Dokładność zegarka i rezerwa chodu

Zegarek mechaniczny, automatyczny nie chodzi dokładnie?

Dokładność chodu zegarka mechanicznego od lat była przedmiotem badań i testów. Każdy chciał, aby to jego produkt był tym najbardziej precyzyjnym. Stosowano różne zabiegi, wykorzystywano nowe technologię, by usprawnić pracę czasomierzy. Do dzisiaj ten wyścig z dokładnością trwa. Chociaż zegarki przechodzą szereg zmian zarówno w wyglądzie zewnętrznym jak i w pracach nad napędem to jedno pozostaje niezmienne. Mowa o różnicy w dokładności chodu zegarków mechanicznych i automatycznych. Konstrukcja mechanizmu „z duszą” jakim często określa się napęd mechaniczny jest taka, że zawsze pojawiają się delikatne różnice chodu. Luz na kołach napędowych jest konieczny do pracy, ale jednocześnie sprawia, że nasz ukochany zegarek nie będzie zawsze chodził idealnie co do sekundy. Wybierając zakup zegarka mechanicznego/automatycznego trzeba się z tym liczyć.

Oczywiście istnieją normy, w których zegarek powinien się mieścić ze swoją dokładnością i tak:

Oczywiście te przedziały są orientacyjne i nie oznaczają, że kupując zegarek bez certyfikatu będzie on się spóźniał regularnie 30 sekund w ciągu doby, ale jeżeli tak się stanie, nie należy panikować, ponieważ norma producenta dopuszcza taką rozbieżność. Możliwa jest również regulacja dokładności chodu (można wyregulować zegarek w naszym serwisie zegarmistrz.com), ale najlepiej ją wykonać, kiedy różnice przekroczą normę, lub przy okazji serwisu, który powinno się wykonywać co ok. 4-5 lat. Z biegiem czasu oliwa w napędzie traci swoje właściwości, co prowadzi do powstawania nieznacznych tarć i osadzania się oliwy na podzespołach, a to może negatywnie wpływać na dokładność pracy zegarka.

Jaka jest rezerwa chodu zegarka?

Podobnie rzecz się ma z rezerwą chodu w zegarkach automatycznych – czyli jest to czas jaki zegarek pracuje po ściągnięciu z nadgarstka. Producent określa pewne normy, ale są one uzyskiwane w konkretnych warunkach. W tej chwili większość zegarków posiada rezerwę chodu w zależności o rodzaju mechanizmu na poziomie:

 • 48 godzin
 • 60 godzin
 • 80 godzin

Żeby sprężyna zmagazynowała wystarczająco dużo energii należy zegarek nosić intensywnie przez minimum 6-8 godzin dziennie, przez co najmniej 5 dni. Wtedy osiągniemy pożądaną rezerwę chodu. Im zegarek starszy tym rezerwa chodu może się różnić od pierwotnej a poziom naładowania rezerwy chodu związany jest bezpośrednio z użytkowaniem zegarka.

Jak dbać o zegarek mechaniczny?

Dokładność chodu i rezerwa chodu sprawdzane są na podstawie testów wykonywanych w warunkach laboratoryjnych, dlatego podczas codziennego użytkowania mogą one się nieco różnić. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z czasomierza:

 • Nie należy narażać zegarka na gwałtowne zmiany temperatury, np. ekspozycja na słońcu, a następnie zanurzenie w zimnej wodzie lub używanie zegarka podczas ujemnych temperatur.
 • Nie należy narażać zegarka na działanie silnych pól magnetycznych np. głośniki, drzwi lodówki, zatrzask torebki, telefon komórkowy, telewizor, radio itp.
 • Należy unikać bezpośredniego kontaktu z rozpuszczalnikami, detergentami, perfumami, produktami kosmetycznymi itp.
 • Należy unikać wszelkich wstrząsów mogących powodować uszkodzenie bądź rozregulowanie zegarka, jazda na rowerze, jazda na nartach, jazda na hulajnodze itp.
 • Należy unikać ręcznego ustawiania daty pomiędzy godzina 22:00 a 02:00. W tych godzinach następuje automatyczna zmiana daty. Ręczne manipulowanie datownikiem w tym czasie może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu.

Zegarek mechaniczny – zegarek z „duszą”

Podobnie jak na spalanie silnika w samochodzie ma wpływ wiele czynników jak jakość paliwa, styl jazdy, ukształtowanie terenu, wiek silnika, częstotliwość przeglądów, tak na dokładność chodu zegarka wpływa szereg zmiennych tj:

 • różnice temperatur (np. nagrzewanie na słońcu w lecie, ochładzanie w zimie na nartach)
 • różnice ciśnień (np użytkowanie zegarka w górach)
 • warunki i sposób użytkowania
 • wstrząsy (np jazda na rowerze, na nartach itp)
 • wiek zegarka i naturalne zużywanie się jego części
 • sposób noszenia zegara
 • częstotliwość wykonywania przeglądów

i dokładność ta nie jest uzależniona jedynie od wykonywanych czynności serwisowych, które w dużej mierze mają na celu konserwację mechanizmu. To od Ciebie jako od użytkownika w dużej mierze zależy jak dokładny będzie Twój zegarek mechaniczny.

