Regulacja zegarków mechanicznych

Zegarek ma w sobie to coś -  jest wspomnieniem dzieciństwa, kiedy ciszę przerywało donośne tik – ze ściany kuchni lub pokoju, albo prawie bezszelestne przesuwanie się wskazówek i charakterystyczny akcent pełnej godziny.

Dla spóźnialskich jest specjalnie ustawiany na kilka minut wcześniej, ale większość osób korzystających domaga się precyzji we wskazaniu dokładnej godziny z minutami, a nawet sekundami. Aby wspomóc funkcję dokładnego odmierzania czasu, należy zwrócić uwagę na czym polega regulacja zegarka automatycznego.

W przypadku zegarków mechanicznych, jakość ich chodu uzależniona jest od wielu czynników.

Jeżeli regularność chodu zostaje zaburzona może to oznaczać zużycie lub uszkodzenie układu regulatora. Błędy można wychwycić obserwując częstotliwość (zespołu) balansu i pracy wychwytu.

Regularność chodu, podobnie jak większa dokładność, ma związek z marką – im wyższa klasa, tym mniej zastrzeżeń. Rodzaj zastosowanego wychwytu wpływa znacząco na stopień dokładności mechanizmów. Obok wychwytu istotne znaczenie ma częstotliwość pracy oraz jakość wykonania poszczególnych elementów, jak również rodzaj sprężyny napędowej czy typ zegarka.

Regulacja chodu zegarka polega na zmianie długości wahadła. Krótsze wahadło powoduje szybszy chód zegara, a dłuższe – wolniejszy. Jeśli zegar się spóźnia należy skrócić wahadło, a w momencie przyspieszania – wydłużyć je.

Regulacja balansu polega na zmianie czynnej długości sprężyny włosowej – zmiany dokonuje się za pomocą przesuwki w taki sposób, aby przyrost poprawki w ciągu doby zmniejszył się do zera. Jeśli zmiana czynnej długości włosa ma być większa, to należy przesunąć miejsce zakołkowania włosa w klocku  - najczęściej jest to możliwe w momencie wymiany lub dobierania nowego włosa.

Innym sposobem wyregulowania jest zmiana momentu bezwładności balansu. Można tego dokonać w dwojaki sposób:

 - wymienić pasy przeciwległych wkrętów, które znajdują się na obwodzie koła balansu, na wkręty o innej masie lub podłożyć pod nie odpowiednie podkładki,

- wkręcać lub wykręcać równocześnie dwóch, czterech lub ośmiu przeciwległych wkrętów znajdujących się na obwodzie koła balansu.

Powyższe sposoby regulacji balansu są bardzo dokładne, ale wiążą się z koniecznością zatrzymania balansu. Ich zaletą jest fakt, że nie trzeba stosować przesuwki regulacyjnej przyczyniającej się do powstawania błędu izochronizmu balansu. Wykorzystuje się ją najczęściej do regulacji chronometrów.

Cennym narzędziem jest wibrograf zegarmistrzowski, urządzenie przydatne do testowania sprawności zegarka – sprawdzi się zarówno w pracowni zegarmistrzowskiej oraz będzie praktycznym urządzeniem dla miłośnika (kolekcjonera) zegarków mechanicznych. Za pomocą uchwytu można sprawdzać zegarek w każdym położeniu. Pozwala określić następujące parametry:

- amplituda,

- częstotliwość pracy zegarka,

- odchylenie sekundowe w ciągu doby (+ lub -),

- częstotliwość pracy zegarka,

- położenie zegarka (6 różnych położeń).

Skontaktuj się z nami

tel. 507 197 793

Sprawdź także

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl