Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny?

Sprawdzanie oryginalności zegarków Kraków
Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny?

W takich segmentach jak ubrania, kosmetyki, perfumy, galanteria skórzana powszechnie występuje problem podróbek. Nieraz na skalę masową. Podobnie jak z falsyfikatami dzieł sztuki.

Ten szczególnie dotkliwy problem dotyka również całego segmentu zegarków. I to od lat! I tym problemem chcemy się zająć poniżej. Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny? Odpowiedzi znajdziesz czytając dalej.

Podróbki zegarków

Replika czy oryginał
Jak rozpoznać replikę zegarka?

Podróbka zegarka – prymitywnie wykonany zegarek z najniższej jakości materiałów, nieraz o bardzo atrakcyjnym wyglądzie wzorowanym na znanych modelach znaczących marek jak OMEGA, GUCCI, CARTIER, ROLEX, TAG HEUER, BREITLING a nawet i mniej „cennych”, ale popularnych w środowisku.

Co do zasady podróbkę zegarka nawet laik może rozpoznać przy odrobinie wiedzy i spostrzegawczości. Tym bardziej, że oferowane takie podróbki są na jarmarkach, targach, ulicznych stoiskach, tandetach, pchlich targach. Już samo miejsce ich sprzedaży wskazuje na ich lichą jakość i niewiadome pochodzenie. Zegarki podróbki znanych marek były przed laty nagminne oferowane naszym turystom na wojażach po Europie południowej – Grecja, dawna Jugosławia, Włochy czy nawet Hiszpania – na przykład jako niezwykła okazja na parkingach przydrożnych. Obecnie w polskich sklepach nie trafiają się takie podróbki z uwagi na obowiązujące prawo chroniące zarówno nazewnictwo firm jak i wzór danego modelu.

Podróbki zegarków markowych – czym się charakteryzują?

Podrabiane zegarki czasem nie mają żadnych napisów na tarczy czy w innych miejscach ze znaną firmą czy jej logo – a jedynie samą formą kształtu przypominają znane modele. Można powiedzieć, że taka podróbka jest w miarę „uczciwa”.

Wygląd bywa bardzo atrakcyjny czy wręcz fantazyjny i bogaty, ze szkiełkami imitującymi kamienie szlachetne, kolorami złota i bywa, że nawet są oznaczenia próby złota. Oczywiście to już jest ordynarne fałszerstwo ścigane przez prawo.

Takie zegarki – podróbki również miewają wiele „funkcji sportowych”, mnóstwo wskazówek i wskazóweczek na tarczy. Zwykle to nie działa, są naklejane na stałe na tarczy i mają za zadanie jedynie nadać „kik” takiemu przedmiotowi.

Takie podrabiane zegarki bardzo szybko tracą estetykę, śniedzieją, matowieją, brudzą rękę, wywołują uczulenia i wiele elementów odpada. Paski również są podłej jakości, nieprzyjemnie pachną, rozlatują się błyskawicznie. Tandeta.

Falsyfikaty zegarków

Falsyfikaty zegarków  – popularnie nazywane również podróbką, choć niepoprawnie, wykonane znacznie staranniej, bywa, że z dobrej jakości materiałów a nawet ze szlachetnych kruszców. Wyrobem takich falsyfikatów zajmują się wyspecjalizowane wytwórnie korzystające nieraz z dostępnych autentycznych mechanizmów szwajcarskich. Takie wytwórnie niemal do perfekcji dopracowały wykonanie falsyfikatu ze wszelkimi rozpoznawalnymi cechami danej marki.

Rozpoznanie takiego falsyfikatu może sprawić kłopot nawet komuś znającemu się na tej branży. Niemniej jednak fachowcy i praktycy mają spore szanse na rozpoznanie czy zegarek jest autentyczny czy jest falsyfikatem.

Znaczące marki stosują bowiem cały system widocznych, ale też ukrytych oznaczeń swych wyrobów. Zarówno kopert jak i mechanizmów. Ustalając autentyczność takiego zegarka nieraz zegarmistrz musi częściowo rozebrać go aby dotrzeć do miejsc potwierdzających oryginalność.

Przykład: zegarek damski CARTIER – oryginalna koperta, bransoleta, nawet tarcza z mikro cechami firmy. Ale mechanizm… Owszem, szwajcarski, niezłej klasy – tyle, że nie CARTIERA! Aby to stwierdzić trzeba mechanizm wyjąć z koperty i dokładnie obejrzeć, aby zorientować się, że zegarek CARTIER to podróbka.

Lub przykład inny: w latach międzywojennych i wcześniejszych na rynku pojawiły się zegarki kieszonkowe, męskie, w złocie 14-sto karatowym sygnowane zarówno na tarczy jak i na kopercie PATECK PHILIPPE. Różnica właśnie w tej jednej literze C i imieniu. Wiele rodzin z pietyzmem przechowywało te zegarki myśląc, że są w posiadaniu niezwykłego okazu. Niestety, mechanizm był w nich popularny na ówczesne czasy, niewiele wart. W sumie wartość na dziś to praktycznie wartość złomu złota.

Wyrób „dobrych” falsyfikatów jest dość kosztowny i ryzykowny. Można określić to przewrotnie: gdyby nie udawały innych firm – byłyby prawie całkiem klasowymi zegarkami. Ale „prawie” to ogromna różnica.

Jakie marki są fałszowane? Oczywiście te znane, drogie i uznane. Średnich marek nie opłaca się fałszować na wysokim poziomie, podobnie jak banknotów niskich nominałów. Przebicie powinno być maksymalne.

Falsyfikat Breitling, Rolex, Cartier, Omega, Rado – jak sprawdzić oryginalność i ustrzec się przed złym wyborem?

W naszej strefie najczęściej mamy do czynienia z falsyfikatami takich marek jak: ROLEX, GUCCI, CARTIER, OMEGA, TAG HEUER, BREITLING, RADO, rzadziej LONGINES, BULOVA, ARMANI. Bardzo rzadko spotyka się fałszywe IWC SCHAFFHAUSEN czy GLASHUTTE. Zapewne są – ale u nas „niechodliwe”. Również jest małe ryzyko trafienia na falsyfikat czy podróbkę ATLANTICA, DOXY, DELBANY ale już popularne w Polsce zegarki TISSOT padają już dość często ofiarą fałszerzy.

Jak ustrzec się przed nabyciem falsyfikatu? Nie ma innego sposobu jak upewnić się przed kupnem u renomowanego zegarmistrza czy są jakieś wątpliwości. Nie wspominając o określenie stanu zegarka.

Pamiętajmy jeszcze o tak zwanych składakach.

Chodzi o to, że dawniej kompletny, oryginalny zegarek, szczególnie w złocie, był rozbierany na dwa elementy. W ciężkich czasach złoto „szło do ludzi” a mechanizm oprawiało się w kopertę zastępczą aby nadal służył. Lub dobierało się ponownie kopertę ze złota ale z innej firmy. I ponownie tylko fachowiec może to stwierdzić.

Tu jeszcze należy wspomnieć o „pasówkach”To właśnie koperty złote z kieszonkowych zegarków były sprzedawane a mechanizmy oprawiane w specjalnie dorabiane koperty przystosowane do noszenia na ręce. To nie są falsyfikaty. Dziś nawet takie wyroby mają swoich fanów i są poszukiwane, aby tylko były w dobrym stanie i koperty należycie starannie wykonane.

Pamiętać należy jednak, że obecne możliwości technologiczne są na takim poziomie, że dobry falsyfikat, nie ordynarna podróbka, może zmylić nawet niezłego fachowca.

Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny?

Oryginalny zegarek – pozornie prosta definicja. Wykonany w jednej manufakturze czy fabryce w całości, czyli mechanizm, koperta, tarcza, pasek lub bransoleta. Odpowiednio sygnowany, z unikatowymi cechami i firmową numeracją indywidualną mechanizmów i kopert. Przez długie lata PATEK PHILIPPE nadawał tę samą numerację mechanizmowi i kopercie. Później ta numeracja się „rozjechała” i niekoniecznie numer koperty był zgodny z numerem mechanizmu.

Dawne zegarki nosiły wszystkie te cechy. Każda marka miała własny zespół projektowy, konstrukcyjny, własne manufaktury, własnych zegarmistrzów składających zegarki, dbała o unikatowe rozwiązania i formę. Nawet najprostsze elementy jak wkręty były charakterystyczne dla danej marki. To znakomicie ułatwia rozpoznanie zegarka i jednoznaczne przypisanie go danej firmie.

Obecnie produkcja mechanizmów odbywa się dużą skalę i nadawanie indywidualnej numeracji straciło rację bytu. Oczywiście poza ściśle limitowanymi seriami. Mechanizmy współcześnie zwykle są oznaczane tak zwanymi kalibrami. Powstały koncerny takie jak ETA, ESA, RONDA produkujące na masową skalę wysokiej jakości mechanizmy wykorzystywane niemal przez wszystkie , nawet klasowe firmy. Niezależnie od tej masowej produkcji koncerny te na specjalne zamówienie poszczególnych marek produkują mechanizmy ściśle dedykowane dla nich, nieudostępniane innym markom i oznaczane logo zamawiającego. Nawet praktykuje to PATEK PHILIPPE w niektórych modelach.

Jak rozpoznać oryginalny zegarek Gucci, Diesel, Tag Heuer, Calvin Klein, Breitling?

Często zatem można spotkać dokładnie te same mechanizmy w IWC, BREITLINGU, OMEDZE, TAG HEUER – te same kalibry. Różnica jedynie w „opakowaniu” i nazewnictwie. I wszystkie są oryginałami! Pytanie jakimi? Fabrycznymi czy szwajcarskimi?

Skąd takie pytanie? Sprawa prosta: tarcze, czy jak kto woli – cyferblaty i wskazówki są produkowane w … Tajlandii! Według wzoru i standardów szwajcarskich, ale w Azji. Pewnie wiele innych elementów również – paski, bransolety, szkła, sprzączki a może i koperty. Całość jest montowana czy składana w Szwajcarii ale komponenty pochodzą z całego świata. Dana fabryka całość firmuje swoim logo.

Dzieje się tak dlatego, aby zoptymalizować koszt produktu i osiągnąć najwyższy z możliwych zarobek. Nie dotyczy to modeli unikatowych, krótkoseryjnych opracowywanych na miejscu, ale ich ceny są odpowiednio wyższe.

Niemniej są firmy, które utrzymując prestiż i renomę cały proces konstrukcji i produkcji swych zegarków zachowują w większości w Szwajcarii. Poprawniej – w Europie.

W takiej sytuacji jest niezmiernie trudno kategorycznie stwierdzić „oryginalność” zegarka z uwagi na jego fabryczne pochodzenie. Można stwierdzić, że jest firmowany przez daną fabrykę, że odnajdziemy go w katalogach firmy, że w większości jest wyprodukowany w Szwajcarii . Oczywistym jest, że firmy z wyższej półki choć korzystają z elementów produkowanych poza Szwajcarią a nawet Europą, niechętnie to ujawniają. Klient ma wiedzieć, że wyrób jest szwajcarski, stamtąd sprowadzony i sprzedawany wyłącznie w autoryzowanych sklepach. Fabryka daje gwarancję jakości, pochodzenia – a zatem oryginalności.

Oczywiście jest możliwość uzyskania pełnego certyfikatu danego zegarka. Tyle, że jest to czasowo długie i bardzo kosztowne.

Jak uzyskać certyfikat autentyczności zegarka?

Należy przyjść do naszego salonu z zegarkiem lub zegarek wysłać do naszej firmy z prośbą o wydanie certyfikatu.

SALON ZEGARMISTRZ.COM
ul. SZEWSKA 12, 31-009 KRAKÓW
tel: 507-197-793

Stwierdzenie dziś oryginalności zegarka nie jest sprawą ani jednoznaczną ani prostą. Podobnie jak z dobrze sfałszowanymi dziełami sztuki, monetami czy banknotami.

Niemniej zawsze warto zwrócić się do uznanych fachowców i dać im możliwość wypowiedzenia się o zegarku, zanim podejmie się decyzję o jego nabyciu czy sprzedaży. W razie znacznych wartości i wątpliwości zawsze pozostaje droga uzyskania fabrycznego certyfikatu.

Pamiętajmy, że na takich aukcjach jak Allegro nie mamy możliwości weryfikacji ani pochodzenia ani stanu zegarka, choć Allegro ma ustalone standardy i stara się eliminować aukcje wzbudzające zastrzeżenia.