JAK DZIAŁA ZEGAREK MECHANICZNY? – BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA

Niestety, musimy zejść na ziemię – w działaniu zegarków mechanicznych tak naprawdę żadnej magii nie ma. Zawdzięczamy je czemuś jeszcze bardziej fascynującemu: fizyce!

Szczegóły działania mechanizmu to sprawa dla zegarmistrzów, jednak podstawowa zasada jest zrozumiała również dla zwykłych śmiertelników. Taki zegarek napędzany jest bez udziału elektryczności, wyłącznie poprzez energię sprężyny napędowej, która magazynuje energię kinetyczną. Podczas rozprężania się sprężyna oddaje energię kinetyczną, napędzając tym samym mechanizm zegarka.

Mechanizm zegarka mechanicznego składa się z:

  1. Mechanizmu naciągu posiadającego sprężynę główną odpowiadającą za zasilanie zegarka,
  2. Odpowiedzialnej za przenoszenie siły i poruszanie wskazówkami przekładni wskazań,
  3. Obracającego się w przód i w tył koła balansowego, które odpowiada za utrzymywanie dokładności pomiarów.

Perfekcyjna współpraca każdego z tych zespołów zapewnia niezakłóconą pracę zegarka. Doskonale opracowany mechanizm to dzieło doświadczonego rzemieślnika korzystającego z zegarmistrzowskiej wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Zegarki mechaniczne – ręczne a automatyczne

Istnieją dwa rodzaje zegarków mechanicznych: ręczne oraz automatyczne. W przypadku tych pierwszych użytkownik musi samodzielnie nakręcać sprężynę poprzez obracanie koronki. Te drugie natomiast posiadają bezwładnościowy system naciągu sprężyny uruchamiany przez ruch ręki, na której założony jest zegarek. Jak łatwo się domyślić, modele automatyczne są bardziej wygodne w użyciu, jednak dla wielu użytkowników modeli ręcznych właśnie konieczność regularnego nakręcania stanowi o ich specyficznym uroku.

W obu przypadkach skumulowana energia wystarczy na prawie dwie doby (46 godzin) nieprzerwanej, precyzyjnej pracy zegarka. Jednak ponieważ zegarek automatyczny jest stale napędzany przez ruch ręki, jego praca zostanie przerwana dopiero, gdy przestanie być noszony przez wspomniane 46 godzin. Wówczas jednak można ponownie go nakręcić.

Urok zegarków mechanicznych

Ze względu na metodę produkcji oraz sposób działania zegarek mechaniczny jest produktem ekologicznym. Pod tym względem przebija nawet zegarki zasilane energią słoneczną, których baterię trzeba przecież okresowo wymieniać. Co więcej, wykonany jest w całości z metalu i minerałów (wyjątek stanowią modele posiadające gumowy pasek). Są to materiały naturalne, które finalnie wracają do ziemi.

Warto wspomnieć także, że zegarek mechaniczny jest wyrobem wyjątkowo długowiecznym. Ponieważ każdą z jego części można w razie potrzeby wymienić, potencjalnie zegarek może pozostawać użyteczny przez wiele pokoleń. Nic dziwnego zatem, że pomimo dynamicznego rozwoju technologii zegarki mechaniczne dalej mają wielu amatorów.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”