli Państwu GWARANCJI na wykonaną naprawę.


Aby nasz zegarek służył nam długo należy również pamiętać o podstawowych zasadach utrzymywania zegarka w czystości, przestrzeganiu zaleceń zawartych w karcie gwarancyjnej. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń dotyczących wodoszczelności zegarka, jeżeli zegarek jest wilgotny lub znajduje się pod wodą nie należy manipulować koronką ani przyciskami funkcyjnymi! Nie narażajmy zegarka na ekstremalne temperatury, wstrząsy bądź też inne ekstremalne sytuacje. Nie należy narażać zegarka na działanie silnych pół magnetycznych, wytwarzanych np. przez głośniki, lodówki lub inne urządzenia elektryczne. Zintegrowane obwody wewnątrz zegarka są wrażliwe na elektryczność statyczną .Jeżeli nastąpi kontakt z ładunkiem statycznym (np. gdy jesteśmy "naelektryzowani"), może dojść do uszkodzonie mechanizmu, w żadnym więc wypadku nie otwierajmy zegarka na własną rękę. Pamiętajmy, że tego typu prace jak otwieranie zegarka może wykonać tylko i wyłącznie wyspecjalizowany zegarmistrz! Należy unikać bezpośredniego kontaktu z rozpuszczalnikami, detergentami, produktami kosmetycznymi, itd. Produkty te mogą uszkodzić pasek lub bransoletę, kopertę lub uszczelki zegarka.Należy regularnie czyścić kopertę oraz bransoletę przy pomocy miękkiej szmatki, aby zapobiec korozji spowodowanej poceniem. Wszystkie zegarki wodoszczelne mogą być czyszczone za pomocą miękkiej szczoteczki i wody z mydłem, a następnie powinny zostać osuszone przy użyciu miękkiej szmatki. W przypadku zanurzenia w morskiej wodzie, należy opłukać zegarek w wodzie niezasolonej, a następnie dokładnie osuszyć.


Częstotliwość przeglądów zegarków


To jak często powinniśmy oddawać zegarek w ręce zegarmistrza zależy od tego czy posiadamy zegarek mechaniczny czy tez kwarcowy ( na baterię )


Zegarek mechaniczny, czyli taki, który wymaga codziennego nakręcania bądź tez posiada naciąg automatyczny ( nakręca się od ruchu ręki i nie ma potrzeby jego nakręcania) powinien być regularnie oddawany do przeglądu, czyszczenia i konserwacji co 3-5 lat. Zegarki mechaniczne są dużo bardziej delikatne od zegarków kwarcowych oraz posiadają bardziej precyzyjne części, przez co powinny być konserwowane częściej. Ceny podstawowego przeglądu-konserwacji (bez ewentualnych części) mogą się wahać od 50 do nawet kilkuset zł w zależności od stopnia skomplikowania mechanizmu.


Zegarek kwarcowy (na baterię) powinniśmy serwisować nie rzadziej, niż co 5-8 lat, natomiast baterię powinno się wymieniać co 2-3 lata aby nie dopuścić do wylania się baterii co powoduję bardzo duże uszkodzenia w mechanizmie. Ceny oryginalnych baterii zaczynają się od minimum 12 zł i mogą sięgać nawet kilkudziesięciu zł. Ceny przeglądu-konserwacji dla zegarków kwarcowych wahają się od 50 do kilkuset zł w zależności od stopnia skomplikowania mechanizmu.


Fachowy zegarmistrz czy przypadkowy dorabiacz kluczy?


Zarówno wymiana baterii jak też gruntowny przegląd i konserwacja zegarka powinna być wykonywana w autoryzowanym punkcie lub u dobrego, sprawdzonego zegarmistrza. Do każdego zegarka potrzebne są odpowiednie narzędzia służące do jego otwarcia i zamknięcia. Po przeglądzie, konserwacji, czy też naprawie zegarek każdorazowo wymaga sprawdzenia dokładności chodu ( przy zegarkach mechanicznych), czy też pomiaru poboru prądu ( w zegarkach kwarcowych) a do tego wymagana jest specjalistyczna aparatura, na którą nie każdego przydrożnego zegarmistrza bądź „dorabiacza kluczy” stać.


Baterie do zegarków muszą być najlepszej jakości, aby nie uszkodziły mechanizmu oraz po to, żeby działały 2-3 lata. Dla tego też nie powinno się oszczędzać na bateriach i szukać okazji za przysłowiowe "5 zł na placu". Dobra bateria powinna kosztować od minimum 12 zł a cena może dochodzić nawet do kilkudziesięciu zł.


Wbrew pozorom wymiana baterii (w zależności od marki zegarka, oraz od jego budowy) jest dość skomplikowaną pracą i wymaga sporego doświadczenia, aby przy otwieraniu oraz zamykaniu zegarka oraz przy wyciąganiu starej baterii i wkładaniu nowej nie uszkodzić mechanizmu. Niestety wielu ludziom wydaje się, że zmienią sami bateryjkę w swoim czasomierzu, głównie po to, aby zaoszczędzić kilka złotych i kończy się to uszkodzeniem mechanizmu nierzadko tak poważnym, że trzeba cały mechanizm wymieniać, i tutaj koszt takiego mechanizmu znacznie przekracza pozorne „oszczędności” poczynione przy wymianie J. Jeżeli natomiast uda się komuś „bezkolizyjnie” wymienić baterię, to może się okazać, że bateryjka, która mozolnie wprasowaliśmy do zegarka jest na tyle złej jakości, że uszkodzi mechanizm, co również może się skończyć jego wymianą. Pamiętajmy, że numerki na baterii i napisy nie gwarantują jej jakości, trzeba się również znać nie tylko na montażu, ale na bateriach również.


Tak więc jeżeli u zegarmistrza słyszymy cenę za baterię i wydaje się nam ona za wysoka, to proszę sobie uświadomić, że w dzisiejszych czasach żaden fachowy zegarmistrz nie pozwoli sobie na „naciągnięcie” Państwa na jakiś bubel. Cena zależy głównie od jakości baterii, a w szczególnych przypadkach od poziomu skomplikowania otwarcia oraz zamknięcia zegarka. Fachowy zegarmistrz zakładając baterię w Państwa zegarku bierze odpowiedzialność za swoja pracę jak i baterię, jaką montuje. W autoryzowanych punktach otrzymacie Państwo ORYGINALNE oraz bezpieczne baterie i zostaniecie Państwo obsłużeni na wysokim poziomie.


Niestety często się zdarza, że zegarmistrz w małej budce przy drodze, bądź też fachowiec od dorabiania kluczy w markecie, włoży Państwu do zegarka zwykłą alkaliczną baterię a policzy za nią jak za porządną oryginalną srebrową L. Wówczas dochodzi do wylania się baterii do wewnątrz mechanizmu, a co za tym idzie – do jego uszkodzenia. Niestety nie mamy wpływu na takich oszustów, ale można się uchronić przed takimi przypadkami korzystając z usług tylko sprawdzonych zegarmistrzów.


Pamiętajmy więc, że oprócz specjalistycznych narzędzi, aparatury pomiarowej, odpowiednich ORYGINALNYCH kluczy potrzebna jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz – DOŚWIADCZENIE I WIEDZA potwierdzone:

  • Długoletnią tradycją oraz istnieniem na rynku,
  • Bardzo dobrą opinią,
  • Wieloma zadowolonymi klientami.

...ale równie ważnym jest PODEJŚCIE DO KLIENTA.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl