Czyszczenie zegarka – jak wyczyścić zegarek?

Pomimo zdecydowanego wkładu w rozwój technologii i wzmocnienia mechanizmów, zegarki wciąż pozostają sprzętami delikatnymi i podatnymi na wszelkie zabrudzenia. Właściwa pielęgnacja czasomierzy stanowi natomiast niezwykle ważny element ich konserwacji.

Prawidłowo i długo działający zegarek powinien być pozbawiony zanieczyszczeń, które mogłyby naruszyć jego strukturę i tym samym przeszkodzić w odpowiedniej pracy. Jednakże czyszczenie czasomierzy nie należy do zadań prostych, a użycie niewłaściwych metod i środków może skutkować nawet uszkodzeniem urządzenia. Poniżej podpowiemy, jak prawidłowo dbać o utrzymanie zegarka w czystości.

Dlaczego czyszczenia zegarków jest tak ważne?

Zegarki stanowią coś więcej, aniżeli wyłącznie urządzenia mierzące czas. Są to również dodatki do ubioru, wyznaczniki statusu społecznego i finansowego, gadżety towarzyszące nam podczas treningów – przykłady można by mnożyć, ostatecznie ile właścicieli zegarków, tyle zastosowań. Nie da się przy tym ukryć, że każdy chce mieć pewność, że jego czasomierz będzie stanowił inwestycję na długie lata. Aby służył on nam możliwie najdłużej, potrzebna jest jednak odpowiednia konserwacja i czyszczenie z wszelkich zabrudzeń. Szczególnie w przypadku zegarków noszonych na co dzień konieczna jest regularna pielęgnacja. Dlatego co najmniej raz na pół roku należy dokładnie pozbyć się z niego zanieczyszczeń.

Jak czyścić pasek/bransoletę do zegarka?

Czyszczenie paska zegarka będzie w dużej mierze zależało od materiału, z którego został wykonany. Część z nich bowiem wymaga zastosowania specjalnych środków. W przypadku pasków wykonanych ze skóry należy za wszelką cenę unikać wody z mydłem, gdyż taka mieszanka może uszkodzić materiał. Zegarki ze skórzanymi paskami należy pielęgnować specjalnymi preparatami do skóry; zamsz można czyścić specjalną szczoteczką, zaś np. skórę licowaną miękką ściereczką, zwilżoną roztworem sody i letniej wody. Jeśli pasek wykonany jest z gumy lub silikonu, do czyszczenia można użyć połączenia wody i mydła, pamiętając przy tym o niestosowaniu zbyt silnych detergentów – mogą one odbarwiać materiał. Jeśli chodzi o zegarki z bransoletami, dobrym rozwiązaniem jest delikatne przemywanie jej szczoteczką wodą z odrobiną mydła. W przypadku bransolet ważniejsze jest właściwe przechowywanie zegarków – etui wyłożone miękką pianką pomoże uniknąć nieestetycznych zarysowań. W przypadku bransolet ze stali nierdzewnej również najważniejsze jest, aby zegarek był odpowiednio zabezpieczony, trzymany z daleka od silnych środków czyszczących.

Jak czyścić zegarki ze srebra i złota?

W przypadku czyszczenia koperty i tarczy zegarka wiele zależy od tego, czy jest on wodoszczelny lub wodoodporny. Jeśli nie mają Państwo pewności co do tych cech swojego czasomierza, warto zastosować wszelkie środki ostrożności i czyścić go delikatnie za pomocą wilgotnej ściereczki. Czyszczenie srebra jest bardziej skomplikowane. Niektóre detergenty mogą sprawić, że na jego powierzchni utworzą się nieestetyczne odbarwienia. Najlepszym środkiem czyszczącym do srebrnych elementów będzie pasta do zębów, naniesiona na bawełnianą ściereczkę. Należy przy tym pamiętać, aby nie używać pasty wybielającej, gdyż zawarte w niej składniki mogą uszkodzić materiał. Co robić w przypadku złota? Również w tym przypadku najlepiej użyć środków, które bez problemu znajdziecie Państwo w każdym domu. Najlepiej sprawdzi się roztwór płynu do mycia naczyń oraz wody lub wacik z odrobiną proszku do prania. Przy każdej z owych metod należy upewnić się, że czyszczenie odbywa się w sposób delikatny. Złote zegarki, takie jak np. model Certina Priska Gent C901.410.16.011.00 dostępny w asortymencie naszego sklepu mogą być niezwykle podatne na niewłaściwą pielęgnację. Mocniejsze pocieranie złotych i srebrnych części zegarka może skutkować powstaniem przebarwień i nieestetycznych śladów.

Jak skutecznie wyczyścić zegarek sportowy?

Zegarki sportowe w większości przypadków są dużo bardziej wytrzymałe niż te klasyczne, wykonane z delikatnych materiałów. W ich przypadku nie trzeba być tak ostrożnym, chociaż oczywiście wciąż nie zaleca się zbyt mocnego polerowania. Kopertę zegarka sportowego można czyścić przy pomocy wody; jeśli jest wyjątkowo zabrudzona, mogą Państwo zmieszać ją z mydłem i przetrzeć ściereczką np. z mikrofibry. Możliwe jest również oczywiście zastosowanie specjalnych past do czyszczenia zegarków. Sprawdzają się one zwłaszcza przy mocniejszych zabrudzeniach.

O czym należy pamiętać podczas czyszczenia czasomierzy?

Jak widać, czyszczenie większości zegarków jest możliwe w warunkach domowych i przy odrobinie cierpliwości oraz delikatności, każdy z Państwa może zrobić to samodzielnie. Istnieją jednakże modele zegarków wykonanych z materiałów niezwykle trudnych do pielęgnacji. Czasomierze wyposażone w szkło mineralne lub szafirowe stanowią ogromnie wymagające w czyszczeniu materiały. Dlatego w przypadku posiadania takiego zegarka, jego konserwację lepiej pozostawić specjaliście. Serdecznie zapraszamy na czyszczenie zegarków do naszego salonu w Krakowie, gdzie doprowadzimy go do perfekcyjnego stanu, bez obawy o zniszczenie.

Podobne artykuły

Recenzje zegarków
Recenzja Tissot Carson
Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Seastar 1000 Powermatic 80

Połączenie elegancji ze sportowym charakterem Dla kogo Tissot Seastar 1000? Gadżet spodoba się wszystkim mężczyznom, którzy chcą nieco odmienić swój wizerunek i bazują na nowoczesnych i designerskich elementach garderoby. Sprawdzi się podczas luźnych spotkań ze znajomymi, ale też na romantycznych kolacjach z ukochaną lub też w trakcie spotkań biznesowych. Z pewnością warto w niego zainwestować, […]

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT T-Touch Expert Solar

TISSOT T-TOUCH EXPERT SOLAR – FUNKCJONALNY I NOWOCZESNY CZASOMIERZ

Recenzje zegarków męskich
Recenzja TISSOT Hertiage Petite Seconde

ZEGAREK TISSOT HERTIAGE PETITE SECONDE – PRAWDZIWY „MECHANIK”