Zobacz, jaki rozmiar koperty zegarka sprawdzi się u Ciebie najlepiej!

Zobacz, jaki rozmiar koperty zegarka sprawdzi się u Ciebie najlepiej!

Wybór zegarka to dla wielu inwestycja i zakup na lata. Warto zatem dobrze rozważyć różne możliwości, aby zakupiony czasomierz był jak najlepiej dopasowany do potrzeb i wymagań właściciela. Jednym z takich kryteriów jest rozmiar koperty. Jakie opcje są zatem dostępne i dla kogo będą one najlepsze? 

Wbrew pozorom to, jaki rozmiar koperty zegarka wybierzesz, ma ogromne znaczenie. Za duży czasomierz sprawi bowiem, że narazisz się na śmieszność, nie będzie on bowiem prezentował się zbyt dobrze, zbyt mały zadziała dokładnie w ten sam sposób. Nie ma jednak jednego uniwersalnego rozmiaru zegarka, który odpowiadałby wszystkim i wynika to z kilku czynników. Po pierwsze - różnice w konstrukcji - różne zegarki posiadają różne mechanizmy i różne rozwiązania, które wymagają, aby ich koperta była większa. Niektóre firmy po czasie zmniejszają swoje mechanizmy, a na rynku pojawia się pomniejszona wersja lubianego modelu jak np. nowy model Seiko Alpinist, który jest znacznie mniejszy od pierwowzoru, czy Omega Speedmaster Reduced, który jest nieco mniejszą wersją legendarnego chronografu Speedmaster, który jako pierwszy zegarek poleciał na księżyc (stąd jego przydomek - Moonwatch). W przypadku wspomnianych zegarków, średnice kopert wynoszą 39,5 mm dla klasycznego Seiko Alpinist, i 38 mm dla modelu nowego, natomiast jeśli chodzi o Omegę, to jest to w przypadku modelu Speedmaster Professional jest to 42 mm, a w wariancie Reduced mamy 38,5 mm. Jak więc widać, różnice nie wydają się duże, jednak wbrew pozorom są one olbrzymie.

Jaki rozmiar koperty zegarka wybrać?

Pierwsze zegarki naręczne nie były ogromne (no chyba, że ktoś używał tzw. pasówki, czyli zegarka kieszonkowego przerobionego na naręczny). Te, które stosowane były przez żołnierzy walczących na frontach miały średnio między 32 a 36 mm średnicy bez koronki. Te, które były używane przez kobiety, mogły być natomiast znacznie mniejsze. Dopiero po latach, kiedy przemysł zegarmistrzowski zaczął przybierać na sile i rozrastać się, zaczęły rodzić się pierwsze kolekcje zegarków naręcznych od legendarnych manufaktur, a specjaliści horologii zaczęli usprawniać swoje maleńkie dzieła sztuki w postaci mechanizmów, zaczęły pojawiać się nieco większe koperty.

Kategorie rozmiarowe zegarków

Dziś na rynku można spotkać podział na 5 kategorii rozmiarowych, co znacznie ułatwia wybór. Zegarki, których średnica koperty nie przekracza 34 mm długości, są uznawane powszechnie za modele małe, a więc damskie lub dziecięce. Niezależnie od wielkości męskiego nadgarstka - takie modele będą prezentować się na nim po prostu źle. Kolejnym przedziałem jest 34-38 mm. W tej grupie można znaleźć czasomierze vintage (jak te wspomniane wcześniej z czasów wojny), jak i nowoczesne modele średniej wielkości. W tym rozmiarze najczęściej tworzone są też zegarki minimalistyczne i eleganckie, tzw. dress watch, które doskonale komponują się z eleganckim strojem.

Standardem w rozmiarze męskich czasomierzy są te, które mieszczą się ze średnicą koperty bez koronki pomiędzy 39 mm a 42 mm. I to właśnie w tej grupie możemy dziś znaleźć najwięcej modeli. Tak jak mówiliśmy - wielu osobom może się wydawać, że jeden milimetr różnicy jest praktycznie niewidoczny, jednak akurat w przypadku zegarków nie tylko go widać, ale także czuć (kiedy np. za duży zegarek przeszkadza). Między 43 mm a 46 mm można znaleźć zegarki XL/Oversize. Te modele są polecane tylko i wyłącznie osobom, które mają bardzo szerokie nadgarstki, ponieważ tylko u nich się one sprawdzą. Tutaj bardzo często można spotkać różne zegarki stworzone np. przez znane marki odzieżowe, które należą do oddzielnej subgrupy tzw. fashion watch. Istnieją jeszcze zegarki, których średnica wynosi powyżej 47 mm (tzw. XXL), jednak bardzo ciężko je obecnie znaleźć.

Co ma znaczenie podczas wyboru rozmiaru koperty, to obwód Twojego nadgarstka. Jeśli ma 15-17 cm, to przedział rozmiarów kopert dla Ciebie to 38-42 mm, jeśli jest to 17-22 cm, to zegarek z kopertą między 44 a 46 mm sprawdzi się u Ciebie dobrze.

Gdzie kupić dobry zegarek?

Jeśli poszukujesz odpowiedniego zegarka dla siebie lub na prezent, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. W asortymencie naszego sklepu internetowego znajdziesz naprawdę wiele różnorodnych czasomierzy o różnych rozmiarach, spośród których z pewnością dopasujesz odpowiedni dla siebie model.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl