Dlaczego nie mogę zwrócić towaru?

Dlaczego nie mogę zwrócić produktu?

Dlaczego nie mogę zwrócić produktu?


Coraz częściej współcześnie robimy zakupy przez internet. Jest to niewątpliwie dla nas wygoda, ponieważ bez wychodzenia z domu możemy nabyć pożądany produkt. Przyzwyczailiśmy się również, że taki produkt możemy bez problemu zwrócić, jednak czy zawsze przysługuje nam taki zwrot?

Zwrotu można dokonać w momencie, kiedy produkt jest w nienaruszonym stanie. Nie był noszony, używany, nie posiada zdjętych plomb zabezpieczających. W takim przypadku mamy możliwość do zwrotu w ciągu 30 dniu od momentu otrzymania przesyłki bez podania przyczyny.

Dodatkowo każda personalizacja produktu sprawia, że staje się on przedmiotem dopasowanym szczególnie do nas. Przykładem jest np. grawer na przedmiocie. Nie sposób przyjąć zwrot np. zegarka z wygrawerowanym deklem, ponieważ nie da się go już ponownie wprowadzić w obieg sprzedaży. Podobnie rzecz się ma ze skróceniem bransolety zegarka. Wyciągnięcie ogniw jest możliwe i w ramach zakupu jest ono bezpłatne. Jednak zegarek zostaje w ten sposób dopasowany do potrzeb osoby zamawiającej produkt. Wyżej wymienione przypadki nie sprawiają, że utracimy gwarancję na nabyty produkt i w przypadku wadliwego działania należy nam się dochodzenie swoich praw w ramach wystawionej przez producenta gwarancji, jednak nie należy nam się 30 dniowy zwrot bez podawania przyczyny, ponieważ produkt został indywidualnie dopasowany do klienta.

Co z zakupem produktu np. zegarka na firmę z fakturą VAT?


Czysto teoretycznie można dokonać zwrotu w przypadku, kiedy nie wykorzystuje się zakupionego produktu w celach firmowych. Po co jednak wtedy klientowi faktura skoro nie można jej odpisać od poniesionych kosztów? Może wystarczy po prostu paragon? Jeśli taka sytuacja nastąpi wtedy to właśnie na kliencie spoczywa obowiązek udowodnienia i udokumentowania, że nabył produkt nie dla celów firmowych. Stąd w większości przypadków zwrot produktu zakupionego na fakturę w ciągu 30 dni bez podania przyczyny również jest niezasadny i niemożliwy. Tak samo jak w wyżej poruszanych kwestiach, klient ma pełne prawo do skorzystania z gwarancji jeżeli produkt nie działa prawidłowo, jednak nie może go zwrócić, bo np. się nie spodobał.

Zakupy w internecie zyskują na popularności. Oszczędzają nasz czas, są wygodne, nie musimy wychodzić z domu, szczególnie w czasie panującej pandemii. Gorąco jednak apelujemy, żeby one były przemyślane. Nie zawsze produkt da się tak po prostu zwrócić, a sprzedawca pomimo swoich szczerych chęci nie zawsze ma obowiązek zwrot przyjąć. Weźmy również pod uwagę, że przy obsłudze naszego zamówienia pracuje szereg osób, które wykonują czynności zawodowe, za które chciałyby być wynagradzane finansowo. W przypadku ogromnych korporacji np. marek odzieżowych zwroty są na porządku dziennym i nie zapierają pensji pracownikom. W przypadku małej, rodzinnej firmy każdy zwrot to poniesione niemałe koszty spakowania produktu, wysyłki i poświęconego czasu na należyte przygotowanie przesyłki, by klient był zadowolony. Dlatego czasami warto się zastanowić dwa razy przed zakupem, a w momencie nabycia produktu uświadomić sobie, że nie zawsze mogę go ot tak zwrócić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl