Mechanizm kwarcowy czy mechaniczny – jaki zegarek wybrać?

Poszukując właściwego zegarka na zegarmistrz.com, stajemy przed dużym dylematem: jakiego rodzaju mechanizm sprawdzi się w naszym wypadku najlepiej. Nasi dziadkowie, a nierzadko także i rodzice nie mieli takiego problemu – jeszcze do niedawna do kupienia dostępne były wyłącznie zegarki mechaniczne. Niemniej jednak z czasem pojawił się również zegarek kwarcowy, który działa w oparciu o drgania kryształu. Czy można więc powiedzieć, iż mechanizm kwarcowy jest potomkiem dla zegarków mechanicznych? Biorąc pod uwagę fakt, iż te drugie powstały już w VIII wieku n.e., można mówić o bardzo dalekim pokrewieństwie. Szczegółowe zasady działania każdego z wyżej wymienionych typów mechanizmów, ciekawią zwykle wyłącznie pasjonatów albo specjalistów. Skupmy się więc na kwestiach, które mogą zainteresować każdego: ogólnych zasadach działania, precyzji chodu czy też na ich cechach podstawowych.

Czym się różni mechanizm kwarcowy od mechanizmu mechanicznego?

Wbrew pozorom nie znajdziemy raczej zbyt dużych podobieństw pomiędzy tym, jak działa zegarek kwarcowy, a jak mechaniczny. Zegarki tworzone a oparciu zarówno o jeden, jak i drugi mechanizm mają funkcję odmierzania czasu, jak również kilka takich samych elementów. Jeżeli zaś chodzi o różnice, tych można wymienić dużo więcej. Zegarki mechaniczne, jak można się domyślić, działają w oparciu o skomplikowany i wykonany starannie mechanizm. Podzespoły tego typu czasomierza napędza natomiast właściwie naciągnięta sprężyna. Serce napędu stanowi balans, a zatem regulator chodu, jak i uchwyt, który służy do przekazywania energii potrzebnej do funkcjonowania całego mechanizmu, jak również liczenia regularnych odcinków w czasie.

Mechanizm kwarcowy w zegarku to zupełnie coś innego. W przypadku tego typu czasomierzy odmierzanie czasu możliwe jest dzięki zjawisku piezoelektrycznemu, a zatem pojawianiu się na powierzchni kryształu, z uwagi na naprężenia mechaniczne, wyładowań elektrycznych. Zegarki działające w oparciu o mechanizm kwarcowy, funkcjonują dzięki energii dostarczonej z baterii. Energia ta jest w stanie wprawić kryształ w drgania mające wskazaną częstotliwość, które zliczane są później przez układ cyfrowy, a następnie pokazywane na tarczy albo wyświetlaczu zegarka. Wartym podkreślenia jest fakt, że zegarki kwarcowe mają tak zwany rezonator kwarcowy, który ma duży wpływ na cechującą je punktualność. Nie da się zaprzeczyć, iż to właśnie dlatego zegarki z mechanizmem kwarcowym są dużo dokładniejsze, niż zegarki mechaniczne.

Zegarki kwarcowe

Zegarki kwarcowe

Jaki typ mechanizmu zatem wybrać?

Podsumowując powyższe, warto zauważyć, iż zegarki kwarcowe są dużo bardziej punktualne, niż zegarki mechaniczne – w ich wypadku nie możemy mówić o odchyleniu pomiaru czasu w perspektywie całej doby. Niemniej jednak należy podkreślić, że w wypadku produkowanych obecnie zegarków z układem mechanicznym takie odchylenia są praktycznie niemożliwe do zauważenia – wynoszą bowiem zaledwie do kilkunastu sekund. Wśród najdokładniejszych czasomierzy warto wymienić z pewnością chronometry, czyli zegarki mechaniczne posiadające certyfikat, których wahania nie przekraczają na ogół 6 sekund w ciągu doby. Zegarki z mechanizmem kwarcowym mają dużą przewagę w kwestii punktualności. W pozostałym zakresie nie ma żadnych istotnych różnic, które miałyby spory wpływ na wybierane przez klientów czasomierze. Zarówno zegarki z mechanizmem mechanicznym, ale i kwarcowym (dostępne na stronie zegarmistrz.com) mogą zostać wykonane za takiego samego typu materiałów, posiadać identyczne funkcje, jak również być wykorzystywane do tak zwanych zadań specjalnych (np. wodoodporne zegarki używane przez sportowców). Zegarki kwarcowe są trochę łatwiejsze w obsłudze – nie wymagają przecież nakręcania, a przy tym ich ewentualna naprawa nie jest nazbyt kosztowna. Nie da się także zaprzeczyć, że są zdecydowanie tańsze. Czasomierze mechaniczne doceniają głównie zwolennicy tradycyjnych rozwiązań. Są one uważane za małe dzieła sztuki. Te droższe kojarzy się z prestiżem i wyszukanym gustem ich nabywcy.

Zegarki mechaniczne

Zegarki mechaniczne – automatyczne