Podane przez producenta normy, o których wspominamy są osiągane przy ściśle określonych warunkach jakie panują w laboratoriach podczas testowania dokładności mechanizmów. Warunków tych nie sposób odtworzyć w codziennym użytkowaniu, podobnie jak podawana przez producentów samochodów wartość minimalnego spalania paliwa – jest ona praktycznie nie do osiągnięcia w warunkach normalnego użytkowania samochodu… 

Większość zegarków mechanicznych i automatycznych posiada, jak zostało już wcześniej podane, dokładność chodu na poziomie + 40s do – 30s na dobę. Taka różnica dotyczy jednak nowych zegarków, które wyszły z fabryki. Z czasem ta dokładność może się zmienić a serwis mechanizmu może pomóc w regulacji zegarka, jednak żaden zegarek mechaniczny nigdy nie będzie tak dokładny jak zegarek sterowany radiowo czy satelitarnie. Trudno też wymagać od zegarka 20-sto, 30-sto letniego i starszego, że będzie dokładny tak samo jak nowy zegarek prosto ze sklepu. Tak samo jak trudno wymagać od starszego człowieka sprawności i regeneracji na poziomie młodzieńca. W jednym jak i drugim przypadku pewnych różnic wynikających z wieku nie da się już w żaden sposób zniwelować.

Jedno jest pewne – zegarek mechaniczny, przy odpowiedniej konserwacji będzie służył latami i może przeżyć nas samych będąc pamiątką dla przyszłych pokoleń. Jeżeli ktoś szuka zegarka, który będzie wskazywał czas co do sekundy i będzie wręcz nałogowo sprawdzał dokładność zegarka ze wskazaniami radiowymi lub satelitarnymi warto zaopatrzyć się w produkty z dokładniejszym mechanizmem kwarcowym, lub sterowane radiowo czy satelitarnie.

Jeżeli jednak chcesz posiadać zegarek, który urzeknie Ciebie kunsztem tradycyjnego zegarmistrzostwa oprócz jego piękna musisz się pogodzić z pewną odchyłką od idealnego chodu co wynika z budowy mechanizmu i charakterystyki jego pracy, jest rzeczą naturalną i nie jest żadną wadą produktu.

Podobne artykuły

Poradniki zegarmistrzowskie
Najlepsze zegarki wojskowe – wybierz odpowiedni dla siebie

Miniaturowe podręczne zegarki zaczęto produkować już w szesnastym wieku, jednak dopiero podczas pierwszej wojny światowej zostały one spopularyzowane wśród żołnierzy, których ekwipunek musiał ulec ulepszeniu. Zegarki wojskowe od lat królują na rynku męskich czasomierzy. Nazwa nie powinna odstraszać „cywilów”, ponieważ wiele funkcji zegarków żołnierskich znajdzie zastosowanie w życiu codziennym każdego, zwykłego mężczyzny ceniącego sobie praktyczność, […]

Poradniki zegarmistrzowskie
Zegarki eco-drive – ulepszony mechanizm solarny

Nowoczesne technologie służą temu, by ułatwiać ludziom funkcjonowanie. Te można spotkać także w przypadku zegarków. Chodzi oczywiście o mechanizm solarny, który od pewnego czasu cieszy się coraz większą popularnością. Najciekawszym z nich jest prezentowany przez markę Citizen mechanizm Eco-Drive. Czym się różni od zwykłych rozwiązań solarnych i jakie zegarki z nim na pokładzie są szczególnie warte uwagi? […]

Poradniki zegarmistrzowskie
Duże zegarki męskie – propozycje z dużą tarczą i kopertą

Za duże zegarki męskie uznawane są zwykle takie, w których średnica koperty jest większa niż 45 mm. Panowie doceniają je głównie ze względu na ich solidne wykonanie, designerski wygląd oraz sposób w jaki leżą na nadgarstku. Coraz więcej producentów decyduje się umieścić w swoich kolekcjach zegarki z dużą tarczą, które nieustannie zyskują na popularności. Jeżeli […]

Poradniki zegarmistrzowskie
Zegarek na komunię dla chłopca

Pierwsza komunia to bardzo poważne wydarzenie religijne, do którego należy odnieść się z należytym szacunkiem. Wiadomo, że przy wręczaniu prezentów liczy się przede wszystkim płeć dziecka, które przystępuje do pierwszej komunii. Większych problemów nie ma jeśli chodzi o wręczanie prezentu chłopcom, którym można podarować m.in. klasowe zegarki. Z pewnością zdecydowana większość młodych chłopców bardzo ucieszy […]

4 Pokolenia rodziny Płonka – krakowskich zegarmistrzów

Firma Płonka – idąc z duchem czasu, obecnie w nowoczesnym wydaniu nabrała nazwy Zegarmistrz.com. Prowadzona jest już w 4 pokoleniu nadal przez rodzinę Płonka, nadal w Krakowie, nadal przy tej samej ulicy. Trwamy nieprzerwanie dzięki Wam – naszym najwierniejszym Klientom, za co bardzo Wam dziękujemy.

Odpowiedź

*

*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.