Jakie szkło w zegarku? Szafirowe, mineralne czy syntetyczne?

Szkło syntetyczne – jest to szkło najmniej odporne na zarysowania i najbardziej elastyczne. Nie ma najmniejszych problemów, by uzyskać zamierzony kształt przy tym materiale. Syntetyk, z którego tworzy się szkiełka do zegarków ma nazwę hesalit. Dzięki wspomnianej wcześniej elastyczności, takie szkło jest mniej podatne na stłuczenia, niż twardsze szkła, posiada bowiem 1-2 stopnie w skali Mohsa. Dzięki niskim kosztom produkcji takiego szkła, zegarki również mają niższe ceny. Warto wspomnieć, że znane szerszemu gronu odbiorców szkło używane do produkcji ekranów smartfonów Gorilla Glass również jest szkłem syntetycznym. Urządzenia z takim szkłem cieszą się popularnością wśród sportowców.

Szkło mineralne – produkuje się je na bazie krzemu. Jest znacznie twardsze od szkła syntetycznego, skala Mohsa wynosi bowiem 4-5 stopni. Szkła mineralne są odporne na zarysowania i stłuczenia. W odróżnieniu od szkieł szafirowych, minerał jest bardziej elastyczny, dlatego można uzyskać wypukły kształt, choć i tak najczęściej można spotkać płaską wersję. Rozbieżność w skali Mohsa bierze się głównie z faktu, że szkło mineralne można podzielić na standardowe i utwardzane. Utwardzane szkło mineralne w zegarkach nosi nazwę Hardlex. Wzmacniają one ochronę tarczy.

Po procesie utwardzania, szkło zachowuje swoją elastyczność, jest natomiast dużo bardziej odporne na uszkodzenia. Szkło mineralne, inaczej krystaliczne, jest najpopularniejszym materiałem używanym do ochrony tarczy zegarka. Hardlex używany jest głównie przy produkcji urządzeń dla sportowcow.

Szkło szafirowe – jest to rodzaj szkła o najwyższej twardości, jeżeli mowa o produkcji zegarków. Wbrew pozorom szkło szafirowe nie ma zbyt wiele wspólnego z kamieniem szlachetnym – szafirem, ponieważ szkło do produkcji zegarków jest materiałem tworzonym syntetycznie. Jest odmianą korundu. Popularność tego materiału wiąże się z twardością. Ten materiał nieraz zyskuje 9 stopni w 10 stopniowej skali Mohsa! Oznacza to, że w zetknięciu z innymi, twardymi materiałami pozostaje nietknięty. Warto wspomnieć, że materiałem posiadającym 10 w skali Mohsa jest diament, zaraz po nim jest właśnie korund.

Dodatkową zaletą jest fakt, że szafir syntetyczny jest w 85% przejrzysty. Co to oznacza? Dzięki temu zegarek jest nie tylko bardzo czytelny, ale również prezentuje się wyjątkowo dobrze. Nadaje posiadaczowi elegancję i prestiż. Zegarki ze szkłem szafirowym są bardzo popularne wśród lotników. Wysoka twardość materiału sprawia, że przy bezpośrednim uderzeniu może dojść do pęknięcia, natomiast nie zdarzają się one często. W zegarkach sportowych zwykle nie używa się szafiru. Żeby wyprodukować ten materiał, potrzeba odpowiednich, często drogich narzędzi, dlatego w szkło szafirowe wyposażone są zazwyczaj zegarki z wyższego przedziału cenowego.

Wymiana szkiełka w zegarku zwykle bywa problematyczna. Jeżeli dochodzi do uszkodzeń, to najlepiej, jeżeli szybka do zegarka będzie wykonana z tworzywa sztucznego. Hesalit jest stosunkowo tanim materiałem, zwłaszcza, jeżeli porówna się go z szafirem. Ciężko stwierdzić, ile kosztuje wymiana szkiełka w zegarku, wszystko jest uwarunkowane kształtem i materiałem.

Jeżeli nie doszło do pęknięcia, natomiast pojawiły się rysy na zegarku – najlepiej udać się do specjalisty. Szafir jest bardzo twardy, a więc zegarmistrz potrzebuje specjalnej, diamentowej pasty, żeby takie szkło wypolerować. Również szkło mineralne wymaga maszynowego czyszczenia. Szkło hesalitowe można polerować samodzielnie, np. za pomocą pasty polerskiej. W przypadku plastikowych szkieł najniższej jakości – najtańszą opcją będzie po prostu wymiana takiego szkła.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”