Dokładność zegarka i rezerwa chodu

Zegarek mechaniczny, automatyczny nie chodzi dokładnie?

Dokładność chodu zegarka mechanicznego od lat była przedmiotem badań i testów. Każdy chciał, aby to jego produkt był tym najbardziej precyzyjnym. Stosowano różne zabiegi, wykorzystywano nowe technologię, by usprawnić pracę czasomierzy. Do dzisiaj ten wyścig z dokładnością trwa. Chociaż zegarki przechodzą szereg zmian zarówno w wyglądzie zewnętrznym jak i w pracach nad napędem to jedno pozostaje niezmienne. Mowa o różnicy w dokładności chodu zegarków mechanicznych i automatycznych. Konstrukcja mechanizmu „z duszą” jakim często określa się napęd mechaniczny jest taka, że zawsze pojawiają się delikatne różnice chodu. Luz na kołach napędowych jest konieczny do pracy, ale jednocześnie sprawia, że nasz ukochany zegarek nie będzie zawsze chodził idealnie co do sekundy. Wybierając zakup zegarka mechanicznego/automatycznego trzeba się z tym liczyć oraz trzeba wiedzieć, iż różnica chodu jest zjawiskiem normalnym – to naturalne prawa fizyki i mechaniki.

Oczywiście istnieją normy, w których zegarek powinien się mieścić ze swoją dokładnością i tak:

Należy jednak wziąć pod uwagę, że podane normy dla mechanizmów są mierzone w ściśle określonych warunkach a warunki te są praktycznie nieosiągalne przy standardowym użytkowaniu zegarka mechanicznego. Analogicznie jak podawanie średniego spalania nowego samochodu – to dane praktycznie nieosiągalne podczas codziennego, zmiennego użytkowania naszego auta. Tak więc kiedy nasz samochód pali więcej o litr lub dwa więcej niż podane jest w katalogu – to czy jedziemy do salonu i składamy reklamacje, że spalanie nie mieści się w normie? Oczywiście, że nie ponieważ dobrze wiemy, że na spalanie samochodu wpływ ma wiele czynników takich jak temperatura otoczenia, ukształtowanie terenu, sposób jazdy, wiek samochodu itp… W zegarku jest inaczej? Nie, nie jest. To jak używamy zegarek ma ogromny wpływ na jego chód! Temperatura otoczenia, wiek zegarka, sposób noszenia, nasze nawyki oraz motoryka ciała.

Oczywiście podane powyżej przedziały są orientacyjne i nie oznaczają, że kupując zegarek bez certyfikatu będzie on się spóźniał regularnie 30 sekund w ciągu doby, ale jeżeli tak się stanie, nie należy panikować, ponieważ norma producenta dopuszcza taką rozbieżność. Możliwa jest również regulacja dokładności chodu (można wyregulować zegarek w naszym serwisie zegarmistrz.com), ale najlepiej ją wykonać, kiedy różnice przekroczą normę, lub przy okazji serwisu, który powinno się wykonywać co ok. 4-5 lat. Z biegiem czasu oliwa w napędzie traci swoje właściwości, co prowadzi do powstawania nieznacznych tarć i osadzania się oliwy na podzespołach, a to może negatywnie wpływać na dokładność pracy zegarka.

Jaka jest rezerwa chodu zegarka?

Podobnie rzecz się ma z rezerwą chodu w zegarkach automatycznych – czyli jest to czas jaki zegarek pracuje po ściągnięciu z nadgarstka. Producent określa pewne normy, ale są one uzyskiwane w konkretnych warunkach. W tej chwili większość zegarków posiada rezerwę chodu w zależności o rodzaju mechanizmu na poziomie:

 • 48 godzin
 • 60 godzin
 • 80 godzin

Żeby sprężyna zmagazynowała wystarczająco dużo energii należy zegarek nosić intensywnie przez minimum 6-8 godzin dziennie, przez co najmniej 5 dni. Wtedy osiągniemy pożądaną rezerwę chodu. Im zegarek starszy tym rezerwa chodu może się różnić od pierwotnej a poziom naładowania rezerwy chodu związany jest bezpośrednio z użytkowaniem zegarka.

Jak dbać o zegarek mechaniczny?

Dokładność chodu i rezerwa chodu sprawdzane są na podstawie testów wykonywanych w warunkach laboratoryjnych, dlatego podczas codziennego użytkowania mogą one się nieco różnić. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z czasomierza:

 • Nie należy narażać zegarka na gwałtowne zmiany temperatury, np. ekspozycja na słońcu, a następnie zanurzenie w zimnej wodzie lub używanie zegarka podczas ujemnych temperatur.
 • Nie należy narażać zegarka na działanie silnych pól magnetycznych np. głośniki, drzwi lodówki, zatrzask torebki, telefon komórkowy, telewizor, radio itp.
 • Należy unikać bezpośredniego kontaktu z rozpuszczalnikami, detergentami, perfumami, produktami kosmetycznymi itp.
 • Należy unikać wszelkich wstrząsów mogących powodować uszkodzenie bądź rozregulowanie zegarka, jazda na rowerze, jazda na nartach, jazda na hulajnodze itp.
 • Należy unikać ręcznego ustawiania daty pomiędzy godzina 22:00 a 02:00. W tych godzinach następuje automatyczna zmiana daty. Ręczne manipulowanie datownikiem w tym czasie może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu.

Zegarek mechaniczny – zegarek z „duszą”

Podobnie jak na spalanie silnika w samochodzie ma wpływ wiele czynników jak jakość paliwa, styl jazdy, ukształtowanie terenu, wiek silnika, częstotliwość przeglądów, tak na dokładność chodu zegarka wpływa szereg zmiennych tj:

 • różnice temperatur (np. nagrzewanie na słońcu w lecie, ochładzanie w zimie na nartach)
 • różnice ciśnień (np użytkowanie zegarka w górach)
 • warunki i sposób użytkowania
 • wstrząsy (np. jazda na rowerze, na nartach itp.)
 • wiek zegarka i naturalne zużywanie się jego części
 • sposób noszenia zegara
 • częstotliwość wykonywania przeglądów

i dokładność ta nie jest uzależniona jedynie od wykonywanych czynności serwisowych, które w dużej mierze mają na celu konserwację mechanizmu. To od Ciebie jako od użytkownika w dużej mierze zależy jak dokładny będzie Twój zegarek mechaniczny.

Podane przez producenta normy, o których wspominamy są osiągane przy ściśle określonych warunkach jakie panują w laboratoriach podczas testowania dokładności mechanizmów. Warunków tych nie sposób odtworzyć w codziennym użytkowaniu, podobnie jak podawana przez producentów samochodów wartość minimalnego spalania paliwa – jest ona praktycznie nie do osiągnięcia w warunkach normalnego użytkowania samochodu… 

Większość zegarków mechanicznych i automatycznych posiada, jak zostało już wcześniej podane, dokładność chodu na poziomie + 40s do – 30s na dobę. Taka różnica dotyczy jednak nowych zegarków, które wyszły z fabryki. Z czasem ta dokładność może się zmienić a serwis mechanizmu może pomóc w regulacji zegarka, jednak żaden zegarek mechaniczny nigdy nie będzie tak dokładny jak zegarek sterowany radiowo czy satelitarnie. Trudno też wymagać od zegarka 20-sto, 30-sto letniego i starszego, że będzie dokładny tak samo jak nowy zegarek prosto ze sklepu. Tak samo jak trudno wymagać od starszego człowieka sprawności i regeneracji na poziomie młodzieńca. W jednym jak i drugim przypadku pewnych różnic wynikających z wieku nie da się już w żaden sposób zniwelować.

Jedno jest pewne – zegarek mechaniczny, przy odpowiedniej konserwacji będzie służył latami i może przeżyć nas samych będąc pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Jeżeli ktoś szuka zegarka, który będzie wskazywał czas co do sekundy i będzie wręcz nałogowo sprawdzał dokładność zegarka ze wskazaniami radiowymi lub satelitarnymi warto zaopatrzyć się w produkty z dokładniejszym mechanizmem kwarcowym, lub sterowane radiowo czy satelitarnie ponieważ zegarki mechaniczne lub automatyczne, jak tłumaczyliśmy powyżej NIE SŁUŻĄ do wskazywania czasu z satelitarną dokładnością a do podziwiania kunsztu precyzji i mechaniki działającej bez baterii i kwarcu oraz doceniania przez użytkownika takiego mechanizmu.

Jeżeli chcesz posiadać zegarek, który urzeknie Ciebie kunsztem tradycyjnego zegarmistrzostwa oprócz jego piękna musisz się pogodzić z pewną odchyłką od idealnego chodu co wynika z budowy mechanizmu i charakterystyki jego pracy, jest rzeczą naturalną i nie jest żadną wadą produktu.

Podobne artykuły

Poradniki zegarmistrzowskie
Tania wymiana baterii w zegarku – Kraków

Wymiana baterii w zegarku, wbrew pozorom, to nie takie proste zadanie. Oczywiście zawsze można zaoszczędzić, zawsze można znaleźć taniej, pytanie tylko czy warto? Jest bardzo wielu producentów baterii do zegarków i każda z nich różni się jakością wykonania.

Poradniki zegarmistrzowskie
Nakręcanie Automatu

To pytanie pojawia się bardzo często w naszym salonie zegarmistrzowskim. Otóż teorii jest wiele a praktyka jedna. Zegarki automatyczne – właśnie po to są automatyczne, aby nie trzeba było ich nakręcać ręcznie. Można im „pomóc” nakręcić sprężynę tylko gdy np. zegarek leży dość długo nieużywany i chcemy aby od razu zaczął pracować po założeniu go na rękę.

Poradniki zegarmistrzowskie
Zegarki Black Friday 2022

Do rozpoczęcia promocji pozostało:

Poradniki zegarmistrzowskie
Najlepsze zegarki wojskowe – wybierz odpowiedni dla siebie

Miniaturowe podręczne zegarki zaczęto produkować już w szesnastym wieku, jednak dopiero podczas pierwszej wojny światowej zostały one spopularyzowane wśród żołnierzy, których ekwipunek musiał ulec ulepszeniu. Zegarki wojskowe od lat królują na rynku męskich czasomierzy. Nazwa nie powinna odstraszać „cywilów”, ponieważ wiele funkcji zegarków żołnierskich znajdzie zastosowanie w życiu codziennym każdego, zwykłego mężczyzny ceniącego sobie praktyczność, […]

4 Pokolenia rodziny Płonka – krakowskich zegarmistrzów

Firma Płonka – idąc z duchem czasu, obecnie w nowoczesnym wydaniu nabrała nazwy Zegarmistrz.com. Prowadzona jest już w 4 pokoleniu nadal przez rodzinę Płonka, nadal w Krakowie, nadal przy tej samej ulicy. Trwamy nieprzerwanie dzięki Wam – naszym najwierniejszym Klientom, za co bardzo Wam dziękujemy.